Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ trolley, το θέμα το άνοιξες εσύ ή έγραψες κάπου ένα ποστ και το μετέφερε ο συντονισμός σε νέο  θέμα?

 

δ) Η καλύτερη (και συμβατή με όλα τα παραπάνω) κάρτα ήχου για οικιακή χρήση είναι η Komplete Audio 6 της Native Instruments.

 

ε) Το καλύτερο τρέχον DAW (και συμβατό με όλα τα παραπάνω) είναι το Bitwig.

 

Τα παραπάνω τι είναι? Γιατί τόσο απόλυτος? :D

 

Υ.Γ. PC για ΑΝΤΡΕΣ πού θα βρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

gay ξεgay μετα το μακ το χαος. Για μια δεκαετια++ ειχα μονο λινουξ αλλα οπως και να χει καποια πραματα βαρεθηκα να τα πειραζω. Μακ και παλι μακ που εχει τις χαρες του λινουξ στον πυρηνα (ειδικα αμα χρησιμοποιειες fink, macports κλπ τα εχεις ολα) αλλα ειναι και plug n play. Ολα τρεχουν ρολοι και τα μουσικα ακομα πιο ρολοι ??? ::). Καλα για windows ουτε λογος. Εχω ξεχασει και πως ειναι. Με κοροιδευουν που δε βρίσκω το windows button.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ trolley, το θέμα το άνοιξες εσύ ή έγραψες κάπου ένα ποστ και το μετέφερε ο συντονισμός σε νέο  θέμα?

 

Ο ποιος; Ο συντονισμός;

 

Τα παραπάνω τι είναι? Γιατί τόσο απόλυτος? :D

 

Εϊναι λέξεις. Διότι δεν είμαι σχετικός.

 

Υ.Γ. PC για ΑΝΤΡΕΣ πού θα βρώ?

 

Τι να το κάνεις;

 

gay ξεgay μετα το μακ το χαος.

 

Σιγα καλέ την άβυσσο. Καταλαβαίνω πάντως, γιατί κατέληξες εκεί. Να ξέρεις πάντως ότι και τα Windows μία χαρά είναι (από τα 7 και μετά), και επίσης όλα τρέχουν εξαιρετικά. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το έχω ξαναπεί, μπορεί να ακουστεί και λίγο Off topic, αλλά επειδή αυτά που γράφει ο trοlley προσωπικά μου ακούγονται ανησυχητικά (και είναι) , υπό την έννοια ότι αν σε ενδιαφέρει π.χ. το audio production (εμένα με ενδιαφέρει) θέλεις να αφοσιωθείς σε αυτό και δεν είναι το ζητούμενο να ασχολείσαι κάθε τρεις και λίγο με νεα λειτουργικά, νέες ασυμβατότητες με hardware ή software κ..λ.π.

 

Προσωπικά το δικό μου recording  studio είναι στημένο σε έναν υπολογιστή που αγόρασα πριν από 15 χρόνια και έχει windows xp professional sp1.

 

Τα xp τα εγκατέστησα με πολύ προσεκτικό τρόπο (δεν θυμάμαι τι και πως- είχα ρίξει τότε πολύ διάβασμα τότε για audio pc optimization)  και ΔΕΝ έχει τίποτα περιττό πλην audio εφαρμογών.

 

Φυσικά δεν έχει συνδεθεί ποτέ σε τηλεφωνική γραμμή η rooter ούτε έχει μπει ποτέ usb stick/ δισκέτα (ναι έχει και floppy)  που πάει και έρχεται.

Δεν θα το έλεγα καν pc, αλλά hard disc recorder ή digital mixer ή audio mastering συσκευή.

 

Τρέχει σαν την πρώτη μέρα, φυσικά ΔΕΝ μπορεί να σηκώσει τα νέα software ή ενδεχομένως νέο hardware (μιλάμε για 1 gb ram)…..αλλά δεν με απασχολεί.

 

Έχω 2 m-audio audiophile 192 (μια εγκατεστημένη και μια για back up)  ως βασικό daw το cubase 2.3 και αρκετά περιφερειακά π.χ. Behringer bcf 2000.

 

Προσωπικά ο μεγαλύτερος μου εφιάλτης είναι να παρακολουθώ την τεχνολογία σε μηχανήματα (και τυχόν ασυμβατότητες τους) που μου παράγουν δουλειά/'εργο.

 

Κατά αναλογία έχω ένα laptop dedicated σε photo/video (δεν το αντιμετωπίζω ως υπολογιστή, αλλά ως σκοτεινό θάλαμο/ μονταζιέρα)……και ένα άλλο pc dedicated στο office (φυσικά δεν το βλέπω ως pc, και αυτό , αλλά ως γραφομηχανή-μου είναι αδιανόητο να μην μπορώ να γράψω –εκτυπώσω ανα πάσα στιγμή έναι έγγραφο-λόγω δουλειάς-γιατί μου κάνει θεματάκια ένα καινούργιο λειτουργικό) .

 

Υπάρχει και ένα τέταρτο laptop που συνήθως είναι το πιο σύγχρονο ή κάποιο κινητό τηλέφωνο με τα οποία μπαίνω στο internet και ………………..σε αυτά γίνεται ο κακός χαμός.

 

Η θεωρία μου λοιπόν των …..Dedicated υπολογιστών , προσωπικά δουλεύει για εμένα (το ξαναλέω έχω υπολογιστή 15 ετιας- που σημαίνει πως δεν μιλάμε για κανένα κόστος- το να έχω δώσει συνολικά και 3.000  χιλιάδες € σε βάθος 20ετίας ….δεν είναι τίποτα,)

 

Επίσης σου μαθαίνει να δουλεύεις με αυτά που έχεις (και το πιστεύω δεν μπορείς να εξαντλήσεις τις δυνατότητες τους). Προσωπικά αρνούμαι να δώσω ευρώ παραπάνω για άλλο cubase π.χ. .....πόσο μάλλον για office (έχω ακόμα το 2000, το αγόρασα, και δεν θατο αλλάξω ΠΟΤΕ)

 

Τέλος , αυτή η τακτική, σου δίνει να καταλάβεις τι είσαι;

Θες να ηχογραφείς ή είσαι μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών;

 

Το τεστ του trolley και το άρθρο του είναι πολύ ενδιαφέρον.

Όπως λέει δε (και τον πιστεύω-το έχω κάνει και εγώ) έφαγε πολλά ξενύχτια.

 

Εγώ κύριοι ΔΕΝ μπορώ άλλο ξενύχτι για beta testing.

 

Θέλω να κοιμάμαι 9 με 10 ώρες, να ξυπνάω φρέσκος και να γράφω τα δικόγραφά μου ή τη μουσική μου ή να μοντάρω τα videos μου.

 

Και , όπως πολύ καλά τα λέει ο trolley, καινούργιο λειτουργικό , που αναγκαστικά συνδέεται στο internet, κάνει updates κ.λ.π. για εμένα δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα αξιόπιστο εργαλείο δουλειάς. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί, μπορεί να ακουστεί και λίγο Off topic, αλλά επειδή αυτά που γράφει ο trοlley προσωπικά μου ακούγονται ανησυχητικά (και είναι) , υπό την έννοια ότι αν σε ενδιαφέρει π.χ. το audio production (εμένα με ενδιαφέρει) θέλεις να αφοσιωθείς σε αυτό και δεν είναι το ζητούμενο να ασχολείσαι κάθε τρεις και λίγο με νεα λειτουργικά, νέες ασυμβατότητες με hardware ή software κ..λ.π.

 

Προσωπικά το δικό μου recording  studio είναι στημένο σε έναν υπολογιστή που αγόρασα πριν από 15 χρόνια και έχει windows xp professional sp1.

 

Τα xp τα εγκατέστησα με πολύ προσεκτικό τρόπο (δεν θυμάμαι τι και πως- είχα ρίξει τότε πολύ διάβασμα τότε για audio pc optimization)  και ΔΕΝ έχει τίποτα περιττό πλην audio εφαρμογών.

 

Φυσικά δεν έχει συνδεθεί ποτέ σε τηλεφωνική γραμμή η rooter ούτε έχει μπει ποτέ usb stick/ δισκέτα (ναι έχει και floppy)  που πάει και έρχεται.

Δεν θα το έλεγα καν pc, αλλά hard disc recorder ή digital mixer ή audio mastering συσκευή.

 

Τρέχει σαν την πρώτη μέρα, φυσικά ΔΕΝ μπορεί να σηκώσει τα νέα software ή ενδεχομένως νέο hardware (μιλάμε για 1 gb ram)…..αλλά δεν με απασχολεί.

 

Έχω 2 m-audio audiophile 192 (μια εγκατεστημένη και μια για back up)  ως βασικό daw το cubase 2.3 και αρκετά περιφερειακά π.χ. Behringer bcf 2000.

 

Προσωπικά ο μεγαλύτερος μου εφιάλτης είναι να παρακολουθώ την τεχνολογία σε μηχανήματα (και τυχόν ασυμβατότητες τους) που μου παράγουν δουλειά/'εργο.

 

Κατά αναλογία έχω ένα laptop dedicated σε photo/video (δεν το αντιμετωπίζω ως υπολογιστή, αλλά ως σκοτεινό θάλαμο/ μονταζιέρα)……και ένα άλλο pc dedicated στο office (φυσικά δεν το βλέπω ως pc, και αυτό , αλλά ως γραφομηχανή-μου είναι αδιανόητο να μην μπορώ να γράψω –εκτυπώσω ανα πάσα στιγμή έναι έγγραφο-λόγω δουλειάς-γιατί μου κάνει θεματάκια ένα καινούργιο λειτουργικό) .

 

Υπάρχει και ένα τέταρτο laptop που συνήθως είναι το πιο σύγχρονο ή κάποιο κινητό τηλέφωνο με τα οποία μπαίνω στο internet και ………………..σε αυτά γίνεται ο κακός χαμός.

 

Η θεωρία μου λοιπόν των …..Dedicated υπολογιστών , προσωπικά δουλεύει για εμένα (το ξαναλέω έχω υπολογιστή 15 ετιας- που σημαίνει πως δεν μιλάμε για κανένα κόστος- το να έχω δώσει συνολικά και 3.000  χιλιάδες € σε βάθος 20ετίας ….δεν είναι τίποτα,)

 

Επίσης σου μαθαίνει να δουλεύεις με αυτά που έχεις (και το πιστεύω δεν μπορείς να εξαντλήσεις τις δυνατότητες τους). Προσωπικά αρνούμαι να δώσω ευρώ παραπάνω για άλλο cubase π.χ. .....πόσο μάλλον για office (έχω ακόμα το 2000, το αγόρασα, και δεν θατο αλλάξω ΠΟΤΕ)

 

Τέλος , αυτή η τακτική, σου δίνει να καταλάβεις τι είσαι;

Θες να ηχογραφείς ή είσαι μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών;

 

Το τεστ του trolley και το άρθρο του είναι πολύ ενδιαφέρον.

Όπως λέει δε (και τον πιστεύω-το έχω κάνει και εγώ) έφαγε πολλά ξενύχτια.

 

Εγώ κύριοι ΔΕΝ μπορώ άλλο ξενύχτι για beta testing.

 

Θέλω να κοιμάμαι 9 με 10 ώρες, να ξυπνάω φρέσκος και να γράφω τα δικόγραφά μου ή τη μουσική μου ή να μοντάρω τα videos μου.

 

Και , όπως πολύ καλά τα λέει ο trolley, καινούργιο λειτουργικό , που αναγκαστικά συνδέεται στο internet, κάνει updates κ.λ.π. για εμένα δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα αξιόπιστο εργαλείο δουλειάς.

 

αντι για 4 dedicated μηχανηματα με ενα μακ ξεμπερδευες. Το ξερω ακουγομαι γραφικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντι για 4 dedicated μηχανηματα με ενα μακ ξεμπερδευες. Το ξερω ακουγομαι γραφικος.

 

Πράγματι, 4 είναι (όλα και όλα) τα προγράμματα που τρέχουν σε Μακ. Σαν τα κανάλια, ένα πράμα... :) :) :)

 

Σοβαρά: Δεν είναι η αδυναμία των μηχανημάτων που έχει οδηγήσει στη διαμόρφωση της θεωρίας των dedicated μηχανημάτων, την οποία ασφαλώς συνυπογράφω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγνώμη  που επανέρχομαι, και τώρα είμαι σχεδόν off topic, αλλά το νήμα αυτό μου δίνει την ευκαιρία να ΞΕΣΠΑΣΩ. ;D ;D

 

Η όλη αυτή φρενίτιδα με το «νέο» και την «εξέλιξη», με έχει γεμίσει κυριολεκτικά ΑΗΔΙΑ.

 

Και δεν είναι ότι δεν αντιλαμβάνομαι το προφανές. Θέλουν να πουλήσουν νέα προϊόντα. Θεμιτό,.

 

Μην κάνεις όμως το αθέμιτο ήτοι σταματάς κάθε υποστήριξη στα παλαιά σου προϊόντα.

 

Πρόσφατα επισκέφτηκα τον ΟΤΕ, για να αλλάξω το όνομα σε μια τηλεφωνική σύνδεση (ήταν στο όνομα του πατέρα μου και το ήθελα στο δικό μου) και μου είπαν ότι για να γίνει αυτό (αλλιώς δεν γίνεται) θα πρέπει να τους παραδώσω το παλιό rooter μου  και να μου δώσουν υποχρεωτικά νέο .

 

Δεν ξέρω, δεν το έψαξα, έφυγα, μπορεί να μου έλεγε η πωλητρια λαλακίες, μπορεί αν έψαχνα τον διευθυντή να έβρισκα δικιο, αλλά η ζωή είναι μικρή για να ασχολούμαι με δαύτους. ;D

 

Της εξήγηση απλά, ότι πάνω στο παλιό rooter μου, που δεν της το παραδίδω, ακόμα και αν έρθει με διμοιρία S.W.A.T.  ;D  έχω στήσει το δίκτυο μου, με nas σκληρούς, με ασύρματους εκτυπωτές, με μηχάνημα p.o.s., με laptop και desktop , με  media player ….με της παναγιάς τα μάτια, και αν τα αλλάξω όλα αυτά, θα χρειαστώ μια βδομάδα να τα ξανα στήσω  , και μάλιστα εις βάρος του προσωπικού μου χρόνου ή της εργασίας μου.

 

Η πωλήτρια μου είπε: «πρέπει να το αλλάξετε κύριε….η τεχνολογία εξελίσσεται».

 

Έκρινα δε, ότι μετά από αυτό…..ό,τι και να τις έλεγα…..χαμένο θα πάει. ;D

 

Για να γυρίσουμε λοιπόν στην πληροφορική του 2017, για εμένα εταιρία που σταματάει την υποστήριξη της σε παλαιότερα προϊόντα της ……δεν είναι σοβαρή. &-

 

Όταν μπορείς να βρεις, AKOMA ανταλλακτικά για μια Porsche 356 , αλλά δεν μπορείς να βρεις για ένα consumer car του 1990……όταν μπορείς να αλλάξεις την σόλα!!!!  από ένα ζευγάρι παπούτσια allen edmonds του 1980  και να τα κάνεις καινούργια, ενώ δεν μπορείς να βρείς κορδόνια για ένα υπόδημα που πήρες …άντε μην πω από πού….δείχνει ποια εταιρία είναι ΣΟΒΑΡΗ.

 

Όλα αυτά με έκαναν να είμαι υπέρ της «παράδοσης» (με την έννοια του tradition όχι του folklore  ;D) σε όλα . Ακόμα και στις ανθρώπινες σχέσεις.

 

Η Λέξη κλειδί για εμένα είναι η «διάρκεια».

 

Και δεν το λέω από τσιγκουνιά.

Απλά σιχαίνομαι...στα 42 μου αισίως  …….να με κοροϊδεύουν.

 

Δεν μπορώ να πάρω π.χ. μια τηλεόραση νέα  και αν κάτι χαλάσει….να μην αξίζει να την επισκευάσω (μια καινούργια π.χ. κοστίζει περίπου τα ίδια) .

 

Κύριε, σου ΠΛΗΡΩΣΑ π.χ τα xp, και τα 98……και μου σταματάς την υποστήριξη…με το άλλοθι ότι…..η τεχνολογία εξελίσσεται;

 

Εξέλιξε την , αλλά εμένα γιατί με αποκλείεις;

 

Έχω καταντήσει αποθήκη το σπίτι μου (το έχω γράψει σε άλλο νήμα) ανταλλακτικών για κάθε συσκευή σχεδόν που αγοράζω (ακόμα και σε καζανάκι) …..μόνο και μόνο για να της  εξασφαλίσω μια διάρκεια 20 ετίας (διάρκεια που για το μυαλό μου σημαίνει ένα ελάχιστο απόσβεσης).

 

Είναι πλέον δύσκολο να βρεις εύκολα ανταλλακτικά για συσκευές 5 ετίας.

 

Η φθήνια τρώει τον παρά Κύριοι  ;D

Αυτά και συγνώμη για το ξέσπασμα  ;D ;D

 

 

 

Υ.Γ. Για Mac δεν ξέρω, μπορεί να είναι και έτσι, δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ με κάτι νέο στον τομέα αυτπό.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου