Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Απλά να πω ότι μου αρέσει το θρεντ και ότι μέχρι προ-περσυ ο Η/Υ της μουσικής ΔΕΝ ήταν στο Ιντερνετ ΠΟΤΕ.

 

Μετά έγιναν 2 πράγματα και απέκτησα τεράστιο πρόβλημα:

 

1. Οι συνθέτες που εκπροσωπώ πήραν καινούρια μηχανήματα και καινούρια προγράμματα κι εγώ ΕΠΡΕΠΕ να πάω για το Sibelius 7.5 (πχ,) που ήταν συνδρομητική.

2. Έχασα ένα μεγάλο μέρος των δεδομένων μου λόγω βλακείας (που τελικά το βρήκα κάπου), αλλά αποφάσισα ότι η Online backup to a cloud επιλογή είναι απαραίτητη για εμένα.

 

Οπότε... Ιντερνετ ολε κι έχει ο θεός.

 

Φυσικά ούτε φατσοβιβλίο δε μπαίνω από τον μουσικό Η/Υ μου, αλλά και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Αξιοπιστία και  Διάρκεια Φώτη. Σε όλα. Και  ειδικά στην πληροφορική (απέφυγα το off topic  ;D ;D)

Τίποτα άλλο.

Ό,τι χρειάζεται (και μόνον αυτό) για να κινηθεί ομαλά ….όλος ο κόσμος.

 

ΔΕΝ είναι δυνατόν να μην έχει αποσυρθεί π.χ. ΚΑΜΙΑ παρτίδα δολαρίων  τουναντίον όσο παλιότερη είναι τόσο «ακριβότερη» π.χ. ένα red seal  ΜΟΝΟΔΟΛΑΡΟ όχι μόνο δεν έχει χάσει την αξία του σαν μονοδόλαρο τραπεζογραμμάτιο…...αλλά μπορείς να το πουλήσεις (σαν κινητό πράγμα πλέον) εκατό δολάρια, και εδώ τρέμουμε σε κάθε εκτύπωση νέου τραπεζογραμματίου ευρώ, μην έχει κάνα περίεργο serial number, μην κρύβεται κατιτίς ύποπτο πίσω από την νέα εκτύπωση, μην έχει ισχύ μόνον τοπική και μην μας μείνει αμανάτι ως κωλόχαρτο εκείνο το παλιό εκατοστάευρω  που σηκώσαμε από την τράπεζα το 2015 , μπας και σώσουμε τίποτα . ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιος; Ο συντονισμός;

 

Εϊναι λέξεις. Διότι δεν είμαι σχετικός.

 

Οκ, αν σταματήσεις να απαντάς σαν script, μπορεί να γίνει και κουβέντα.

 

Μέχρι τότε, προσωπικά, δε μπορώ να πάρω και πολύ στα σοβαρά ένα ποστ του τύπου:

- η καλύτερη κάρτα ήχου είναι η Α.

- το καλύτερο DAW είναι το Β.

- η καλύτερη καφετιέρα είναι η Γ.

- το καλύτερο φαγητό είναι το Δ.

 

Μέχρι και τα scripts έχουν κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σαν χρήστης θα μιλήσω, δεν είμαι επαγγελματίας.

pay for play, for compose, for having backups

 

Θα πληρώσεις το progression, θα πληρώνεις.

Συνδρομητής είσαι σε όλα.

Θα πληρώσεις και καλυτερο τηλέφωνο καθε 3 χρόνια γιατί το λειτουργικό γινεται βαρύτερο.

Θα παρεις και powerbank γιατί οσο μεγάλη σε χωρητικότητα να είναι η μπαταρία ανάλογα με το υπόλοιπο συστημα θα θέλεις εξτρά ενέργεια.

 

Θέλεις δεν θέλεις.

Και στα παιχνίδια τα ίδια μας κάνουν.

 

Και τελικά τι αξίζει από όλα αυτά και έχει όλο το πακέτο.

Λίγα απο αυτά που κυκλοφορούν.

 

Δεν είναι πολύ γραμματιζούμενα αυτά που έγραψα, αλλά αυτό είχα να πω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΔΙΑΦΟΡΩ παγερα για την εξελιξη της τεχνολογιας Η/Υ και προγραμματων.

 

Εχω (εδω και 7 χρονια)  ενα pc που δεν μπαινει ΠΟΤΕ στο ιντερνετ.Δουλευει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ καθημερινα χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

 

Εχω ΑΚΟΜΑ ενα pc ΙΔΙΟ με το παραπανω σαν backup (ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ τζι-τζι ζητημα να εχει δουλεψει 5 ωρες)

 

Και τα δυο φορανε τα τελευταια ενημερωμενα (το 2015) WINDOWS 7 (τα εχω original σε cd)  & το SONAR X3 και τα ΙΔΙΑ  non native  VST & Pluggins .

 

Με αυτα τα windows το SONAR X3 producer (που το εχω original σε DVD) δουλευει ΧΑΡΜΑ (η συντριπτικη πλειοψηφια των vst/pluggins που χρησιμοποιω συμπεριλαμβανονται στο Χ3) , οπως και τα ελαχιστα non native  VST & Pluggins τα οποια τα εχω και αυτα original σε DVD.

 

Εχω.....ΤΡΕΙΣ M-Audio  Fire Wire 410 ,μια που την δουλευω καθημερινα εδω και ΔΕΚΑ χρονια χωρις κανενα προβλημα και 2 BACKUP  (τις πηρα 30 ευρω τη μια).

 

Και ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ολεθρος να γινει εγω music production θα κανω στο πυρηνικο μου καταφυγιο... ;D

 

Τωρα για internet surfing,email,office κτλ.....το laptop να ναι καλα.....δεν εχω και τιποτα ιδιαιτερες απαιτησεις....αν χαλασει (ενα LENOVO T440 με windows 7 εχω εδω και 4-5 χρονια και μαμει και δερνει ) θα παρω αλλο....

 

Α,εχω και εναν 10ετη σταθερο υπολογιστη για internet surfing  με W7 που δεν καταλαβαινει Χριστο.......απορω που δουλευει ακομα.... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά με έκαναν να είμαι υπέρ της «παράδοσης» (με την έννοια του tradition όχι του folklore  ;D) σε όλα . Ακόμα και στις ανθρώπινες σχέσεις.

 

Η Λέξη κλειδί για εμένα είναι η «διάρκεια».

 

Παντρεύεσαι;  8) :) >:D :angel:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αν σταματήσεις να απαντάς σαν script, μπορεί να γίνει και κουβέντα.

 

Μέχρι τότε, προσωπικά, δε μπορώ να πάρω και πολύ στα σοβαρά ένα ποστ του τύπου:

- η καλύτερη κάρτα ήχου είναι η Α.

- το καλύτερο DAW είναι το Β.

- η καλύτερη καφετιέρα είναι η Γ.

- το καλύτερο φαγητό είναι το Δ.

 

Μέχρι και τα scripts έχουν κριτήρια.

 

Και μάλιστα, συχνά έχουν κριτήρια καλύτερα από τους περισσότερους ανθρώπους, οι οποίοι αλλάζουν τα κριτήριά τους όταν τους δείχνουν μπιχλιμπίδια.

 

Όμως, οι νύξεις σου δεν έχουν περιεχόμενο. Ήδη διευκρίνησα ότι υπάρχουν πολλές ώρες εργασίας και δοκιμών πίσω από τα συμπεράσματα που παρέθεσα. Αν κάνει (κάποιος) τον ίδιο κύκλο δοκιμών και καταλήξει σε διαφορετικά συμπεράσματα, τότε ας τα παραθέσει, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Αλλά ρε μάστορα, κάνεις τον τυφλό; Έγραψα "η καλύτερη κάρτα για οικιακή χρήση" και "το καλύτερο τρέχον DAW". Οι λεξούλες δίνουν το στίγμα για τα κριτήρια που εφαρμόστηκαν, συν το ότι είναι σαφές ότι παντού δίνεται έμφαση στο θέμα της πλατειάς συμβατότητας, επειδή κρίνω πως έχει τεράστια σημασία ΚΑΙ είναι η μόνη έντιμη προσέγγιση εκ' μέρους των κατασκευαστών λογισμικού.

 

Τέλος, ας παρατηρηθεί ότι δεν προτείνεις απολύτως τίποτε.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, 4 είναι (όλα και όλα) τα προγράμματα που τρέχουν σε Μακ. Σαν τα κανάλια, ένα πράμα... :) :) :)

 

Σοβαρά: Δεν είναι η αδυναμία των μηχανημάτων που έχει οδηγήσει στη διαμόρφωση της θεωρίας των dedicated μηχανημάτων, την οποία ασφαλώς συνυπογράφω.

 

Υπερβολές. Μια χαρά τρέχουν όλα για audio/video editing. Καλά για programming/engineering δε το συζητώ καν.

 

Αλλα είναι όντως ακριβά.

 

Συγνώμη  που επανέρχομαι, και τώρα είμαι σχεδόν off topic, αλλά το νήμα αυτό μου δίνει την ευκαιρία να ΞΕΣΠΑΣΩ. ;D ;D

 

Η όλη αυτή φρενίτιδα με το «νέο» και την «εξέλιξη», με έχει γεμίσει κυριολεκτικά ΑΗΔΙΑ.

 

Και δεν είναι ότι δεν αντιλαμβάνομαι το προφανές. Θέλουν να πουλήσουν νέα προϊόντα. Θεμιτό,.

 

Μην κάνεις όμως το αθέμιτο ήτοι σταματάς κάθε υποστήριξη στα παλαιά σου προϊόντα.

 

Πρόσφατα επισκέφτηκα τον ΟΤΕ, για να αλλάξω το όνομα σε μια τηλεφωνική σύνδεση (ήταν στο όνομα του πατέρα μου και το ήθελα στο δικό μου) και μου είπαν ότι για να γίνει αυτό (αλλιώς δεν γίνεται) θα πρέπει να τους παραδώσω το παλιό rooter μου  και να μου δώσουν υποχρεωτικά νέο .

 

Δεν ξέρω, δεν το έψαξα, έφυγα, μπορεί να μου έλεγε η πωλητρια λαλακίες, μπορεί αν έψαχνα τον διευθυντή να έβρισκα δικιο, αλλά η ζωή είναι μικρή για να ασχολούμαι με δαύτους. ;D

 

Της εξήγηση απλά, ότι πάνω στο παλιό rooter μου, που δεν της το παραδίδω, ακόμα και αν έρθει με διμοιρία S.W.A.T.  ;D  έχω στήσει το δίκτυο μου, με nas σκληρούς, με ασύρματους εκτυπωτές, με μηχάνημα p.o.s., με laptop και desktop , με  media player ….με της παναγιάς τα μάτια, και αν τα αλλάξω όλα αυτά, θα χρειαστώ μια βδομάδα να τα ξανα στήσω  , και μάλιστα εις βάρος του προσωπικού μου χρόνου ή της εργασίας μου.

 

Η πωλήτρια μου είπε: «πρέπει να το αλλάξετε κύριε….η τεχνολογία εξελίσσεται».

 

Έκρινα δε, ότι μετά από αυτό…..ό,τι και να τις έλεγα…..χαμένο θα πάει. ;D

 

Για να γυρίσουμε λοιπόν στην πληροφορική του 2017, για εμένα εταιρία που σταματάει την υποστήριξη της σε παλαιότερα προϊόντα της ……δεν είναι σοβαρή. &-

 

Όταν μπορείς να βρεις, AKOMA ανταλλακτικά για μια Porsche 356 , αλλά δεν μπορείς να βρεις για ένα consumer car του 1990……όταν μπορείς να αλλάξεις την σόλα!!!!  από ένα ζευγάρι παπούτσια allen edmonds του 1980  και να τα κάνεις καινούργια, ενώ δεν μπορείς να βρείς κορδόνια για ένα υπόδημα που πήρες …άντε μην πω από πού….δείχνει ποια εταιρία είναι ΣΟΒΑΡΗ.

 

Όλα αυτά με έκαναν να είμαι υπέρ της «παράδοσης» (με την έννοια του tradition όχι του folklore  ;D) σε όλα . Ακόμα και στις ανθρώπινες σχέσεις.

 

Η Λέξη κλειδί για εμένα είναι η «διάρκεια».

 

Και δεν το λέω από τσιγκουνιά.

Απλά σιχαίνομαι...στα 42 μου αισίως  …….να με κοροϊδεύουν.

 

Δεν μπορώ να πάρω π.χ. μια τηλεόραση νέα  και αν κάτι χαλάσει….να μην αξίζει να την επισκευάσω (μια καινούργια π.χ. κοστίζει περίπου τα ίδια) .

 

Κύριε, σου ΠΛΗΡΩΣΑ π.χ τα xp, και τα 98……και μου σταματάς την υποστήριξη…με το άλλοθι ότι…..η τεχνολογία εξελίσσεται;

 

Εξέλιξε την , αλλά εμένα γιατί με αποκλείεις;

 

Έχω καταντήσει αποθήκη το σπίτι μου (το έχω γράψει σε άλλο νήμα) ανταλλακτικών για κάθε συσκευή σχεδόν που αγοράζω (ακόμα και σε καζανάκι) …..μόνο και μόνο για να της  εξασφαλίσω μια διάρκεια 20 ετίας (διάρκεια που για το μυαλό μου σημαίνει ένα ελάχιστο απόσβεσης).

 

Είναι πλέον δύσκολο να βρεις εύκολα ανταλλακτικά για συσκευές 5 ετίας.

 

Η φθήνια τρώει τον παρά Κύριοι  ;D

Αυτά και συγνώμη για το ξέσπασμα  ;D ;D

 

 

Υ.Γ. Για Mac δεν ξέρω, μπορεί να είναι και έτσι, δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ με κάτι νέο στον τομέα αυτπό.

 

 

Λάκη γενικα σε καταλαβαίνω αλλά έτσι όπως πάει η εξέλιξη δεν είναι εύκολο να υπάρχει support για πάντα. Σύντομα θα αλλάξουν τόσο πολύ οι τεχνολογίες που δε θα υπάρχει επαφή. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παντρεύεσαι;  8) :) >:D :angel:

Οχι διάρκεια στην μαγκουφιά  ;D

 

Otto# τα τετρακάναλα να ναι καλα και για ποτε πεταω αυτα τα 666 pc στα σκουπίδια. ... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές. Μια χαρά τρέχουν όλα για audio/video editing. Καλά για programming/engineering δε το συζητώ καν.

 

Όπως απάντησα και στο NoiZY, η όσο γίνεται πλατύτερη συμβατότητα είναι τεράστιας σπουδαιότητας κριτήριο (όχι για τον LK, τον SF ή εμένα ή εσένα) αλλά για οποιονδήποτε... νέο.

 

Η Apple στέκεται στον αντίποδα της ιδέας της συμβατότητας, αναγκάζοντας σε... γάμο τους πελάτες της, ή σε μειωμένες αποδόσεις σε σχέση με τις προσδοκίες τους όταν αγοράζουν Mac.

 

Όπως είπα αυτό είναι ανέντιμο : συγκεκριμένα, οι ιδιοκτήτες Windows και ΟSX απλά δεν μπορούν πλέον να κάνουν τη δουλειά τους αν δεν χρησιμοποιούν σημαντικό ποσοστό λογισμικού ανοικτού κώδικα (πόσοι έχετε Firefox ή VLC στον υπολογιστή σας;).

 

Σε συνδυασμό με το πολύ υψηλό κόστος, και παρότι αυτή τη στιγμή έχω τρία μηχανήματα δικά τους, υπογράφω την άποψη ότι έχουν "τελειώσει".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου