Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW παρακαλώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή έγινε αναφορά για μίσος με το ableton live υπάρχει κάποια άποψη μεταξύ των χρηστών εδώ μέσα?

πχ βλέπω στο διαδίκτυο πολύ και επώνυμο κόσμο να το χρησιμοποιεί, ακόμα και live στις εμφανίσεις του, δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται για ηχογράφηση καθαρά.

H προσωπική μου άποψη είναι κοντά στο μίσος. Από άλλα που έβαλα και δούλεψα και μου φάνηκαν ας πούμε "φιλικά" αυτό μου φάνηκε πιό ξένο και απόκοσμο.

Και μου κάνει εντύπωση που στο ιντερνετ είναι ίσως η πρώτη επιλογή που έρχεται στο στόμα του καθενός.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδή έγινε αναφορά για μίσος με το ableton live υπάρχει κάποια άποψη μεταξύ των χρηστών εδώ μέσα?

πχ βλέπω στο διαδίκτυο πολύ και επώνυμο κόσμο να το χρησιμοποιεί, ακόμα και live στις εμφανίσεις του, δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται για ηχογράφηση καθαρά.

H προσωπική μου άποψη είναι κοντά στο μίσος. Από άλλα που έβαλα και δούλεψα και μου φάνηκαν ας πούμε "φιλικά" αυτό μου φάνηκε πιό ξένο και απόκοσμο.

Και μου κάνει εντύπωση που στο ιντερνετ είναι ίσως η πρώτη επιλογή που έρχεται στο στόμα του καθενός.

 

Τα παλιά προγράμματα, έκαναν απόπειρα μίμησης της εμπειρίας του να εργάζεσαι με ένα πολυκάναλο μαγνητόφωνο, έχοντας γνώση του ότι ελάχιστοι είχαν όντως τέτοια εμπειρία... άρα και κάποιες παραφωνίες δεν ήταν δα και για δάκρυα.

 

Τα νεότερα προγράμματα, καίτοι διατηρούν ίχνη αυτής της νοοτροπίας, δεν την θεωρούν δεσμευτική και επιτρέπουν (αν όχι "ενθαρρύνουν") διαφορετικές προσεγγίσεις για την καταγραφή και την οργάνωση του ηχητικού υλικού.

 

Εξ'ου και ξενίζουν (εμάς, όχι τους νέους). Αν παρακολουθήσεις τα δεκατρία εισαγωγικά βίντεο που έχουν στο δικτυακό τους τόπο, θα καταλάβεις ακριβώς περί τίνος πρόκειται, ειδικά αν δεν παρασυρθείς από την αντιπάθεια προς τις μουσικές καθαυτές (θεωρώ ότι δεν θα πολυσυμπαθείς τις λούπες πάνω σε λούπες).

 

Όπως και αν έχει, αφήνοντας το μίσος στην άκρη, είναι τρομερών δυνατοτήτων πρόγραμμα και δεν είναι τυχαία η δημοφιλία του, ούτε ότι άλλοι προσπαθούν να το μιμηθούν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παλιά προγράμματα?

 

ποιά εννοείς?

 

εγώ θεωρώ ότι σήμερα ο κόσμος που δουλεύει σοβαρά (εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος) δουλεύει με pro tools και logic.

Όλοι οι άλλοι, "οι ερασιτέχνες" με cubase. ableton και κάτω.

Δεν συζητάμε για reaper, sonar, και άλλα σπιτικά σχεδόν προγράμματα....

 

(ας μη με κράξουν οι βιαστικοί. Συζήτηση να κάνουμε)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παλιά προγράμματα?

ποιά εννοείς?

 

Cubase style = Cubase / Nuendo / Sonar / ProTools / Reaper / Logic etc.

 

Δηλαδή, όλα όσα έχουν timeline και οργανώνουν τα μουσικά δρώμενα σε μία οριζόντια ακολουθία.

 

Υπήρχαν (και υπάρχουν) και άλλου τύπου προγράμματα, αυτά π.χ που ονομάζονταν pattern-based sequencers (όπως ήταν το Opcode και το Pro-24).

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Υπήρχαν (και υπάρχουν) και άλλου τύπου προγράμματα, αυτά π.χ που ονομάζονταν pattern-based sequencers (όπως ήταν το Opcode και το Pro-24).

 

:)

..fruity loops........το acid......δεν υπάρχουν "επαγγελματικά"-"ερασιτεχνικά "..........στο acid ας πούμε γράφαμε εγω..... ο Enio Moricone ;D

Cubase/nuendo χρόνια χρήστης ο Knofler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζητάμε για reaper, sonar, και άλλα σπιτικά σχεδόν προγράμματα....

 

Τι λες παιδι μου?ΤΙ λες?  ;D ;D

 

Αν ειναι σπιτικο το SONAR τοτε τι να πουν τα Pro Tools....(λειτουργικα,και σε επιπεδο ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ τα παταει κατω το SONAR)

 

 

εγώ θεωρώ ότι σήμερα ο κόσμος που δουλεύει σοβαρά (εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος) δουλεύει με pro tools και logic.

Όλοι οι άλλοι, "οι ερασιτέχνες" με cubase. ableton και κάτω.

 

Υπαρχουν δεκαδες ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ studio με cubase (αλλα και με SAMPLITUDE το οποιο ειναι επισης κορυφαιο daw καθως και με NUENDO) 

 

με LOGIC αντιθετα δουλευουν κυριως οι παραγωγοι ΕΝΟΣ μονο ειδους μουσικης (ηλεκτρονικη-dance) .

 

Γενικα ΟΛΑ τα daw εχουν τον ΙΔΙΟ "ηχο" απο εκει και περα τα ΡΤ εχουν γινει το studio std γιατι συνοδευονταν απο HARDWARE κορυφαιο για την ΕΠΟΧΗ του , ειναι ΔΗΜΟΦΙΛΗ και διευκολυνουν την ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ αρχειων (αν και αυτο πλεον δεν παιζει μια και υπαρχουν τα flv files που ανοιγουν σε ολα τα daws)

 

 

 

επ'ουδενι τα υπολοιπα daws που αναφερεις δεν ειναι ερασιτεχνικα ή σπιτικα.....

 

Αυτο που συμβαινει συνηθως με τα daw ειναι οτι οι περισσοτεροι συνεχιζουν με το daw που ΑΡΧΙΣΑΝ.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

τα παλιά προγράμματα?

 

ποιά εννοείς?

 

εγώ θεωρώ ότι σήμερα ο κόσμος που δουλεύει σοβαρά (εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος) δουλεύει με pro tools και logic.

Όλοι οι άλλοι, "οι ερασιτέχνες" με cubase. ableton και κάτω.

Δεν συζητάμε για reaper, sonar, και άλλα σπιτικά σχεδόν προγράμματα....

 

(ας μη με κράξουν οι βιαστικοί. Συζήτηση να κάνουμε)

 

Πωπω ρε φίλε... ::)

Διάβασε και ενημερώσου σχετικά. Μixing στο ψηφιακό domain: DAW Test drive in Recording & P.A. - Page 1 of 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ας μη με κράξουν οι βιαστικοί. Συζήτηση να κάνουμε)

 

να πω ότι δεν το είπα.... >:(

 

το είπα.... :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

να πω ότι δεν το είπα.... >:(

 

το είπα.... :P

Τι μου διέφυγε δηλαδή και ήμουν βιαστικός; Τέτοιοι αφορισμοί δεν αποτελούν βάση για συζήτηση. Ο Trolley σου απάντησε πολύ ωραία και κατατοπιστικά. Το δε θέμα που σε παραπέμπω τα εξηγεί ειδικότερα σε επίπεδο ποιότητας ήχου. Αλλά ίσως αφορά ηχολήπτες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου