Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW παρακαλώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν διεκδικώ τίποτα πρωτεία ηχοληψίας.

Ένας άσχετος νιούμπης είμαι που ασχολούμαι μόνος από το 2014 με daw.

Αυτό είπα.

Και ως τέτοιος διατύπωσα σε δύο γραμμές την όποια άποψη έχω για άλλα daws, απ εδώ κι απο 'κεί.

Και το φαντάστηκα ότι το έγραψα αφοριστικά.

Γι αυτό είπα να λάβω τα μέτρα μου....

αλλά ...δεν τη γλύτωσα... :-\

 

 

πάντως το θέμα ήχου δεν με αφορά.

ή μάλλον δεν αφορά εμένα, διότι μια α ποιότητα την παίρνεις ούτως ή άλλως.

Την προσέγγιση του χρήστη προς το λογισμικό έθιξα, με βάση αυτό που εισέπραξα κύρια με την λίγη χρήση του ableton vs cubase.

 

συνεπώς το λινκ δεν νομίζω ότι θα με βοηθήσει να ξεστραβωθώ  ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αυτο που συμβαινει συνηθως με τα daw ειναι οτι οι περισσοτεροι συνεχιζουν με το daw που ΑΡΧΙΣΑΝ.

 

αυτό σίγουρα είναι γεγονός, γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω απόψεις καθώς θεωρώ ότι δεν εχω εμβαθύνει τόσο πολύ ώστε να μην μπορώ να κάνω μετάβαση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό σίγουρα είναι γεγονός, γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω απόψεις καθώς θεωρώ ότι δεν εχω εμβαθύνει τόσο πολύ ώστε να μην μπορώ να κάνω μετάβαση

 

Μια χαρα ειναι ολα.....δεν κανει το εργαλειο τη δουλεια,ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ την κανει  ;)

 

εσυ ποιο daw χρησιμοποιεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αυτό σίγουρα είναι γεγονός, γι αυτό προσπαθώ να μαζέψω απόψεις καθώς θεωρώ ότι δεν εχω εμβαθύνει τόσο πολύ ώστε να μην μπορώ να κάνω μετάβαση

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις ΚΑΜΙΑ μετάβαση.

Αν δουλεύεις cubase έχεις  ΗΔΗ ΑΥΤΑ  ;D ;D ;D

53567d1206237472-api-7600-7800-full-console-1-.jpg

 

220px-Otari_MX-80.JPG

 

 

 

+1000 άλλες ευκολίες (που ομολογώ έχω κάνει χρήση, αλλά μακροπρόθεσμα σε κάνουν χειρότερο μουσικό  ;D ;D ;D)

 

Το βασικότερο....ΟΛΑΑΑΑΑ αυτα......χωράν σπίτι σου  στο δωμάτιό σου  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι ολα.....δεν κανει το εργαλειο τη δουλεια,ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ την κανει  ;)

 

εσυ ποιο daw χρησιμοποιεις?

 

κουβά δουλεύω....

(νόμιζα ότι θα ήταν γνωστό....καθώς το έχω αναφέρει ουκ ολίγες...) :P

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνεις ΚΑΜΙΑ μετάβαση.

Αν δουλεύεις cubase έχεις  ΗΔΗ ΑΥΤΑ  ;D ;D ;D

53567d1206237472-api-7600-7800-full-console-1-.jpg

 

220px-Otari_MX-80.JPG

 

 

 

+1000 άλλες ευκολίες (που ομολογώ έχω κάνει χρήση, αλλά μακροπρόθεσμα σε κάνουν χειρότερο μουσικό  ;D ;D ;D)

 

Το βασικότερο....ΟΛΑΑΑΑΑ αυτα......χωράν σπίτι σου  στο δωμάτιό σου  ;D ;D ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουβά δουλεύω....

 

 

αρα εχεις ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ daw στο οποιο εχουν ηχογραφηθει ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλμπουμ ανα την υφηλιο (και τα περισσοτερα στην Ελλαδα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εχεις ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ daw στο οποιο εχουν ηχογραφηθει ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλμπουμ ,αν την υφηλιο (και τα περισσοτερα στην Ελλαδα)

 

ερχόμαστε λοιπόν στο πόστ #1....

περι bitwig...(το γράφω καλά?)

 

αυτό από όσο κατάλαβα είναι φιλοσοφίας ableton (που δεν μου πάει)

ενώ εγώ φαίνεται ότι είμαι της παλαιάς σχολής που τα θέλει όλα με time signature και προσομοίωση κονσόλας...

 

το ερώτημα (εύλογο ελπίζω να το θεωρήσετε) είναι

μήπως η σχολή ableton κλπ θα με κάνει πιό παραγωγικό? (λέμε τώρα)

μήπως δεν υπάρχει καν το δίλημμα

μήπως εγώ ζορίζομαι υπερβολικά με ένα πρόγραμμα όπως το cubase και θα έπρεπε να πάω σε κάτι πιό βολικό (??) όπως πχ presonus studio one, ή reaper ή...you name it?

 

 

(καταλαβαίνετε τώρα τι εννοώ συζήτηση να γίνεται ::) - και αν δεν κάνω λάθος είμαστε ον τοπικ καθώς το νήμα λέγεται πληροφορική 2017 και είμαστε σε φόρουμ με μουσικούς ή ηχολήπτες... - προσθέστε κατα βούλησιν το wannabe...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως εγώ ζορίζομαι υπερβολικά με ένα πρόγραμμα όπως το cubase

 

αν οντως ζοριζεσαι βρες κατι που δεν σε ...ζοριζει...(βεβαια δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να σε ζορισει κατι με το οποιο δουλευεις καιρο και πλεον το εχεις συνηθισει αλλα και κατι που εδωσες ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΛΕΦΤΑ για να αποκτησεις υστερα απο ερευνα αγορας που ,υποθετω,εκανες) 

 

 

μήπως η σχολή ableton κλπ θα με κάνει πιό παραγωγικό? (

 

εξαρταται με το τι ειδους μουσικη θες να κανεις,κατα τη γνωμη μου αν απλα θες να γραφεις κομματια σαν και αυτα που εχεις κατα καιρους ποσταρεις οχι δεν θα σε κανει...αν θες να το γυρισεις σε electro/dance ναι ισως σε κανει.

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ερχόμαστε λοιπόν στο πόστ #1....

περι bitwig...(το γράφω καλά?)

 

αυτό από όσο κατάλαβα είναι φιλοσοφίας ableton (που δεν μου πάει)

ενώ εγώ φαίνεται ότι είμαι της παλαιάς σχολής που τα θέλει όλα με time signature και προσομοίωση κονσόλας...

 

το ερώτημα (εύλογο ελπίζω να το θεωρήσετε) είναι

μήπως η σχολή ableton κλπ θα με κάνει πιό παραγωγικό? (λέμε τώρα)

μήπως δεν υπάρχει καν το δίλημμα

μήπως εγώ ζορίζομαι υπερβολικά με ένα πρόγραμμα όπως το cubase και θα έπρεπε να πάω σε κάτι πιό βολικό (??) όπως πχ presonus studio one, ή reaper ή...you name it?

 

 

(καταλαβαίνετε τώρα τι εννοώ συζήτηση να γίνεται ::) - και αν δεν κάνω λάθος είμαστε ον τοπικ καθώς το νήμα λέγεται πληροφορική 2017 και είμαστε σε φόρουμ με μουσικούς ή ηχολήπτες... - προσθέστε κατα βούλησιν το wannabe...)

Αυτά τα ερωτήματα έχουν να κάνουν και με το πόσα διαθέτεις αγαπητέ. Διότι αν έχεις κάποιο Cubase που δεν γνωρίζεις τις δυνατότητες του ή χρησιμοποιείς ένα μικρό ποσοστό τους, όποιο άλλο DAW και να αγοράσεις και του δώσεις την ίδια σημασία, θα είναι πεταμένα λεφτά.

 

Εκτός και αν το έχεις πειρατικό και δεν σου έτσουξε την τσέπη που σημαίνει πως δεν μπήκες κάν στην διαδικασία να συνειδητοποιήσεις τι έχεις. Αυτή την εκδοχή δεν θα την περίμενα ελαφρά την καρδία απο συνομήλικο.

 

Μια σουίτα ηχογράφησης και εργαλεία σύνθεσης και εκτέλεσης που χρησιμοποιείται σε επαγγελματικά στούντιο ηχογράφησης ανα τον κόσμο, είναι. Μόνο που λόγω της δημοφιλίας της καθως ήταν απο τα πρώτα 2 που κυκλοφόρησε στα τελη του 80,  αποτελεί στόχο χάκερς και κυκλοφορεί ευρύτερα σπασμένο. Αποτέλεσμα; Οι κουβέντες σαν αυτή που κάνουμε τώρα. Απαξίωση.

 

Για να στο κάνω κιθαριστικά, συζητας αν σου κανει η Gibson 335 που σου χαρίσανε, ενω θα μπορουσες να επιλέξεις ΚΑΙ Gibson Les Paul VOS και Fender Stratocaster Custom Shop, κλπ. Γιατι όχι; Η τσέπη μας να είναι καλά κι ας τις πάρουμε να αραχνιάζουν!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου