Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW παρακαλώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ερώτημα (εύλογο ελπίζω να το θεωρήσετε) είναι

μήπως η σχολή ableton κλπ θα με κάνει πιό παραγωγικό? (λέμε τώρα)

μήπως δεν υπάρχει καν το δίλημμα

 

Η παραγωγικότητα δεν είναι ζητούμενο στην καλλιτεχνική έκφραση, εκτός αν εννοείς ότι μιξάρεις / μαστεράρεις / καταστρέφεις υλικό τρίτων, οπότε εκεί η συζήτηση έχει αντικείμενο.

 

Τα έγραψαν οι άλλοι όλα, απλώς σε ενθαρρύνω να γίνεις λίγο νιάτο και να ελέγξεις όντως τα βίντεο που έχει η Ableton στο site της, πριν καταστείς βέβαιος ότι δεν σου κάνει.

 

Τέτοια πράγματα είναι λίγο σαν την μισοψημένη μπριζόλα, δηλαδή κάποιοι είναι σίγουροι ότι δεν θα τους αρέσει και μετά τις τρώνε πέντε-πέντε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν οντως ζοριζεσαι βρες κατι που δεν σε ...ζοριζει...(βεβαια δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να σε ζορισει κατι με το οποιο δουλευεις καιρο και πλεον το εχεις συνηθισει) 

 

 

εξαρταται με το τι ειδους μουσικη θες να κανεις,κατα τη γνωμη μου αν απλα θες να γραφεις κομματια σαν και αυτα που εχεις κατα καιρους ποσταρεις οχι δεν θα σε κανει...αν θες να το γυρισεις σε electro/dance ναι ισως σε κανει.

 

θεωρώ ότι δεν έχω μπεί στα βαθειά.

θεωρώ ότι ενδεχομένως θα ζοριστώ αύριο.

Αναρωτιέμαι αν η φιλοσοφία του ableton αλλάζει άρδην την προσέγγιση στην ηχογράφηση.

Εγώ μέχρι στιγμής απλώς αραδιάζω τρακς, μεταφέρω από εδώ εκεί, κόβω ράβω, πέρνάω ένα send return κλπκλπ

Όπως κάποιος πολύ σωστά το είπε, κάνω αυτά που θα έκανα σε ένα πολυκάναλο μαγνητόφωνο που δεν έχω.

Και κάποια χρόνια πριν από το daw αυτό καθ εαυτό έκανα και δυό φεγγάρια με μια υβριδική κατάσταση που λέγονταν BOSS BR 600 που ήταν daw με ψιλοhardware πακέτο για όσους δεν θέλανε να ασχοληθούν με πισί.

 

 

@yameth...

το θεμα τσέπη είναι μια παράμετρος, μιά άλλη είναι το θέμα χρόνος που σύντομα προβλέπεται να είναι περισσότερος.

Το λογισμικό που δουλεύω είναι νόμιμο σε μια ελαφριά έκδοσή του, ενώ μια άλλη πλήρης αποκτήθηκε από... κληρονομικό δικαίωμα. Συνεπώς ναι, δεν έχω ξοδέψει πολλά. Όπως επίσης έχω και το ableton και το studio one σε bundled εκδόσεις με hardware.

Συνεπώς δεν τίθεται το θέμα άμεσης σπατάλης. Υπάρχουν κάποια τα οποία περιμένουν στο συρτάρι να βγούν, αλλά πάντα υπάρχει η δυνατότητα να αγοραστεί μια έκδοση ενός καλού λογισμικού, έστω με λιγότερες δυνατότητες.

Διότι ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω πχ πάνω από 3-4 φυσικές εισόδους ή πάνω από 24 tracks....επί παραδείγματι.

Ούτε τίθεται επίσης το δίλημμα με τις κιθάρες. Εχοντας ζήσει με μία κιθάρα επί 40 χρόνια, ξαφνικά πως βρέθηκα με 4 και διαφορετικής φιλοσοφίας - έστω σε οικονομικές υλοποιήσεις?

 

Όπως είπα πιό πάνω, πλέον θα έχω περισσότερο χρόνο να αφιερώσω. Και οικονομικά θα κινηθώ σε stripped down versions.

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέχρι στιγμής απλώς αραδιάζω τρακς, μεταφέρω από εδώ εκεί, κόβω ράβω, πέρνάω ένα send return κλπκλπ

 

τοτε ακομα και το light cubase ειναι overkill IMHO.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με αφορμή το νέο μου laptop αγόρασα το Cubase Elements 9. Κοστίζει 100 ευρώ και έχει έκπτωση 50% αν διαθέτεις παλιότερη έκδοση Lite.

Το Cubase to έχω απο τότε που ήταν Pro24 στον Atari 1024. Αγόρασα το Cubase καθώς και τις εκδόσεις 3.5 και 5.0 σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι για να παίρνεις κάθε αναβάθμιση και ιδιαίτερα αφου έπαψα να διαθέτω επαγγελματικό στούντιο.

Αγόρασα το Elements 9 καθως όλα τα προσωπικά projects που έχω  δεν ξεπερνούν τα διαθέσιμα audio και MIDI tracks με την καμία! Ετσι με ένα πενηντάρικο έχω το τελευταίο τζιτζί DAW και όλα τα καλούδια του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό σκεφτόμουν και εγώ, καθώς έχω μια 4άρα έκδοση light.

Σκεφτόμουν την 9 elements, βέβαια αυτό για την έκπτωση έχοντας μια παλιά light δεν το ήξερα.

 

Τα ερωτήματα παραμένουν βέβαια καθώς ήδη έχω και ableton και studio one.

 

 

(και έχω και νέο ΗΥ που περιμένει φόρτωμα....  ::) - τόση ώρα δεν καταλάβατε γιατί ρωτάω.... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφου έχεις και τα τρία (χωρίς προηγούμενα δεσμευτικά projects), να αναβαθμίσεις αυτό που σου φαίνεται εργονομικά απλούστερο. Τόσο απλό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι τίποτα το cubase , λίγο ψάξιμο θέλει (όπως και όλα τα προγράμματα σε έναν Η.Υ).

Υπάρχουν και πολλά tutorials .

Εσένα , από ό,τι κατάλαβα , σε ενδιαφέρει:

1) Πολυκάναλη ηχογράφηση. Δεν ξέρω πόσα κανάλια (audio) υποστηρίζει η έκδοσή σου, πιθανολογώ σίγουρα 32, και όσα midi κανάλια θες άρα, είναι υπεραρκετά όχι μόνο για εσένα, αλλά για τον καθένα.

2) Εύκολο overdubbing και κοπτο-ραπτική , έκανες ένα λάθος π.χ. στο solo (δεν το ξαναπαίξεις όλο), κρατάς το υγείες τμήμα και γράφεις από πάνω το διορθωμένο.

3) Ευκολίες στο Mix (γκουπαρισμα καναλιών, automation , .κ.λ.π.)

4) Quantization στα Midi αρχεία (π.χ. τυχόν σε κάποιο drum pattern)

5) Δυνατότητα για looping (π.χ. παίζεις έναν ρυθμό , σε τύμπανα, αν δεν θες να τον ηχογραφήσεις(βαριέσαι)  σε όλο το τραγούδι, παίζεις π.χ. 4 μέτρα, και μετά …..λούπα.

6) Μερικές εξαιρετικές μονάδες εφέ (ας πούμε το reverb του cubase το λατρεύω-πολύ ωραία eq….και όχι μόνο)

7) Δυνατότητα επέκτασης με vst για ό,τι εφφε θες, άρα μιλάμε και μια κονσόλα και ένα patch bay δυνατοτήτων.

 

Και μόνο αυτά να χρησιμοποιείς, από τις πάρα πολλές άλλες δυνατότητές του, έχεις ένα πλήρες studio ηχογραφήσεις στο δωμάτιό σου.

 

Αν θες να ξοδέψεις λεφτά σε software, έχει εκεί έξω καλούδια να πάρεις.....μην παίρνεις το ίδιο πράγμα.  (πάρε π.χ. το WaveLab Elements , που είναι εξαιρετικό mastering εργαλείο- που θα δουλέψει συμπληρωματικά με το DAW σου)

 

Φυσικά (όποιο άλλο DAW και αν είχες, θα τα είχες αυτά).

Αλλά αν μιλάμε ότι έχεις το cubase....μεινε με αυτό. Είναι και θέμα εξοικείωσης.

 

Εγώ ας πούμε, αν κάτσω , ακόμα και σε άλλη εκδοση του cubase, ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ.

 

Πόσο μάλλον σε άλλα DAW (έψαχνα στο Logic που είναι το rec  ;D ;D ;D)

 

Έχω συνηθίσει ακόμα και τα χρώματατα από το interface της έκδοσης που έχω, και όλα γίνονται αυτοματοποιημένα από εμένα, χωρίς να σκέφοτμαι.

 

Αυτό θέλω προσωπικά από τα "εργαλεία" μου.

 

Αν θέλω να ανοίξω μια τρύπα, θέλω να ανοίξω μια τρύπα, δεν θέλω να ψάχνω που είναι η σκανδάλη στο δραπανοκατσάβιδο  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα το cubase , λίγο ψάξιμο θέλει (όπως και όλα τα προγράμματα σε έναν Η.Υ).

Υπάρχουν και πολλά tutorials .

Εσένα , από ότι κατάλαβα , σε ενδιαφέρει:

1) Πολυκάναλη ηχογράφηση. Δεν ξέρω πόσα κανάλια (audio) υποστηρίζει η έκδοσή σου, πιθανολογώ σίγουρα 32, και όσα midi κανάλια θες άρα, είναι υπεραρκετά όχι μόνο για εσένα, αλλά για τον καθένα.

2) Εύκολο overdubbing και κοπτο-ραπτική , έκανες ένα λάθος π.χ. στο solo (δεν το ξαναπαίξεις όλο), κρατάς το υγείες τμήμα και γράφεις από πάνω το διορθωμένο.

3) Ευκολίες στο Mix (γκουπαρισμα καναλιών, automation , .κ.λ.π.)

4) Quantization στα Midi αρχεία (π.χ. τυχόν σε κάποιο drum pattern)

5) Δυνατότητα για looping (π.χ. παίζεις έναν ρυθμό , σε τύμπανα, αν δεν θες να τον ηχογραφήσεις(βαριέσαι)  σε όλο το τραγούδι, παίζεις π.χ. 4 μέτρα, και μετά …..λούπα.

6) Μερικές εξαιρετικές μονάδες εφέ (ας πούμε το reverb του cubase το λατρεύω-πολύ ωραία eq….και όχι μόνο)

7) Δυνατότητα επέκτασης με vst για ό,τι εφφε θες, άρα μιλάμε και μια κονσόλα και ένα patch bay δυνατοτήτων.

 

Και μόνο αυτά να χρησιμοποιείς, από τις πάρα πολλές άλλες δυνατότητές του, έχεις ένα πλήρες studio ηχογραφήσεις στο δωμάτιό σου.

The best Cubase advertisement ever to be made.

 

Congrats LK.

 

Cubase, it hears your needs to be heard.

 

EDIT: Α, νομίζω ότι το Sonar το χρησιμοποιεί ο κυρ-Μακλάφλης, ξεφτίλα πράμα. :D

Εδώ το χρησιμοποιεί ο Πιπιτυρής, και μόνο αυτό φτάνει. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απογοήτευση. ....

Γιατί; Η ζωή είναι ωραία!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου