Προς το περιεχόμενο

Ποιό DAW παρακαλώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι μωρε, απλά...η όλη ιστορία μου έφερε στο νου μια κουβέντα που είχα με τον X-minor ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

όχι μωρε, απλά...η όλη ιστορία μου έφερε στο νου μια κουβέντα που είχα με τον X-minor ...

 

Την ηχογραφήσατε; Σε ποιό Daw?  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια δουλεύω εναλλαξ Logic Pro X και Ableton Live 9.

 

Πιστεύω το UI του Ableton είναι πιο έξυπνα στημένο, αφού είναι αλήθεια έμαθα πολύ πιο γρήγορα να το δουλεύω σε σχέση με τον χρόνο που μου είχε πάρει το Logic.

 

Το session view είναι ένας πραγματικά τελείως διαφορετικός τρόπος να γράφεις μουσική, γιαυτό και η ηλεκτρονική μουσική κοινότητα έχει εναγκαλίσει το ableton. Η αλήθεια είναι πως ενώ γράφω πιο παραδοσιακά στο timeline, όσες φορές χρησιμοποίησα session view σου  επιτρέπει να φτιάχνεις arrangement πολύ έυκολα αφου συνδυάζεις οτι θες με ότι θες on the fly.

 

Η δυνατότητα επίσης να σπάσεις το σήμα σου σε παράλληλα σήματα σε ΕΝΑ channel strip με το audio effects rack είναι πολύ χρήσιμο για parallel processing χωρίς να γεμίζεις buses το project σου.

 

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος που συνέχεια γυρνάω σε Logic είναι το CPU performance. Το hybrid audio engine του Logic σου επιτρέπει να έχεις άλλο buffer size για τα playback tracks και άλλο για τα record armed. Έχει επίσης και αυτό το low latency κουμπάκι που κλείνει αυτόματα αυτά τα plugin που προσθέτουν έξτρα latency το οποίο είναι πρακτικό

 

Στο Ableton live όταν έχω ήδη πολλά υπάρχοντα tracks και θέλω να γράψω μια νέα κιθάρα ας πούμε αναγκάζομαι να πάω όλο το project σε buffer size 128. Ειδικά τώρα τελευταία που δουλεύω το synth Diva που καταβροχθίζει cpu, στο ableton για να τζαμάρω πολλές φορές καταλήγω να τα freezάρω όλα εκτός απο το diva που παίζω midi.

 

Στο ίδιο μηχάνημα δηλαδή (Early 2011 Macbook Pro με i7 2720qm) μπορώ να πω πως έχω μακράν πολύ καλύτερο cpu handling με το Logic σε σχέση με το Ableton. Αρα επιλέγω Logic αφού την στιγμή που έρχεται η έμπνευση μπορώ να τζαμάρω και δεν κάθομαι να παίζω με freeze tracks και buffer sizes....

 

Όσοι αναφέρατε το Bitwig έχετε κάποια εμπειρία σχετικά με το CPU performance; Είναι καλύτερο απο το live ή κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα;... Έχω δεί το feature που κάθε plugin τρέχει sandboxed σε δικό του process για την αποφυγή crashes (επιτέλους κάποιος το έκανε!) αλλά δεν ξέρω πως τα πάει γενικά με το performance όταν αρχίζεις να φορτώνεις το project σου.

 

Επίσης αντίστοιχα δεν ξέρω το Cubase τι performance δίνει με αυτά τα Asio Guard features κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το νέο μου laptop αγόρασα το Cubase Elements 9. Κοστίζει 100 ευρώ και έχει έκπτωση 50% αν διαθέτεις παλιότερη έκδοση Lite.

Το Cubase to έχω απο τότε που ήταν Pro24 στον Atari 1024. Αγόρασα το Cubase καθώς και τις εκδόσεις 3.5 και 5.0 σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι για να παίρνεις κάθε αναβάθμιση και ιδιαίτερα αφου έπαψα να διαθέτω επαγγελματικό στούντιο.

Αγόρασα το Elements 9 καθως όλα τα προσωπικά projects που έχω  δεν ξεπερνούν τα διαθέσιμα audio και MIDI tracks με την καμία! Ετσι με ένα πενηντάρικο έχω το τελευταίο τζιτζί DAW και όλα τα καλούδια του.

 

προσπαθώντας να στησω το νεο λαπτοπ, διαπίστωσα ότι για κάποιο λόγο δεν δέχεται να κάνει εγκατάσταση το cubase LE4 που είχα...

μπήκα στο site της steinberg στο λογαριασμό μου και μου γύρεψε διάφορα e-license κλπ που ακόμα δεν τα έκανα...

όμως βλέπω ότι μου δίνει δικαίωμα αναβάθμισης στο LE9 με 10 ευρώ.... (9.99)

να το κάνω?

μήπως πρέπει να πάω στο elements 9?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως βλέπω ότι μου δίνει δικαίωμα αναβάθμισης στο LE9 με 10 ευρώ.... (9.99)

να το κάνω? μήπως πρέπει να πάω στο elements 9?

 

Δε νομίζω, είναι προτιμότερο να προσπαθείς να εγκαταστήσεις κάτι που είναι πέντε (5) εκδόσεις παλαιό, για να γλυτώσεις ένα δεκάρικο.

 

Υ.Γ. Σόρυ για τον ελαφρύ σαρκασμό, αλλά δεν ήμουν βέβαιος για το αν μιλάς σοβαρά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, είναι προτιμότερο να προσπαθείς να εγκαταστήσεις κάτι που είναι πέντε (5) εκδόσεις παλαιό, για να γλυτώσεις ένα δεκάρικο.

 

Υ.Γ. Σόρυ για τον ελαφρύ σαρκασμό, αλλά δεν ήμουν βέβαιος για το αν μιλάς σοβαρά.

 

όχι σοβαρά μιλάω

δεν είναι θέμα του δεκάρικου.

α. είναι θέμα, γιατί δεν περνάει το dvd έστω 5ετίας σε 10άρια. Κανονικά θα έπρεπε...

β. θα ήθελα να δω αν γίνεται εγκατάσταση χωρίς internet πχ (αλλά δεν φτάνει καν μέχρι εκεί)

γ. το βασικό ερώτημα είναι αν συμφέρει να πάω με 99 στην elements και όχι στην LE

δ. έχω 5άρα σε άλλο υπολογιστή, απλώς σ αυτόν θέλω να βάλω κάτι πιό νέο

ε. ήδη εγκατέστησα επίσης παλιό λογισμικό σε 10άρια,  την studio one 2.6 που πολύ εύκολα και φιλικά μου είπε να κατεβάσω από το site την 3.2 δωρεάν και εγκατάσταθηκε αμέσως.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι αναφέρατε το Bitwig έχετε κάποια εμπειρία σχετικά με το CPU performance; Είναι καλύτερο απο το live ή κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα;... Έχω δεί το feature που κάθε plugin τρέχει sandboxed σε δικό του process για την αποφυγή crashes (επιτέλους κάποιος το έκανε!) αλλά δεν ξέρω πως τα πάει γενικά με το performance όταν αρχίζεις να φορτώνεις το project σου.

 

Ο βαθμός επιβάρρυνσης του επεξεργαστή είναι πολύ δύσκολο να μετρηθεί σωστά και - προσωπικά - το θεωρώ άσκοπο και αποπροσανατολιστικό. Πάρε για παράδειγμα ένα καλό VST synthesizer που μάλιστα η εταιρεία που το φτιάχνει διαβεβαιώνει ότι "πεινάει" για επιπλέον επεξεργαστική ισχύ.

 

Πατάς ένα πλήκτρο - μόνο ένα - στο κλαβιέ και αμέσως ακούς τη διαφορά.

 

Με τι να το συγκρίνω λοιπόν; Με ένα synth που παίζει σαν τενεκές και δεν επιβαρρύνει τον επεξεργαστή; Και τι θα καταλάβω ακριβώς από μία τέτοια σύγκριση;

 

Απ' την άλλη, αν τρέχεις - οτιδήποτε - και ο επεξεργαστής δίνει ενδείξεις ότι είναι στα όριά του, δεν λύνεις το πρόβλημα με το να μη τρέχεις αυτό που θέλεις, αλλά με το να αλλάξεις επεξεργαστή, έτσι δεν είναι;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι σοβαρά μιλάω

δεν είναι θέμα του δεκάρικου.

α. είναι θέμα, γιατί δεν περνάει το dvd έστω 5ετίας σε 10άρια. Κανονικά θα έπρεπε...

β. θα ήθελα να δω αν γίνεται εγκατάσταση χωρίς internet πχ (αλλά δεν φτάνει καν μέχρι εκεί)

γ. το βασικό ερώτημα είναι αν συμφέρει να πάω με 99 στην elements και όχι στην LE

δ. έχω 5άρα σε άλλο υπολογιστή, απλώς σ αυτόν θέλω να βάλω κάτι πιό νέο

ε. ήδη εγκατέστησα επίσης παλιό λογισμικό σε 10άρια,  την studio one 2.6 που πολύ εύκολα και φιλικά μου είπε να κατεβάσω από το site την 3.2 δωρεάν και εγκατάσταθηκε αμέσως.

 

Για το (γ) θα μας πει ο yameth.

 

Το (α) δεν ισχύει, εννοώ το "θα έπρεπε" δεν ισχύει. Θα συμφωνούσα με ένα "μακάρι" αλλά μέχρι εκεί.

 

Για το (ε) σχολιάζω με ένα "ευτυχώς, τυχερός είσαι".

 

Το (β) δεν είναι ερώτηση, οπότε δεν έχει απάντηση.

 

Το (δ) είναι το κλειδί για το ζήτημα, αυτό το "θα ήθελα να βάλω κάτι πιο νέο" -- σε καταλαβαίνω πλήρως καθότι εγώ είμαι μανιακός με το software, αλλά είναι ένα διαρκές και άσκοπο κυνήγι, φοβούμαι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις την απάντηση στο γ...  ::)

 

αλλά μάλλον δεν θα την γνωρίζει κι αυτός, καθώς δεν νομίζω ότι είχε πριν μια LE.

ή κάνω λάθος?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν γνωρίζεις την απάντηση στο γ...  ::)

 

αλλά μάλλον δεν θα την γνωρίζει κι αυτός, καθώς δεν νομίζω ότι είχε πριν μια LE.

ή κάνω λάθος?

 

Βεβαίως γνωρίζω την απάντηση.

Και εσύ την γνωρίζεις.

Αλλά άμα είναι να μιλήσει ο αρχηγός, δείχνω χαρακτήρα λαίμαι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου