Προς το περιεχόμενο

Πόσο καιρό αντέχετε μακριά από το όργανο σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπρεπε να κάνουμε μία ανακαίνιση στο σπίτι, να αλλάξουμε πλακάκια, υδραυλικά κ.λ.π. Αυτό σήμαινε ότι έπρεπε να ξεστήσω το όργανο μου (keyboard workstation), τον υπολογιστή, το γραφείο κ.λ.π. και να τα πάω σε ασφαλές σημείο ώστε να μην πάθουν κάτι από τον χαμό που έγινε στο σπίτι από σκόνες, σκουπίδια κ.λ.π.

Η διαδικασία ξεκίνησε πρίν από 8 μέρες όταν τα ξέστησα. Τις πρώτες 7 μέρες, τα δάχτυλα μου και το μυαλό μου, δεν άγγιξαν κάν τα πλήκτρα. Για 1η φορά στη ζωή μου τα τελευταία 15 χρόνια, δεν άγγιξα πλήκτρα για 7 συνεχόμενες μέρες!

 

Τολμώ να πώ ότι κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας με έπιασε κάτι σαν λύπη και μιζέρια, ένιωσα άδειος, σαν κάτι να λείπει από τη ζωή μου, σαν όλα τα πράματα να φαίνονται μάταια, ανούσια και ανώφελα. Ήμουν μακριά από τα πλήκτρα για 7 μέρες και μόλις σήμερα την 8η τα ξαν'άγγιξα με το που ξαναέστησα τη μουσική μου γωνιά.

Φυσικά με το που τα άγγιξα, εθίστικα και έτσι άρχισα να τα παίζω παθιασμένα, αλλά αυτή η ρημάδα η ανάγκη να ολοκληρωθεί η ανακαίνιση του σπιτιού, με τα τελικά μερεμέτια και καθαριότητες κ.λ.π. δεν με άφησαν να χαρώ το θεάρεστο σμίξιμο των δαχτύλων με τα ασπρόμαυρα θεία αντικείμενα του πόθου, για πολλή ώρα, ώ ζετέμ.

 

Έτσι έπρεπε να πάψω να το παίζω για να συνεχιστεί ο αγώνας πρός την τελική νίκη. Η σκόνη πρέπει να πεθάνει, το πλακάκι πρέπει να κολλήσει, το πλυντήριο πρέπει να μπεί στη θέση του, η πίτσα πρέπει να πάει στο στομάχι, αλλά δεν είναι αρκετή, χρειάζεται περισσότερη πίτσα, 1 πίτσα δεν φτάνει, θέλει και 2η και 3η και 4η. Το προφιτερόλ στο τέλος θα είναι σαν το κερασάκι στην τούρτα, αλλά η σκόνη επιμένει και το όργανο περιμένει.

 

Βρίσκομαι στο κρεβάτι και ρίχνω κλεφτές ματιές στη μουσική γωνιά μου, το πληκτροφόρο θηρίο που με περιμένει να το χουφτώσω δίχως τελειωμό, αδημονεί για την θεία στιγμή της διανοητικής συνουσίας που τελείται από την επαφή τρίτου τύπου του σώματος του με τα δάχτυλα του ευτυχούς ιδιοκτήτη του.

 

Η δυστυχία της υπόθεσης βρίσκεται στο ότι η ανακαίνιση ολοκληρώνεται εντελώς την 9η μέρα, αύριο. Υπομονή ακόμα μία μέρα, λοιπόν. Έμεινα μακριά από το όργανο μου για 7 μέρες, την 8η το ξαν'αγγιξα και την 9η θα του κάνω αγαπούλες και χαδάκια.

Πόσο καιρό αντέχετε μακριά από το όργανο σας; Ποιά ήταν η μεγαλύτερη διάρκεια που ήσασταν δίχως το όργανο σας; Πώς νιώσατε εκείνη τη περίοδο;

Η απάντηση με μία λέξη για εμένα είναι:

 

ΣΚΑΤΑ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό αντέχετε μακριά από το όργανο σας; Ποιά ήταν η μεγαλύτερη διάρκεια που ήσασταν δίχως το όργανο σας;

Χρόνια.

Πολλά χρόνια.

Πάνω από 10.

Στην αρχή άνοιγα την θήκη, έριχνα μερικές ματιές και την ξανάκλεινα.

Μετά ούτε αυτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια.

Πολλά χρόνια.

Πάνω από 10.

Στην αρχή άνοιγα την θήκη, έριχνα μερικές ματιές και την ξανάκλεινα.

Μετά ούτε αυτό.

 

Κατά την περίοδο 1996-2005, άγγιξα την τότε μοναδική κιθάρα μου  λιγότερο από δέκα φορές.

Επέζησα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάξιμουμ λίγες μέρες (4-5). Στις διακοπές, που έχω και χρόνο ελεύθερο, και αποχωρίζομαι τις κιθάρες μου για δυο βδομάδες, έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο στρατό, μέχρι την πρώτη άδεια.

Πρέπει να ήταν 17 ή 18 μέρες...

 

μου έλειψε σίγουρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πλάκα όταν έπιασα ξανά την ηλ. κιθάρα μου μετά από 15 χρόνια, 1996-2011 (εντάξει συνολικά 2-3 ώρες μπορεί να έπαιξα σ'αυτά τα χρόνια....), οι χορδές μόνο χορδές δεν ήταν.... :-[ :-X, για το set up δεν το συζητάμε :o, τα δάχτυλα....αίσθηση δαχτύλων 60χρονου μπετατζή :-\ και μην μιλήσω για τις "γνώσεις" μου σε θεωρία (κλίμακες, κ.τ.λ.). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω εαυτον μη μουσικο,περισσοτερο γραντζουνιστη :D και ενας απο τους βασικους λογους ειναι κι ο αποκατω.

Ποτε,σχεδον,δε ενιωσα να μου κανει ελλειψη το να μην μπορω να παιξω κιθαρα ακομα κι αν ηταν για μεγαλο διαστημα.

Πληρη αποχη-με διαλειμμα για 5-6 λαιβ,ηταν πολλα τα λεφτα για να μην παιξει κανεις ;D ;D ;D-εκαμα απο το 2001 ως το 2010 η κατι τετοιο.

Τα τελευταια χρονια ξαναγρατζουνισμα που και που και παλι μονο για να φτιαξω κανα κομματακι,ποτε για να παιξω απλα το οργανο,δεν ξερω,μου φαινεται βαρετο ρε γμτο.

Μη αντιπροσωπευτικο δειγμα λοιπον.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατσει κι ενα μηνα.

Αλλα αν σκεφτεις οτι ειμαι με μια κιθαρα στα χερια τα τελευταια 40 χρονια, εμενα μου κανει καλο η αποχη μερικων ημερων κατα καιρους.

Επιστρεφω φρεσκος. Σαν να ερχεται με την αποχη στη θεση του το υλικο που φορτωνα το μυαλο και μετα βγαινουν αυθορμητα πραγματα, καινουρια. Εμπνευση να το πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να ερχεται με την αποχη στη θεση του το υλικο που φορτωνα το μυαλο και μετα βγαινουν αυθορμητα πραγματα, καινουρια. Εμπνευση να το πω?

Τέλειο. :)

Έτσι κάνει και ο Λάρης ο Κάρλτον. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου