Προς το περιεχόμενο

Georgios Zaimis - Celestial dance (original synthwave w/ D-50)


GZaimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα του Noiz! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια νέα δική μου δουλειά, σε στυλ που μόλις για δεύτερη φορά παρουσιάζω. Έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για την μουσική των 80s, οπότε θέλησα να παίξω κάτι σε αυτό το ρετρό στυλ χρησιμοποιώντας το κλασικό συνθεσάιζερ D-50 της Roland.

 

Κάθε ήχος, καθώς επίσης και τα drums παράγονται από την μηχανή σύνθεσης του D-50, όπου χρησιμοποιώ κυρίως custom, αλλά και κάποιους εργοστασιακούς signature ήχους. Οι γνώστες του οργάνου, είμαι σίγουρος ότι θα αναγνωρίσετε αμέσως τους ήχους DigitalNativeDance και Griitttarr...

 

Ως βασική μουσική επιρροή, θα αναφέρω τον Jean-Michel Jarre, ειδικά το άλμπουμ του Revolutions (1988), όπου παίζει σχεδόν αποκλειστικά στο εν λόγω synthesizer.

 

Δεν χρησιμοποίησα κανέναν sequencer, ούτε arpeggiator, ούτε καν την λειτουργία "Chase" του οργάνου. Έπαιξα ο ίδιος κάθε νότα και εφάρμοσα quantization με εξαίρεση τα σολιστικά μέρη. Ελπίζω να σας αρέσει!

 

 

Επί της ευκαιρίας, παραθέτω και το πρώτο βίντεο που ανέβασα πριν από 2,5 χρόνια πάλι στο ίδιο στυλ, παιγμένο όμως στο DX7 της Yamaha. Καλή ακρόαση!

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ ωραία η αντιπαράθεση και ωραία παραγωγή!

Εδωσες όλα τα θετικά του D-50 που κάνουν την εκδοχή του DX-7 σχετικά φτωχή.

Αν και προσωπικά στα 80's είχα το DX-7, αν τα είχα ακούσει έτσι θα επέλεγα το Roland. Βέβαια εξυπηρετεί απόλυτα αυτό το ρεπερτόριο, ενω το DX-7, είχε χαρακτήρα με περισσότερο attack στους ήχους και έκανε για άλλα πράγματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γοητεύει το γεγονός ότι έχεις αξιοποιήσει τον εξοπλισμό σου σε πολύ μεγάλο βαθμό.

 

Βλέπω πολύ κόσμο να έχει τόνους hardware και να μην μπορεί να βγάλει τίποτα πέρα από τα βασικά και αναμενόμενα. Τελικά και τα synths είναι όπως τα φυσικά όργανα: ο παίκτης κάνει τη διαφορά.

 

Μπράβο, μου άρεσαν ΚΑΙ τα δύο, το καθένα με τον δικό του χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω νωπές μνήμες από το Revolutions, αλλά έχω από τα άλμπουμ "Melrose" και "Optical Race" των Tangerine Dream, σε καθένα από τα οποία θα μπορούσε να είναι και το δικό σου κομμάτι - ναι, θεωρώ ότι είναι τόσο καλό και μπράβο σου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο Γιώργο αν και είμαι υπέρ των senquencer.

 

Μου θύμισες τα πρώτα μου κομάτια στο 16 track seq σε Roland XP ένα πανίσχυρο εργαλείο για την εποχή ακόμη είναι, όλη αυτή τη δουλειά θα ήθελα να τη δω σε ένα Fantom G αλλά βέβαια δεν θα υπήρχαν οι υπέροχοι ήχοι του D-50!

 

Αν αποφασίσεις και πας σε πιο χορευτικό είδος και είσαι λάτρης του Jarre σκέψου σοβαρά ένα Roland MC808 για backing sequences, samples & arps το album του Teo&Tea περιέχει σχεδόν όλη τη γκάμα ήχων του 808 και πολλές λούπες υπάρχουν βασισμένες στο άλμπουμ αυτό.

 

και πάλι μπράβο πολύ ωραία δουλειά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να σας αρέσει!

 

 

Μ' άρεσε. Αυτό μπορεί να μην λέει τίποτε.

Αλλά ότι μ' άρεσε, ενώ έχω κοιμηθεί ακούγοντας το ¨πολύ¨ Phaedra των Tangerine Dream μπορεί να λέει κάτι παραπάνω.  8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η αντιπαράθεση και ωραία παραγωγή!

Εδωσες όλα τα θετικά του D-50 που κάνουν την εκδοχή του DX-7 σχετικά φτωχή.

Αν και προσωπικά στα 80's είχα το DX-7, αν τα είχα ακούσει έτσι θα επέλεγα το Roland. Βέβαια εξυπηρετεί απόλυτα αυτό το ρεπερτόριο, ενω το DX-7, είχε χαρακτήρα με περισσότερο attack στους ήχους και έκανε για άλλα πράγματα.

Σε ευχαριστώ πολύ για το θετικό σχόλιο! Πράγματι έχουν διαφορετικό χαρακτήρα τα δύο αυτά κλασικά synths και συμφωνώ σε αυτό που λες. Και φυσικά έχει πολύ ενδιαφέρον όταν τα συνδυάζεις αυτά τα δύο μαζί -μπορώ να κάθομαι με τις ώρες παίζοντας μόνο σε αυτά τα δύο: DX7 και D-50!

 

 

Με γοητεύει το γεγονός ότι έχεις αξιοποιήσει τον εξοπλισμό σου σε πολύ μεγάλο βαθμό.

 

Βλέπω πολύ κόσμο να έχει τόνους hardware και να μην μπορεί να βγάλει τίποτα πέρα από τα βασικά και αναμενόμενα. Τελικά και τα synths είναι όπως τα φυσικά όργανα: ο παίκτης κάνει τη διαφορά.

 

Μπράβο, μου άρεσαν ΚΑΙ τα δύο, το καθένα με τον δικό του χαρακτήρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ωραίο feedback! Αισθάνομαι ότι είμαι μόλις στην αρχή όσον αφορά το hardware των synths: Triton Studio, DX7 και D-50! Σχεδίαζα αυτές τις μέρες να επεκταθώ παίρνοντας το Integra7, αλλά τελικά θα προτιμήσω για αρχή το λεγόμενο «bread & butter» JV-1080 που αν καταφέρω να βρω όπως το θέλω, θα είναι και το πρώτο μου rack synth.

 

 

Δεν έχω νωπές μνήμες από το Revolutions, αλλά έχω από τα άλμπουμ "Melrose" και "Optical Race" των Tangerine Dream, σε καθένα από τα οποία θα μπορούσε να είναι και το δικό σου κομμάτι - ναι, θεωρώ ότι είναι τόσο καλό και μπράβο σου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ειδικά τελευταία πρόσθεσα στα ακούσματά μου, Jean-Michel Jarre, Tangerine Dream και Kraftwerk, οπότε ιδέες για έναν συνθετικό πειραματισμό αυτόματα πάνε σε αυτή την κατεύθυνση.

 

 

Βαλε νεον φωτα στο δωματιο ΤΩΡΑ.

 

Πολυ ωραιος.

Μου δίνεις πολύ ωραία ιδέα! Μπορεί να την υλοποιήσω σε ένα μελλοντικό σπίτι.

 

 

Γιώργο μου ΜΠΡΑΒΟ.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!!!!!! (ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ!!!!!!)

Να’σαι καλά! Σε ευχαριστώ πολύ για το όμορφο σχόλιο!

 

 

Πολύ ωραίο Γιώργο αν και είμαι υπέρ των senquencer.

 

Μου θύμισες τα πρώτα μου κομάτια στο 16 track seq σε Roland XP ένα πανίσχυρο εργαλείο για την εποχή ακόμη είναι, όλη αυτή τη δουλειά θα ήθελα να τη δω σε ένα Fantom G αλλά βέβαια δεν θα υπήρχαν οι υπέροχοι ήχοι του D-50!

 

Αν αποφασίσεις και πας σε πιο χορευτικό είδος και είσαι λάτρης του Jarre σκέψου σοβαρά ένα Roland MC808 για backing sequences, samples & arps το album του Teo&Tea περιέχει σχεδόν όλη τη γκάμα ήχων του 808 και πολλές λούπες υπάρχουν βασισμένες στο άλμπουμ αυτό.

 

και πάλι μπράβο πολύ ωραία δουλειά.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το εποικοδομητικό σχόλιο! Έτσι, ήθελα να κάνω κάτι αποκλειστικά με το D-50 ως το τελευταίο μου "νέο" synth που πήρα πριν από δύο χρόνια. Το σκάλισα, το έψαξα, οπότε θέλησα να κάνω κάτι μόνο με αυτό.

Αισθάνομαι ότι είμαι μόλις στην αρχή των synths όπως έγραψα και πιο πάνω, έχοντας το Triton Studio, DX7 και D-50 (ίσως στα κοντά αποκτήσω και το JV-1080, ήθελα αρχικά το Integra-7, αλλά ακόμη μου είναι δύσκολο). Βεβαίως με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο είδος, οπότε η αγορά ενός sequencer σίγουρα είναι απαραίτητη και θα έχω υπόψιν αυτό που συστήνεις. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είδα κάπου στο Noiz ένα άρθρο για sequencers, που τα εξηγεί όλα από την αρχή.

 

 

Μ' άρεσε. Αυτό μπορεί να μην λέει τίποτε.

Αλλά ότι μ' άρεσε, ενώ έχω κοιμηθεί ακούγοντας το ¨πολύ¨ Phaedra των Tangerine Dream μπορεί να λέει κάτι παραπάνω.  8)

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο, Νέστορα! Να'σαι καλά!

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα του Noiz! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια νέα δική μου δουλειά, σε στυλ που μόλις για δεύτερη φορά παρουσιάζω. Έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για την μουσική των 80s, οπότε θέλησα να παίξω κάτι σε αυτό το ρετρό στυλ χρησιμοποιώντας το κλασικό συνθεσάιζερ D-50 της Roland.

 

Κάθε ήχος, καθώς επίσης και τα drums παράγονται από την μηχανή σύνθεσης του D-50, όπου χρησιμοποιώ κυρίως custom, αλλά και κάποιους εργοστασιακούς signature ήχους. Οι γνώστες του οργάνου, είμαι σίγουρος ότι θα αναγνωρίσετε αμέσως τους ήχους DigitalNativeDance και Griitttarr...

 

Ως βασική μουσική επιρροή, θα αναφέρω τον Jean-Michel Jarre, ειδικά το άλμπουμ του Revolutions (1988), όπου παίζει σχεδόν αποκλειστικά στο εν λόγω synthesizer.

 

Δεν χρησιμοποίησα κανέναν sequencer, ούτε arpeggiator, ούτε καν την λειτουργία "Chase" του οργάνου. Έπαιξα ο ίδιος κάθε νότα και εφάρμοσα quantization με εξαίρεση τα σολιστικά μέρη. Ελπίζω να σας αρέσει!

 

 

Επί της ευκαιρίας, παραθέτω και το πρώτο βίντεο που ανέβασα πριν από 2,5 χρόνια πάλι στο ίδιο στυλ, παιγμένο όμως στο DX7 της Yamaha. Καλή ακρόαση!

 

 

πολύ δυνατός. Μπράβο. Ωραία συνθεση, ωραίο παιξιμο.

Σα να ήμουνα μέσα σε ηλεκτρονικό παιχνίδι αισθάνθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου