Προς το περιεχόμενο

Aγορα MIDI Keyboard εως 150ε


Warlord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες κ καλως ηρθα στο φορουμ σας :D

Θελω να προβω στην αγορα ενος midi keyboard 49 πληκτρων μεχρι 150ευρω. Δεν ειμαι "πληκτρας", drums παιζω οποτε δεν εχω κ ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα κ θα ηθελα την άποψή σας. Κοιταξα στο musicorama.gr κ ειδα 3 που με ενδιαφερουν..το M-audio 49e, to Fatar TMK49 κ το KORG K49...ποιο απο τα 3 προτεινετε? αν εχετε κ αλλη προταση δεκτη ;)

Επισης κατι αλλο, βλεπω πως (αυτα τουλαχιστον τα 3 πουδα) λενε ειναι κ USB..η καρτα ηχου μου (Τerratec DMX 6fire LT) δεν εχει MIDI IN...πως θα γινει το κολπο να παιζω τα samples ας πουμε του Reason-Fruity Loops κ αυτα να ακουγονται στα ηχεια μου (logitech z5500) που εχω συνδεσει πανω στην terratec?

Eυχαριστω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες φίλε Warlord! :wink:

 

Αν και το έχουμε λιώσει το θέμα σε διάφορα threads, το πράγμα είναι απλούστατο.

Το USB έχει την έννοια ότι δεν χρειάζεσαι MIDI in για να συνδέσεις το κλαβιέ, το καρφώνεις σε μια USB και ο υπολογιστής το αναγνωρίζει κανονικά ως MIDI συσκευή! Οπότε θα μπορείς χωρίς πρόβλημα και χωρίς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο (απλά να ορίσεις στο πρόγραμμα που δουλεύεις το keyboard σου) να παίζεις με ήχους και samples και να τους ακούς στα ηχεία σου.

 

Όποιο κλαβιέ και να πάρεις, ουσιαστικά είναι το ίδιο για σένα που δεν έχεις απαιτήσεις από την αίσθηση του πλήκτρου. Εγώ απλά θα απέφευγα το Fatar γιατί δεν μου πολυαρέσουν για κάποιον περίεργο λόγο! :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε κι εγω ασχετος με πληκτρα ειμαι,τσιμπησα ενα

κλαβιε της miditech και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος!

Γυρω στα 150 κι εγω,το δουλευω με Reason...Δε μασαει μια,να

φανταστεις πανω εχουν πεσει απο καφεδες μεχρι...καπνος golden virginia!

Μια χαρα αισθηση στα πληκτρα και καποια controls για φιλτρα...

 

Μολα τ'αυτα(!) θα σου προτεινα ενα M-AUDIO...εχω ακουσει πολυ

καλυτερα λογια και εξτρα δυνατοτητες..Τα υπολοιπα θα στα πουν

οι ειδικοι του φορου ,καλη αρχη και καλες συνθεσεις! :lol:

 

 

EDIT:Ωραιο Nick...You 're just a child of the damned!!!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το καλό με τα USB είναι ότι παίρνουν από εκεί τροφοδοσία - καλό είναι όμως να έχουν και MIDI/ξεχωριστή τροφοδοσία, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να θέλεις να κάνεις στο μέλλον...

 

Λίιιγο πιο ακριβό είναι το Radium της M-Audio που το χρησιμοποιώ κανα χρόνο και βολεύει: MIDI keyboard + controllers, παράπονο δεν έχω, αν και δεν ξέρω για ποιότητα κατασκευής, δεν το έχω ταλαιπωρήσει αρκετά ακόμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες Warlord. Λοιπόν και τα τρία μια χαρά είναι μια και δεν θα έχεις μεγάλες απαιτήσεις αίσθησης του κλαβιέ όπως επισήμανε και ο Alchemist. Βέβαια τα Fatar έχουν μια φήμη στο χώρο λίγο πιο επαγγελματική, που άλλοι τα εκθειάζουν και άλλοι δεν τα πολυγουστάρουν. Πάντως δεν νομίζω ότι εσύ θα δεις τίποτα δραματικές διαφορές μεταξύ των τριών όπως θα δει ένας πληκτράς. Εξέτασε και αυτό το midi keyboard μιας και η εν λόγω εταιρία, αν και δεν τα πάει πολύ καλά στις audio εφαρμογές, εν τούτοις τα πάει καλά στους controller. Και από την άλλη έχει αρκετά καλούδια στο πακέτο που αξίζουν της προσοχής.

Θα σου έλεγα να το πάρεις από έξω όμως αν υπολογίσεις τα μεταφορικά θα σου έρθει η μία η άλλη. 8)

 

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1210&products_id=3872

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A! και κάτι άλλο. ¶σχετα αν έχει και USB τροφοδοσία αν σε παίρνει να προτιμάς την κανονική για λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το m-audio. Αυτό έχω και είμαι υπερκαλυμένος! Δεν πρέπει να κάνει πάνω από 90-100e

 

Pastelius όταν κάπνιζα τον ίδιο καπνό έκανα! Αχ εποχές αθωότητας!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το M-Audio Keystation 49e και το πηρα απο Μουσικοραμα νομιζω 100 ευρω.. Ειναι απλο, καλο και ευχρηστο.. Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.. Το χρησιμοποιω με Reason και Cubase και ολα λειτουργουν αψογα.. Αν σε ενδιαφερει κατι απλο, χωρις faders, knobs κτλ, σου το συστηνω.. Ειναι και "φθηνοτερο" απο μερικα αλλα μοντελα.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το M-Audio Keystation 49e και το πηρα απο Μουσικοραμα νομιζω 100 ευρω.. Ειναι απλο' date=' καλο και ευχρηστο.. Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.. Το χρησιμοποιω με Reason και Cubase και ολα λειτουργουν αψογα.. Αν σε ενδιαφερει κατι απλο, χωρις faders, knobs κτλ, σου το συστηνω.. Ειναι και "φθηνοτερο" απο μερικα αλλα μοντελα.. :wink:[/quote']

 

+1000

στουρναρη μπορεις να το βρεις και φθηνοτερα απο 100

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω τι τσακαλια ειστε σεις βρε :D

Πραγματικα το καλυτερο "response" πουχω συναντησει σε φορουμ. κ σε timing κ σε ποικιλια-ποιοτητα αποψεων κ σε αριθμο ατομων..σας ευχαριστω ;)

Απο οσα διαβασα, γερνω περισσοτερο στη λυση της M-audio 49e αφου μιλαμε για value for money μιας κ οι διαφορες με ταλλα ειναι μηδαμινες κ βρισκεται μονο στα 100ε..

εχω 3 ερωτησουλες:

1)Που στη Στουρναρη το βρισκω? στα καταστηματα με τα Pc?

2)Η USB συνδεση εχει διαφορα στην ποιοτητα κ στο latency του ηχου σε σχεση με την MIDI IN?

3)μπορω να βρω την εκδοση radium μεχρι 150ε πουθενα εξωτερικο?

 

Σας ευχαριστω κ παλι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου