Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας τα τελευταία desktop...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

EDIT: με αφορμή όσα συζητήθηκαν εδώ:

 

Παρ'όλα αυτά όμως το laptop παραμένει η go-to επιλογή όταν μιλάμε για PC. Όχι μόνο εδώ σε μας, παντού: σε επίπεδο πωλήσεων τα laptop πέρασαν μπροστά στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας και δεν ξανακοίταξαν πίσω (και ούτε πρόκειται).

Σήμερα όμως που σχεδόν σε όλους αναλογούν 1-2 φορητές συσκευές, άρα τουλάχιστον η casual χρήση καλύπτεται, γιατί η (τελικά μόνο θεωρητική) φορητότητα ενός laptop είναι μονόδρομος;

 

Τα παραπάνω από έναν άνθρωπο των σπηλαίων που επιμένει στο desktop, δεν έχει "έξυπνη" φορητή συσκευή και ετοιμάζεται να πάει να κάνει καυγά για το καινούριο Nokia των € 40 που αγόρασε χτες και δεν δουλεύει. :D :D :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

You can't teach an old dog new tricks... πιτσιρίκο! :D :o

Μεγάλη κουβέντα που αξίζει δικό της thread.

Αντικειμενικά το laptop έχει λόγους ύπαρξης όταν σου προκύψουν, διαφορετικά το desktop rules με την οθονάρα και το πληκτρολόγιο της επιλογής σου μεταξύ άλλων.

Καταλαβαίνω πως υπάρχει μια ηθική και λογική στάση απέναντι στον άκρατο καταναλωτισμό αλλά δυστυχώς ρε φίλε, ίσως πρέπει να πας σε smartphone. Θα συνειδητοποιήσεις πως εξυπηρετεί πολλά περισσότερα απο όσα νομίζεις και σου κάνει την ζωή ευκολότερη. Ασε δε που για τις φορητές συσκευές δημιουργούνται πλέον τα πάντα. Απο software μέχρι το πως λειτουργούν οι browsers και εμφανίζονται τα sites.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πιο γενικό σχόλιο που μπορεί να διαβαστεί και σαν απάντηση στον yameth:

 

Ναι, 2017 με desktop. Όταν κάθομαι στο γραφείο μου, είμαι online. Όταν δεν κάθομαι στο γραφείο μου, δεν είμαι online και δε με ενδιαφέρει να είμαι. Παλαιολιθική κοσμοθεωρία θα μου πείτε. Μάλλον. Με εξυπηρετεί αφάνταστα όμως, και δε με φορτώνει με μπελάδες. Όπως είπα ήδη, δεν έχω και φορητή συσκευή, smartphone ή tablet. Μπορεί να έχει να κάνει με το ότι δεν έχω προφίλ στο Facebook, μπορεί να έχει να κάνει με τις αστείες αντοχές των μπαταριών μεταξύ δύο φορτίσεων... μπορεί ακόμα να φταίει που δεν έχει βρεθεί μία συσκευή smartphone που να μπορείς να βάλεις ξυπνητήρι, να το απενεργοποιήσεις και να έχεις ξυπνητήρι που να λειτουργεί. ::) Σοβαρά τώρα;

 

Εντάξει όμως, αφήστε με εμένα στην άκρη ως ειδική περίπτωση και ας μείνουμε στα desktop και στα laptop. Είχα ρωτήσει πρόσφατα και εδώ και πέρασε στο ντούκου.

Γιατί laptop αφού δεν τα κουνάτε; Γιατί ναι στο laptop αλλά όχι στο desktop, ειδικά αν είναι built to order;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κατάλαβα το ερώτημα, αλλά έχω και εγώ 2 desktop.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί laptop αφού δεν τα κουνάτε; Γιατί ναι στο laptop αλλά όχι στο desktop, ειδικά αν είναι built to order;

διότι

1. μιά στις τόσες θές να το κουνήσεις

2. στην περίπτωση αυτή το κουνάς και έχεις αυτονομία και οθόνης (έστω μικρής) και πληκτρολογίου

3. Στα μεγάλα ζόρια, χουζούρι, αδυναμία να πας γραφείο (αν έχεις) την παλεύεις μ αυτό στο κρεβάτι ή τον καναπέ

4. Σε μετακόμιση έχεις κάτι μικρό για κουβάλημα

 

Τα παραπάνω τα λέω σοβαρά καθώς οι επιλογές μου ήταν μεταξύ λαπτοπ και μικρότερου από Α4 desktop, με την προοπτική να το κουβαλάω εκεί που είχε και οθόνες και πληκτρολόγια.  Επικράτησε το λάπτοπ. Θα δείξει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εάν ήμουν μόνος στο σπίτι (ελεύθερος εννοώ...  ::) ) ναι θα είχα desktop! Άλλη χάρη.....μεγάλη οθόνη, άνετο πληκτρολόγιο, "δυνατότερο" με λιγότερα λεφτά και, ίσως το σπουδαιότερο, αναβαθμίσιμο!         

  Έλα όμως που ως παντρεμένος με δύο παιδιά και δύο δωμάτια, παιδικό και συζυγική κρεβατοκάμαρα (η κουζινοσαλονοτραπεζαρία δεν πιάνεται....), το φορητό pc, aka laptop, είναι μονόδρομος. Ποιό δωμάτιο είναι άδειο; γράψιμο των αριστουργημάτων μου εκεί...!  :D ;D  Συνήθως είναι η κρεβατοκάμαρα, αλλά εκεί έχουμε το σίδερο σιδερώματος και τον καθρέφτη με τα καλλυντικά της γυναίκας μου :-[ :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως είναι η κρεβατοκάμαρα, αλλά εκεί έχουμε το σίδερο σιδερώματος και τον καθρέφτη με τα καλλυντικά της γυναίκας μου :-[ :-X

Άψογα, και παίζεις και κάνεις τις ποζεριές σου στον καθρέφτη. ;D

 

Κι εγώ μόνο desktop (το έχω από το 2007), ούτε laptop, ούτε σμαρτφόνι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως ίσως θυμάστε, έψαχνα για laptop. Στα οποία με ενοχλούν δύο πράγματα. Ένα η οθόνη καθότι γκαβός γέροντας και δύο το πληκτρολόγιο καθότι πάντα απαιτεί υποχωρήσεις (αν μιλάμε για φορητό laptop και όχι τίποτα 17άρια).

 

Βέβαια μου χρειάζεται και η φορητότητα για δουλειές, παρουσιάσεις, διακοπές.

 

Οπότε έκανα το εξής: όταν προέκυψε πραγματική ανάγκη για λάπτοπ ζήτησα το μηχάνημα της κόρης μου το οποίο είχε χουρντιάσει τελείως και της είπα ότι θα το φτιάξω αλλά θα το μοιραζόμαστε. Έβαλα έναν SSD και 8 γκιγκς και παρά το γεγονός ότι έχει έναν τελείως low budget πενταετίας υποτυπώδη επεξεργαστή , το μηχάνημα έγινε πορτατίφ. Πατάς και ανάβει. Οπότε αφού με 100 ευρώ απέκτησα καινούργιο λάπτοπ το οποίο θα καλύπτει τις ανάγκες μου, αποφάσισα να κινηθώ προς ντέσκτοπ με τα λεφτά από τα κάλαντα (του 2021). Ι7 ssd 16 γκιγκσ βρίσκεις πια φτηνά. Οπότε εκεί θα πάω.

Αυτά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου