Προς το περιεχόμενο

Διαλογος περι ARRANGER & SYNTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την ομαδα, μετα απο πολλα χρονια ξανα ενεργο μελος, οποτε πρεπει να ξανασυστηθω.

Ειμαι επαγγελματιας πληκτρας, το ρεπερτοριο μου ειναι λαικο-ρεμπετικο-δημοτικο και ολιγον εντεχνο.

Ο εξοπλισμος μου ειναι ο εξης :

YAMAHA EX5 - ROLAND EXR GR5 - KORG TR61.

Αναλογως τη δουλεια χρησιμοποιω και το αναλογο οργανα.Σε μικρες δουλιτσες το roland σε μεγσλυτερες το yamaha και το korg...εκ των οποιων το πρωτο για πιανο και το δευτερο για σολο ηχους...

Εδω και χρονια ομως η δουλεια εχει παει στο ARRANGER....το οποιο δεν διαθετω...που σημαινει οτι ειμαι απ τα τελευταια καστρα που παιζουν χωρις ρυθμους...το καστρο ομως πεφτει πρεπει και γω να προσαρμοσθω...βεβαια καποιες δουλειες που ηθελαν ρυθμους τις εβγαλα με το ROLAND EXR.GR5 αλλα το οργανο δε μπορει να συγκριθει με τα σημερινα μοντελα...

Εχει ενα στοιχειωδες ντραμ μασι, εχει βεβαια ετοιμους ελληνικους ρυθμους αλλα διπλα στα σημερινα ΔΕΝ...

Απ την αλλη το YAMAHA EX5 που χρησιμοποιω για πιανο εμενα με ικανοποιει το πιανο του και αλλους 2-3....αλλα υπαρχουν αλλοι 23 συναδελφοι που δεν τους αρεσει...το θεωρουν πολυ κατωτερο των σημερινων...οποτε πρεπει να το παραδεχτω...εξαλλου ειναι λογικο ενα οργανο του '98 να μη συγκρινεται με ενα του '18.....σχεδον 20 χρονια διαφορετικα στην τεχνολογια..οπως και το gr5 του '04...

Απ την αλλη δεν θα τα πουλησω γιατι ειναι καποιες δουλειες με καποιους συναδελφους που εχουν διαφορετικες γνωμες για τους ηχους και τις ενορχηστρωσεις οποτε μπορω και τα χρησιμοποιω ανετα...

Ετσι λοιπον πρεπει να ξεκνησω αυτη την συζητηση περι αντικαταστασης των 2 αυτων μηχανηματων η οποια ειναι εικονικη...ειπα δεν προκειται να τα πουλησω....υποψιν το korg δεν πουλιεται ποτε....ισα ισα θα αγοραζα και ενα δευτερο tr αν περισευαν ....

Το μπατζετ θα ορισθει λοιπον στο εικονικο των 4000 ευρω...εννοειται οτι δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη αυτο το ποσο...και οταν ερθει η κρισιμη στιγμη θα παιξει και το θεμα των δοσεων...Πριν αναφερω τα υποψηφια μοντελα θα σας πω ομως ακριβως τι χρειαζομαι...

Α) Αρμονιο ARRANGER με ολους τους ελληνικους ρυθμους με τα intro/ending/variation και τα σχετικα...το οποιο φυσικα να εχει και μερικους ευρωπαικους για μερικα κομματια

Β) Να δεχεται φουλ επεξεργασια στους ρυθμους οπως και δημιουργια νεων...γιατι εχω δει οτι ακομα και τα ετοιμα σετ του εμποριου καποια κομματια με καποια παιξιματα ΔΕΝ καλυπτουν....εχοντας λοιπον αξιες ντραμς κρουστων μπασογραμμης και λοιπων ακκομπανιαμεντων να μπορω να δημιουργησω σχετικα ευκολα ρυθμους δικους...

Γ) Να δεχεται ολους τους οριενταλ και τους ελληνικους ηχους...που καποιοι απ αυτους μονο ελληνικοι δεν ειναι αλλα τεσπα...υποψιν ελληνικους θεωρω solo lead τυπου sigma/moss/farfisa m1 κα...ενω ορινταλ μπορει να ειναι και το ουτι και το λαουτο...αν και πολλες φορες ο διαχωρισμος ειναι δυσκολος

Δ) Εαν ειναι εφικτο το αρμονιο να εχει 76 κλαβιε...ουτως ωστε οταν χρειαστω πιανιστικα παιξιματα σε καποιο κομματι να μην θελω 2ο οργανο...

Απο το συνθη θελω τα εξης...

Α) Κατα μια εννοια συνεχιστη των korg triton...θελω δλδ να αντικαταστησω η μαλλον να υποκαταστησω το tr το οποιο θα εξακολουθησω να χρησιμοποιω....πρεπει λοιπον να εχει ιδιας μηχανη συνθεσης ουτως ωστε να μπορω να φτιαξω τους ηχους του tr στο νεο μηχανημα...βαζοντας ιδιες ρυθμισεις εστω και αν βγει λιγο διαφορετικο...

Β) Ασχετα με το τι ηχους θα φτιαξω θελω εκτος απ τους ευρωπαικους να εχει οσο γινεται μεγαλυτερη υποστηριξη σε λαικους ηχους...για να γλυτωνουμε δουλεια...

Γ) Να εχει αν γινεται 76 κλαβιε για τον ιδιο λογο...Δλδ οποτε τυχη μικρη δουλεια και παρω αυτο χωρις το αρμονιο να μπορω να εχω ανετο κλαβιε για πιανο...

Δ) Και φυσικα φουλ επεξεργασια ηχων...

Τωρα θα σας πω τις εξης επιλογες μου,χωρις να εχω ψαξει απολυτα τις δυνατοτητες τους γιατι ειπαμε τεχνολογικα εχουμε μεινει λιγακι πισω...

Εαν κανω αγορα ενος οργανου τιμης<4000 ευρω

1) KORG PA4X 61/76 ή PA4X ORIENTAL 61/76

2) ROLAND BK9

3) YAMAHA TYROS 5 61/76

4) WERSI...KETRON...GEM οργανα που εχουν ενα Α ονομα αλλα τα οποια εδω και χρονια δεν περπατανε στην Ελληνικη αγορα καθοτι τα παραπανω που ανεφερα τα εχουν εκτοπισει...

5) KORG KRONOS 61/73

6) KURZWEIL PC3 A6/A7

7) ROLAND FA 06

8) YAMAHA NOTAGE 6/7

Εαν κανω αγορα 2 οργανων μεχρι 4000 ευρω τοτε σκεφτομαι τα εξης..

1) KORG PA900 + KORG KROME 73.

2)KORG PA600 + KORG KROME 73

3) KORG PA3XLE + KORG KROME 73

Και εναλλακτικα ARRANGER

YAMAHA PSR S770/S970/A3000 ORIENTAL

ROLAND BK5OR/E-A7

Και εναλλακτικα synth YAMAHA MOXF6 ROLAND FA06

Θεωρω οτι η λυση αγορας 2 οργανων καλυπτει πιο καλα...υπαρχει ευελειξια αναλογα την δουλεια...Σαφως και με τα θηρια KRONOS/PA4X/TYROS/MONTAGE κλπ κανω τρελα πραγματα αλλα μηπως δεν τα χρειαστω ολα οσα μου παρεχουν αυτα? και στο κατω κατω το 1 ειναι 1 και τα 2 ειναι 2...

Φυσικα αν καποιος εχει να μου προτεινει λυση και 3 οργανων που αμφιβαλλω ειναι δεκτη.

Εν ολιγεις αυτα...περιμενω τις γνωμες σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάρεις ένα Korg pa4 + musicorama set είσαι υπερκαλυμένος απ΄όλα τα είδη. Με 3 χιλιαρικα το παίρνεις σε 12 άτοκες είναι το κορυφαίο arranger. Υπάρχει ακόμη σε στοκ το pa3 αλλά αφόσον έχει βγει το 4 δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για το 3χ αν και είναι πολύ δυνατό και το 3χ ακόμη.

 

Από εκεί και πέρα συνδύασέ το με όποιο synth θες yamaha, korg, roland αλλά για arranger μόνο korg.

 

ορίστε και ένα link από το στικάκι

MUSICORAMA USB STYLE STICK FOR PA3X PRO, KORG PA800, PA2X PRO

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο σαφεστατα το setup που αναφερες ειναι το ιδανικο...

Και ειναι σχεδον μονοδρομος εαν παμε στην λυση ενος οργανου...

Το pa3x θα πιασει συντομα η τιμη του προκειμενου να ξεπουλησει...και ισως να ειναι καλη λυση...Επισης παιζει και το Pa3x le που ειναι στην ουσια το Pa900 76αρι...και τελος το pa900...παιρνουν το ιδιο στικακι του μουσικοραμα οποτε στο Ελληνικο κομματι δεν νομιζω να χασω τπτ...

Ασε που βλεπω μουσικους που παιζουν με pa800 μην πω και με pa50 και βγαζουν δουλεια ολοκληρη...εγω με το pa900 δε θα κανω δουλεια και το στικακι μαζι?

Ολα αυτα τα λεω για την λυση των 2 οργανων να παρω δλδ και ενα krome...

Το yamaha mofx και το roland fa06 αρχιζουν και δεν με ενδιαφερουν...Μπορει για μερικους να ειναι οργαναρες...αλλα με το krome θελω να αντικαταστησω το tr...λεμε τωρα γιατι οσο ζει θα το χρησιμοποιω και αυτο...και ειναι σε αριστη κατασταση ακομα...και ειναι το μονο οργανο που εχει τετοια γκαμα στους λαικους ηχους...

Επισης θελω να ρωτησω εχει κανεις αποψη για αλλες συλλογες που κυκλοφορουν για korg pa? εχω βρει στικακια με τουρκικους ηχους κατι αλλες συλλογες που τοποθετουνται με σειριακο αριθμο...στις μνημες και κλειδωνουν...και μαλιστα αν εισαι και λιγο απροσεχτος μπορεις να κλειδωσεις και να καταστρψεις ολοκληρο το οργανο..που θα συμβει γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια...μπορει να ειναι ανωτερη ποιοτητα αλλα δε θελω να το ριψοκινδυνεψω...

Πιστευω με τους ηχους ρυθμους του μουσικοραμα...του οργανου του ιδιου και με οτι προγραμματισω εγω για ειδικες περιπτωσεις με καλυπττει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς μπορείς να πας και σε άλλα μοντέλα να φανταστείς εδώ εγώ δουλεύω ακόμη με το pa1!

 

Πέρα από το pa3Le δεν θα σου πρότεινα άλλα μοντέλα παρακάτω είναι αρκετά πλαστικά και ίσως δεν κρατήσουν τόσο στον καιρό τα pa4-3χ-3le είναι καλύτερα ποιοτικά.

 

Για το Krome μη βιάζεσαι διότι δεν υπάρχει η υποστήριξη στους ήχους που έχουν τα Triton και δεν είναι συμβατό με m3 υπάρχουν μόνο τα samples pack ήχων.

 

Επίσης προσωπικά στα 76άρια εγώ είμαι αντίθετος λόγω μεταφοράς και χώρου, αλλά εάν έχεις χώρο πάρε 76, με το στικάκι δεν χρειάζεται δεύτερο όργανο έχεις όλους τους ήχους sampler.

 

Τέλος όσο αφορά το musicorama set το έδωσα ενδεικτικά υπάρχουν και άλλα στικάκια όπως το Studio-R που δίνει δώρο ο Tony's και του Sharmann ακούς και παίρνεις ότι σε βολεύει, τα τούρκικα, πέρσικα όπως και οι εκδόσεις oriental δεν αξίζουν για τα δικά μας ρεπερτόρια δεν κάνουν.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ασε που βλεπω μουσικους που παιζουν με pa800 μην πω και με pa50 και βγαζουν δουλεια ολοκληρη...

+1

 

Και έχουν περισσότερες μέρες δουλειά και βγάζουν περισσότερο μεροκάματο από άλλους που έχουν ακριβότερα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα καινουρια arranger της Roland?

Συζηταμε για τα μοντελα

E-A7

BK5 ORIENTAL

BK9

Εχω δει βιντακια στο youtube και μου φαινονται πολυ καλα...Αλλα δεν βλεπω στον Ελληνικο τομεα να υπερτερουν των Korg.Οπως ειπα και παραπανω ενα pa900 + musicorama stick ακομα και το pa600 με το αντιστοιχο στικακι παλι νομιζω υπερτερουν...ποσο μαλιστα το pa4χ...

Τι λετε λοιπον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ποια η γνωμη σας για τα μοντελα της yamaha

psr s770

psr s990

psr a3000 oriental

Και γι αυτα εχω ακουσει καλα λογια αλλα νομιζω για Ελληνικο ρεπερτοριο καλυτερ Korg...Ειναι τετοια η υποστηριξη στον Ελληνικο τομεα που εχουν αυτα τα οργανα που πιστευω πρωτα περνεις ενα τετοιο και μετα κοιτας για τα υπολοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το ψειρίζεις παναγιώτη! πάρε ένα korg και στικάκι μπας και προλάβεις καλοκαιρινή σεζόν και άσε τις συγκρίσεις δεν υπάρχει συγκριση σε αυτόν τον τομέα...

 

υπόψιν ότι θες και κανα μήνα να μάθεις το όργανο (τα βασικά) εφόσον δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει korg pa για να βγεις για λάιβ σε πατάρι σχετικά άνετα (αλλαγή ρυθμών non-stop κτλ)

 

έτσι όπως το πας εσύ σε βλέπω για πρωτοχρονιά να το δουλεύεις το όργανο αν αποφασίσεις και το πάρεις ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα καινουρια arranger της Roland?

Συζηταμε για τα μοντελα

E-A7

BK5 ORIENTAL

BK9

Καινούργιο μπορεί να θεωρηθεί το E-A7 (2015).

 

Μετά πας σε άλλη κατηγορία, ειδικά από πλευράς χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι μου προτεινετε και απ' οτι και γω ο ιδιος πιστευω ο ιδανικος συνδυασμος πλεον για την δουλεια μου ειναι ενα arranger της Korg με ενα στικακι του Μουσικοραμα και ειμαστε κομπλε...

Τα πιθανοτερα οργανα προς αγορα πλεον ειναι το pa900 και το pa3xle το οποιο αν και ηταν η επιθυμια μου δε βλεπω να το παιρνω γιατι απλουστατα καταργηθηκε ...και δυσκολα το βρισκω στην Ελλαδα....ο thomann εχει στοκ ακομα...

Απ την αλλη το pa600 το αποριπτω, αν και θα εκανα τη δουλεια μου...εχει στικακι κομμενο με περιορισμους σε ηχους ρυθμους κλπ...βεβαια επαιζε και η οριενταλ εκδοση...

Το pa300 παλι αποριπτεται λογω περιορισμενων δυνατοτητων και χωρις να υπαρχει στικακι γι αυτο...τι να το κανω...αυτο ειναι δειγμα απο pa...

Και το pa4x το αποριπτω λογω υψηλου κοστους...αλλα αυτο θα το καλειψω αγοραζωντας και το Krome...το οποιο δεν ξερω τι αλλα μου αρεσει...

Θελω να ρωτησω για pa900 και pa3xle τι αλλα στικακια? τι αλλες συλλογες υπαρχουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου