Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για macbook pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγόρασα ένα macbook pro retina με ssd 128 gb .... Το πρόβλημα είναι ότι ενω τρέχει τέλεια ο δίσκος είνια πολύ μικρός .... ¨εκανα εγκατάσταση σε έναν εξωτερικό προγράμματα όπως kontakt,το omnisphere ,keyscape αλλά τα διαβάζει πολύ αργά .... είναι απλος 5400.... Η ερώτηση είναι αξίζει να βάλω έναν 500 αρι ssd (650 ευρώ μου παν) ή να βρω έναν γρήγορο εξωτερικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα ένα macbook pro retina με ssd 128 gb .... Το πρόβλημα είναι ότι ενω τρέχει τέλεια ο δίσκος είνια πολύ μικρός .... ¨εκανα εγκατάσταση σε έναν εξωτερικό προγράμματα όπως kontakt,το omnisphere ,keyscape αλλά τα διαβάζει πολύ αργά .... είναι απλος 5400.... Η ερώτηση είναι αξίζει να βάλω έναν 500 αρι ssd (650 ευρώ μου παν) ή να βρω έναν γρήγορο εξωτερικό ;

 

Ποιο μοντέλο έχεις πάρει? Ποιας χρονολογίας?

 

Τα retina δεν παίρνουν 2.5'' SSD. Μόνο m2 που και πάλι δεν βρίσκεις εύκολα, παρά μόνο από  owc που το κόστος είναι ακριβό (συν τελωνεία).

 

Δύο λύσεις έχεις.

 

1. SD card (υποθέτω πως δεν είναι του 2016 το macbook που πήρες, οπότε έχεις θύρα sd.

2. ssd σκληρός με εξωτερικό kit (ή καλώδιο) usb 3 (αποκλειστικά usb 3).

 

Αναλόγως την χρήση που το θες, επιλέγεις, π.χ αν δεν θες να κουβαλάς ssd μαζί σου εξωτερικό, πας για SD. Αν είσαι σπίτι, καλύτερα εξωτερικός SSD.

 

Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγος να δώσεις επιπλέον 650 ευρώ (έλεος). Δηλαδή με τόσα, το πουλάς κια παίρνεις ένα με μεγαλύτερο σκληρό

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

 

Εγω εχω ενα Macbook pro 15 late 2009.

 

Μολις πριν μερικους μηνες του εβαλα τον SSD Samsung evo 850 500 gb, και πραγματικα ειδα μεγαλη διαφορα!

 

Δεν γνωριζω οπως λενε τα παιδια για Μ2 σε Retina.

 

Παντως, (σορυ για το σχολιο) αν καποιος εχει macbook πριν τα retina, αξιζει να βαλει εναν μεγαλυτερο ssd.

 

 

 

ΥΓ.: στα macbook προηγουμενης γενιας (πχ δικο μου μοντελο 5,4) λογω του οτι εβαλα 3ου κατασκευαστη σκληρο, και οχι απο την Apple, δεν μου ειχε ενεργοποιημενη την δυνατοτητα (edited) TRIM στον SSD.

Με το που εβαλα τον samsung δεν εξεπλαγειν, μην πω οτι απογοητευτηκα. Αλλα μετα που το εψαξα, κατεβασα ενα patch που βρηκα ιντερνετ και το ενεργοποιησα μονος μου.

 

Τοτε ειδα τεραστια διαφορα!!!!!

(στις επομενες εκδοσεις Mac OsX νομιζω το εχει μεσα και δεν χρειαζεται να κανεις κατι)

 

Ασχετο...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αγόρασα ένα macbook pro retina με ssd 128 gb .... Το πρόβλημα είναι ότι ενω τρέχει τέλεια ο δίσκος είνια πολύ μικρός .... ¨εκανα εγκατάσταση σε έναν εξωτερικό προγράμματα όπως kontakt,το omnisphere ,keyscape αλλά τα διαβάζει πολύ αργά .... είναι απλος 5400.... Η ερώτηση είναι αξίζει να βάλω έναν 500 αρι ssd (650 ευρώ μου παν) ή να βρω έναν γρήγορο εξωτερικό ;

 

Σαν πολύ γενική απάντηση, θα έλεγα οτι ναι, αξίζει. Πήρες ένα μηχάνημα που θα σου κρατήσει για πολλά χρόνια οπότε δες το σαν επένδυση.

 

Τώρα σε πιο βάθος, γενικά είμαι πολύ κατά του να τρέχεις προγράμματα από εξωτερικό σκληρό (ακόμα και ssd) γιατί πρώτον σε περιορίζει το bandwidth της σύνδεσης και δεύτερον πρέπει να το έχεις πάντα μαζί σου άρα σου κόβει το mobility του laptop. Επίσης ο νέος σκληρός που θα πάρεις λογικά είναι ο original που θα είχε το macbook αρχικά και όχι κάποιος aftermarket, που είναι αρκετά πιο γρήγορο flash drive και ενεργειακά αποδοτικό, άρα καλύτερη ζωή μπαταρίας.

 

 

Αν και επειδή όντως η τιμή είναι αρκετά υψηλή, πριν το κάνεις δες τις εναλλακτικές σου:

1. μεταφέρεις όλα τα προγράμματα στον 128ssd και όλες τις φωτογραφίες, documents κτλ σε εξωτερικό ή cloud.

2. αγοράζεις εξωτερικό ssd που συνδέεται με usb3 Thunderbolt και κάνεις  και την λύση 1

3. παίρνεις κάτι τέτοιο https://www.amazon.com/Transcend-JetDrive-Storage-Expansion-TS128GJDL130/dp/B00K73NT0S αν έχεις μοντέλο με τέτοια θύρα - και πάλι, δεν βάζεις εκεί τα προγράμματα αλλά τα υπόλοιπα αρχεία

 

EDIT: ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ θα πρέπει να βρεις και σκληρό που να υποστηρίζει natively TRIM, όχι με software patches

 

Final warning, αν αποφασίσεις να αλλάξεις σκληρό, να ξέρεις οτι αν δεν το κάνεις σε επίσημο apple χάνεις την εγγύηση.

 

 

Good luck!

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια... Η καρτουλα Jet drive αν βάλω εκεί τις βιβλιοθήκες του kontakt να τις βλέπει από κει σε θέμα ταχύτητας που θα τις ανοίγει θα χω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι η πρώτη μου επαφή με Mac και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με τη λεφτά που θέλει για να βάλεις ssd προτιμώ ΝΔ το δώσω και να πάρω ένα καλό Windows laptop....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα παιδιά, μισό λεπτό γιατί ο φίλος  tsakolis θα μπερεδευτεί ως εκεί που δεν πάει. Σκοπός είναι να κάνει τη δουλειά του με όσο το δυνατόν λιγότερο έξοδα.

 

1. Αν αγοράσει εξωτερικό δίσκο με thunderbolt το μόνο που θα κερδίσει είναι η χρησιμοποίηση της θύρας που διαθέτει το laptop. Από εκεί και πέρα θα χάσει σε χρήματα (θα αγγίξει το κόστος που περιγράφει για το οποίο δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος). Συνεπώς, για εμένα, απορρίπτεται αν μάλιστα σκεφτούμε τη δουλειά που θέλει να κάνει, η οποία δεν είναι ιδιαίτερη απαιτητική, όχι τέτοια τουλάχιστον που δεν μπορεί να την προσφέρει ένας SSD με usb 3.

 

2. Για τοποθέτηση δίσκου m2 έχει δύο επιλογές. Είτε επίσημη αντιπροσωπεία (κόστος όσο περιγράφει, 600Ε χοντρικά), είτε third party κατασκευαστής, από τους οποίους μόνο η owc προσφέρει συμβατή λύση. Ό,τι άλλο και να πάρει δεν θα αναγνωριστεί από το laptop. Μαγκιές της apple ;)  ;D 8)

 

3. USB 3 είναι η καλύτερη και φθηνότερη λύση. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι το καλώδιο σύνδεσης (ή το εξωτερικό kit στο οποίο θα μπει ο σκληρός)  να υποστηρίζει το UASP πρωτόκολλο. Με usb 3 το μόνο που θα περιορίζει κάποιον στην ταχύτητα είναι ο ίδιος ο σκληρός. Με άλλα λόγια, με έναν SSD samsung EVO ας πούμε και usb3 σύνδεση θα διαβάζει και θα γράφει σε ταχύτητα πάνω από 400mb / secs. Δεν θες κάτι άλλο.

 

Για να έχεις μία εικόνα, ο φίλος @Holystone που είναι χαρούμενος από το δικό του laptop διαβάζει και γράφει με ταχύτητα 230mb/secs περίπου και σηκώνει ολόκληρο λειτουργικό με εφαρμογές (το είχα κάνει σε macbook pro late 2008, οπότε γνωρίζω πολύ καλά :) )

 

4. Έγραψα και παραπάνω, εξαρτάται τί δουλειά θες να κάνεις. Αν θες φορητότητα, ο usb 3 εξωερικός SSD θα χρειάζεται extra κουβάλημα. Συνεπώς, μία sd card για τις εφαρμογές σου (όπως αυτή που προτείνει ο φίλος @ThisIsSparta είναι μια χαρά). Συγκριτικά όμως, η ταχύτητα που θα πάρεις με SD card είναι πολύ καλύτερη από τον HDD με usb 2 που υποθέτω πως έχεις. Απεναντίας, είναι αρκετά μικρότερη από τον usb 3 ssd :) 

 

Στην θέση σου, για να μην μπλέξω με εγγυήσεις και κόστος αυξημένο, θα πήγαινα σε SSD με usb 3 σύνδεση. Βασικά, για να σου δώσω και πάλι μία εικόνα, έχω αυτή τη στιγμή τα windows 10 σε εξωτερικό σκληρό usb 3 (samsung evo) κι όταν θέλω windows bootάρω από τον usb 3 εξωτερικό SSD και κάνω ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Πίστεψέ με λοιπόν, για να ανοίγεις τις εφαρμοργές σου δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

 

;D

Πραγματικά είναι η πρώτη μου επαφή με Mac και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με τη λεφτά που θέλει για να βάλεις ssd προτιμώ ΝΔ το δώσω και να πάρω ένα καλό Windows laptop....

 

Έλα τώρα. Μην μου τα μπερδεύεις. Θα το πουλήσεις και για να πάρεις αντίστοιχο μηχάνημα σε specs (ssd, 8gb ram, retina) θα χρειαστείς πάνω από 1000Ε. Μην συγχύζεσαι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να βάλεις ssd με 600Ε ούτε να πουλήσεις το μηχάνημα. Δες τα παραπάνω προσεκτικά :)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη βοήθεια πραγματικά...Λοιπον για να μαι πιο ακριβής .... Εχω στο macbook cubase,ableton live,kontakt κλπ...Και όλες τις βιβλιοθήκες του kontakt σ εναν εξωτερίκο 5400.... Η βασική δουλεια ειναι η παραγωγή και το παίρνω μαζί στα live σαν χαλί τεσπαντων και παιζουμε απο πάνω live.... Πάντα είχα windows έκανα μια χαρά τη δουλειά μου αλλά τώρα μπήκα στο τρυπάκι mac τ οποίο έχει και αυτό και θετικά αλλά και αρνητικά (Σκληρός δίσκος) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου