Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για macbook pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1. Αν αγοράσει εξωτερικό δίσκο με thunderbolt το μόνο που θα κερδίσει είναι η χρησιμοποίηση της θύρας που διαθέτει το laptop.

 

Θεωρητικά το thunderbolt υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά όντως και με το Usb3 δεν πιστεύω να έχει θέμα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια... Η καρτουλα Jet drive αν βάλω εκεί τις βιβλιοθήκες του kontakt να τις βλέπει από κει σε θέμα ταχύτητας που θα τις ανοίγει θα χω θέμα;

 

Η Jet drive είναι μια καλή λύση για παραπάνω χώρο γενικά , αλλά σίγουρα δεν θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον ssd. Είναι ακριβώς αυτό που έγραψε ο φίλος Mistral:

"Συγκριτικά όμως, η ταχύτητα που θα πάρεις με SD card είναι πολύ καλύτερη από τον HDD με usb 2 που υποθέτω πως έχεις. Απεναντίας, είναι αρκετά μικρότερη από τον usb 3 ssd"

 

Απλά τσέκαρε οτι έχεις τέτοια θύρα, στα καινούργια νομίζω την έχουν καταργήσει..

 

Πραγματικά είναι η πρώτη μου επαφή με Mac και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με τη λεφτά που θέλει για να βάλεις ssd προτιμώ ΝΔ το δώσω και να πάρω ένα καλό Windows laptop....

 

Δώστου λίγο χρόνο ακόμα και μετά δεν θα έχεις τέτοιες αμαρτωλές σκέψεις  :P

 

 

Κοίτα, για να προσπαθήσω να σε ξεμπλέξω, ένας εξωτερικός ssd ακόμα και αν δεν σου κάνει στο 100% δεν θα πάει ποτέ χαμένος και είναι και η φτηνότερη λύση που σου καλύπτει τις ανάγκες. Απλά θα επιμείνω σε thunderbolt και θα σου πρότεινα να φορτώσεις τα προγράμματα στον εσωτερικό δίσκο και τις βιβλιοθήκες στον εξωτερικό.

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εξωτερικός που έχω τις βιβλιοθήκες του kontakt ειναι αυτός ... Εξωτερικος Σκληρος Seagate Stdr1000201 1TB Backup Plus Portable Usb3.0 Silver - Εξωτερικοι δισκοι (PER.302057) ....H sd θα ναι γρηγορότερη σε reading ? Sorry που σας ζαλίζω αλλά πραγματικά έχω ενθουσοαστεί με το mac και ψάχνω λύση για να μην επιστρέψω πάλι σε windows ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsakolis

Η σωστή λύση (και σου δόθηκε από την πρώτη απάντηση, του Spyros Delta) είναι να αλλάξεις το δίσκο σου με ένα μεγαλύτερο SSD. Όλα τα άλλα είναι μαλακίες (με την αρχαιοελληνική έννοια).

 

Ακόμη και να πουλήσεις το Μακ, για να πάρεις PC, θα έχεις ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ότι δηλαδή θα χρειάζεσαι έναν μεγάλο και γρήγορο εσωτερικό δίσκο, ο οποίος θα πρέπει πάλι να είναι SSD, άρα θα πληρώσεις πάλι τα ίδια χρήματα.

 

Το πρόβλημά σου, το έχω και εγώ. Κάθε προσπάθεια να βάλω τα samples σε εξωτερικό / φορητό δίσκο (ειδικά σε PC, που έχουμε και drive letters) οδηγεί σε χάος και ψύχωση. Ναι, λειτουργεί, αλλά δεν είναι η κομψή λύση που επιδίωκες όταν πήρες το Μακ.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά το thunderbolt υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά όντως και με το Usb3 δεν πιστεύω να έχει θέμα.

 

 

Ναι έτσι ακριβώς είναι, απλά το κόστος thunderbolt είναι εξωφρενικά υψηλό. Συνεπώς, όντως εκεί πας για αναβάθμιση εσωτερικού σκληρού. Έψαχνα να πάρω thunderbolt kit για τον SSD που μου περίσσευε και είχα 'φρικάρει' με τις τιμές.

 

@tsakolis

Η σωστή λύση (και σου δόθηκε από την πρώτη απάντηση, του Spyros Delta) είναι να αλλάξεις το δίσκο σου με ένα μεγαλύτερο SSD. Όλα τα άλλα είναι μαλακίες (με την αρχαιοελληνική έννοια).

 

Η σωστή λύση του φίλτατου και κιθαρισταρά Spyros Delta είναι η βέλτιστη για παλαιότερα macbooks όπου με 100-150Ε κάνεις δουλειά σου. Εδώ μιλάμε για κόστος τετραπλάσιο στην καλύτερη περίπτωση. Συνεπώς - όπως προείπα - τα πάντα εξαρτώνται από το budget και τις ανάγκες. Αν τα χρήματα υπάρχουν, προφανώς η καλύτερη λύση είναι αναβάθμιση σκληρού. Εναλλακτικά - αν τα χρήματα υπάρχουν - προσωπικά θα προτιμούσα πώληση του macbook με 800Ε κι αγορά του νέου macbook 2016 (without touchbar) με 1400Ε (με σκληρό που διαβάζει και γράφει σε διπλάσια ταχύτητα).

 

Αν όμως τα χρήματα δεν υπάρχουν, οι μ@λ@κίες (με την αρχαιοελληνική έννοια) μετατρέπονται σε ρεαλισμό  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα χρήματα υπάρχουν, προφανώς η καλύτερη λύση είναι αναβάθμιση σκληρού. Εναλλακτικά - αν τα χρήματα υπάρχουν - προσωπικά θα προτιμούσα πώληση του macbook με 800Ε κι αγορά του νέου macbook 2016 (without touchbar) με 1400Ε (με σκληρό που διαβάζει και γράφει σε διπλάσια ταχύτητα).

 

To αν υπάρχουν τα χρήματα δεν με ενδιαφέρει εμένα, για την ακρίβεια δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το όλο προφιλ που εκπέμπεις λέει ότι είσαι σε διάθεση για δαπάνες προκειμένου να έχεις κάτι καλό. Ακόμη και το γεγονός ότι συζητάς την πιθανότητα αγοράς ενός νέου υπολογιστή, λέει ότι έχεις τα χρήματα.

 

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι αν τα έχεις, αλλά το ότι σταθμίζεις πως είναι πολλά για ένα δίσκο. Δηλαδή αδερφέ, όταν πήρες το ρετίνα μοντέλο, το έκανες για να κάνεις οικονομία; Όχι βέβαια, το έκανες διότι είσαι μερακλής.

 

Σου λέω λοιπόν: μείνε μερακλής.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αν υπάρχουν τα χρήματα δεν με ενδιαφέρει εμένα, για την ακρίβεια δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το όλο προφιλ που εκπέμπεις λέει ότι είσαι σε διάθεση για δαπάνες προκειμένου να έχεις κάτι καλό. Ακόμη και το γεγονός ότι συζητάς την πιθανότητα αγοράς ενός νέου υπολογιστή, λέει ότι έχεις τα χρήματα.

 

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι αν τα έχεις, αλλά το ότι σταθμίζεις πως είναι πολλά για ένα δίσκο. Δηλαδή αδερφέ, όταν πήρες το ρετίνα μοντέλο, το έκανες για να κάνεις οικονομία; Όχι βέβαια, το έκανες διότι είσαι μερακλής.

 

Σου λέω λοιπόν: μείνε μερακλής.

 

Δείχνεις πως απαντάς σ'εμένα προσωπικά σα να είναι δικό μου το πρόβλημα, αλλά το πρόβλημα δεν το έχω εγώ. Το έχει ο φίλος tsakolis. Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου ώστε να ξέρω αν έχει χρήματα ή γενικότερα τί θέλει να κάνει, εικάζω πως θέλει να περιορίσει το κόστος. Αν δεν θέλει να το περιορίσει, υπάρχουν πολλές μερακλίδικες λύσεις.

 

Εγώ πάντως που δεν είμαι απλά μερακλής, αλλά μάγκας και νταής  ;D ;D , δεν έχω τέτοια θέματα γιατί ήμουν πολύ προσεκτικός με την αγορά μου και κυρίως με τις ανάγκες της δουλειάς για την οποία το αγόρασα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που δεν είμαι απλά μερακλής, αλλά μάγκας και νταής  ;D ;D , δεν έχω τέτοια θέματα γιατί ήμουν πολύ προσεκτικός με την αγορά μου και κυρίως με τις ανάγκες της δουλειάς για την οποία το αγόρασα :)

 

Μα... δεν απαντώ σε 'σένα.

Και εγώ μερακλής είμαι πάντως, αν ενδιαφέρεσαι.

Να γράψουμε κανά μερακλήδικο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... δεν απαντώ σε 'σένα.

Και εγώ μερακλής είμαι πάντως, αν ενδιαφέρεσαι.

Να γράψουμε κανά μερακλήδικο.

 

χαχααχαχαχχαχα μερακλήδικα πράγματα λοιπόν! ;D

 

Υ.Γ Νταής είσαι όμως? Στην έφερα... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Νταής είσαι όμως? Στην έφερα... ;D ;D

 

Γενικώς, εμείς οι μερακλήδες έτσι την πατάμε.

Μας τη φέρνει κάποιος νταής.

 

Σοβαρά πάντως, δεν απαντούσα σε 'σένα, απαντούσα στον ΟΡ.

Απλώς δεν πρόσεξα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς, εμείς οι μερακλήδες έτσι την πατάμε.

Μας τη φέρνει κάποιος νταής.

 

Σοβαρά πάντως, δεν απαντούσα σε 'σένα, απαντούσα στον ΟΡ.

Απλώς δεν πρόσεξα.

 

χχχααχαχα

 

Ναι ναι αλοίμονο κανένα πρόβλημα. Περισσότερο για τις ανάγκες του διαλόγου το επεσήμανα .

 

Τους μερακλίδικους χαιρειτισμούς μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου