Προς το περιεχόμενο

Πιθανή απάτη στις αγγελίες (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω μία αγγελία με ένα ακριβούτσικο σαξόφωνο και έχω απάντηση από κάποιον Mark James με λογαριασμό στο yahoo.com που μου ζητάει χωρίς να ρωτάει τίποτα για το όργανο,να του το στείλω στη Γαλλία (αν και ο ίδιος λέει οτι κατοικεί στην Αγγλία) και να πληρώσει με Paypal.

H ερ'ωτησή μου είναι:Υπάρχει περίπτωση να την πατήσω από το Paypal με κάποια απάτη?

Εχω κάνει πολλές συναλλαγές με το Ebay και ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα προβλημα με το PayPal...

Εχετε ακούσει τίποτα σχετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε! Κατι παρομοιο ειχε τυχει με ενα επιπλο (!!!) που πουλαγε ο πατερας μου στο ebay! Γαλλος παλι (!!!) και να μη ρωταει ΤΙΠΟΤΑ για το επιπλο και να λεει τα ιδια! Ποια ειναι η φαση: Στελνει καποιο λινκ μετα του paypal το οποιο παρολο που το site εχει ολα τα διακριτικα του κανονικου site του paypal, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ WEBSITE! Κ ομως! Οποτε για μενα μη μπλεχτεις καν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω μία αγγελία με ένα ακριβούτσικο σαξόφωνο και έχω απάντηση από κάποιον Mark James με λογαριασμό στο yahoo.com που μου ζητάει χωρίς να ρωτάει τίποτα για το όργανο,να του το στείλω στη Γαλλία (αν και ο ίδιος λέει οτι κατοικεί στην Αγγλία) και να πληρώσει με Paypal.

H ερ'ωτησή μου είναι:Υπάρχει περίπτωση να την πατήσω από το Paypal με κάποια απάτη?

Εχω κάνει πολλές συναλλαγές με το Ebay και ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα προβλημα με το PayPal...

Εχετε ακούσει τίποτα σχετικό?

 

Εννοειται οτι ειναι απατη.

Πρεπει να ειναι γνωστος στην "πιατσα" ο Μαρκ.Κανε ενα google και θα βρεις γι'αυτον.

Μην του δωσεις λογαριασμους κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε ggsaxman. 

Ρίξε μια ματιά στα links που αναφέρουν πως να προστατευτουμε στις αγγελίες.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180877

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181654.0

 

Δες στη φώτο,  το γράφει κάτω από τα κουμπιά σύνδεσης.

 

 

IMG_20170603_094137.jpg.0ba13fa4376e2def148a7920d10de381.jpg

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

@Holy stone: Ναι,τα γενικά τα ξέρω.Είμαι πολλά χρόνια στο πάρε δώσε,αλλά ομολογώ οτι απατεώνας με PayPal είναι κάτι καινούργιο.Διάβασα και σχετικά σε διεθνή φόρουμ.

 

@gvour:Μου έδωσες την επιβεβαίωση που ήθελα! ;) Να θέλει κάποιος να δώσει 2600 ευρώ και να μη ρωτάει τίποτα ή να μην προσπαθεί να κάνει το παραμικρό παζάρι,αδύνατον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πραγματικά μου είναι αδιανόητο πως ένα τόσο προφανές scam απο τα γενοφάσκια του ίντερνετ, με εκατομμύρια αναφορές, συζητήσεις, κόκκινες σημαιούλες, καμπανάκια κ.α. να πιάνει κώτσους σήμερα.

 

Πόσες φορές να το γράψω πια... ενήλικες άνθρωποι πρέπει να χρησιμοποιούν τα εργαλεία που τους προσφέρονται για να προστατεύονται απο το Nigerian scam.

Οχι ρε φίλε... δεν έχεις για πούλημα το μοναδικό ταδε μηχάνημα που θα πλήρωνε περισσότερα και απο καινούργιο κάποιος απο την άλλη άκρη του κόσμου για να το αποκτήσει!

1+1=2!

Τι κάνει νιάου στα κεραμίδια;

 

Το ξαναλέω: κάποιος Mark απο όπου θες, μπαίνει ΚΑΙ στο Noiz μια στις τόσες, φτιάχνει προφίλ και στελνει εκατοντάδες πμ "How much και is this available" κλπ μέχρι να τον πάρουμε χαμπάρι και να τον σβήσουμε. Συνήθως μέσα σε μερικές ώρες. Μέχρι τότε όμως έχουν τσιμπήσει κάμποσα λαβράκια. Διαβάζετε τις Οδηγίες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου