Προς το περιεχόμενο

Αγορά superstrat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα! Είμαι κάτοχος μια schecter atx c-1 η οποία φοράει απ την μανα της τους seymour duncan blackouts. Για metal,stoner,progg και οτιδίποτε περιλαμβάνει drop χορδίσματα κατα την γνωμη μου σπέρνει. Το γεγονός οτι είναι μονιμα active οι μαγνητες και ο συνδιασμός με τα ξύλα της (σωμα,neck:mahogany ταστιερα:ebony) την καθιστούν πολυ greedy και gainατη για rock,hard rock blues και περιορίζουν έτσι το εύρος της.

Έτσι ήρθε η ώρα να προστεθεί μια δεύτερη κιθάρα στο roster μου. Απ το έως τώρα ψάξιμο έχω σταμπάρει τις charvel pro mod san dimas και so-cal κυρίως γιατί μου δίνουν την εντύπωση ενος αρκετά flexible όργανου. και σε πολύ καλή τιμή..Θα ήθελα τα σχόλια όσων γνωρίζουν το μοντέλο. Επίσης αν υπάρχει κάποια αντιπρόταση θα ήθελα να την ακούσω. Για παράδειγμα είδα οτι η carvin εχει καποια μοντελα σχετικά αλλα δεν εχω ιδεα σχετικά με τον αν αξίζουν, την ποιοτητα τους ή τους μαγνήτες τους.

 

Τα χαρακτηριστικά που με ενδοιαφέρουν είναι:

HSS, HSH ή HH με split σύστημα

floyd rose η wilkinson tremolo

budget: περίπου 1000 ευρώ. Για πολυ καλή περίπτωση  ίσως αγγίξω 1300.

Καινούργια ή μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι Charvel μου αρέσουν περισσότερο εμφανισιακά, κοίτα και αυτή αν δε σε ενοχλεί το pointy headstock  ;D

 

https://www.thomann.de/gb/jackson_pro_soloist_sl2q_mah_tb.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες οπωσδήποτε strat, κοίτα και καμιά PRS SE.

 

Έχω την Custom 24 SE και έχω πάθει πλάκα με την ποιότητά της. Καινούργια παίζει κάπου στο 800άρι οπότε σου μένουν και κάποια στην άκρη. Το split δουλεύει πολύ καλά και το τρέμολο δεν είναι floyd αλλά γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ήρθε η ώρα να προστεθεί μια δεύτερη κιθάρα στο roster μου. Απ το έως τώρα ψάξιμο έχω σταμπάρει τις charvel pro mod san dimas και so-cal κυρίως γιατί μου δίνουν την εντύπωση ενος αρκετά flexible όργανου. και σε πολύ καλή τιμή..Θα ήθελα τα σχόλια όσων γνωρίζουν το μοντέλο. Επίσης αν υπάρχει κάποια αντιπρόταση θα ήθελα να την ακούσω. Για παράδειγμα είδα οτι η carvin εχει καποια μοντελα σχετικά αλλα δεν εχω ιδεα σχετικά με τον αν αξίζουν, την ποιοτητα τους ή τους μαγνήτες τους.

 

 

 

Καλησπέρα φίλε

 

Ξεκάθαρα προτείνω την PRS SE Mark Holcomb αν μπορείς να δεχτείς ότι δεν έχει floyd rose

 

Μετά αν σου αρέσουν την κλασσική 80'ς χαρντροκαδικη εμφάνιση των Charvel χτύπα άφοβα . Τρομερά όργανα

 

Και Carvin μεταχειρισμένη επίσης άφοβα κοντά στα 1000 ευρώ

 

Πολύ δυνατοί παίκτες στις superstrat σε λογικές τιμές

 

Θα έπαιρνα Charvel..... χτες αλλά όπως είπα πολύ 80'ς εμφάνιση και δεν μ αρέσουν . Ίσως δεν έχω δει όλα τα μοντέλα προσεκτικά

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα εκ πείρας να κινηθείς στην Fender Stratocaster Dave Murray, η οποία σε superstrat κατηγορία under 1000 καινούργια είναι πάντα η πρόταση.

 

https://www.thomann.de/gb/fender_dave_murray_strat_2tsb.htm?ref=search_prv_2

 

Έχει πολύ καλούς μαγνήτες, original floyd rose, και αν δεν σε χαλάει το πιο "παραδοσιακό" strat look είσαι αρχηγός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον όλων....Όσων αφορά την jackson είμαι σχετικά αρνητικός απέναντι στην εταιρία χωρίς ιδιαίτερο λόγο και τελείως υποκειμενικά. Για τις PRS που αναφέρθηκαν δεν εχώ είκονα προς το παρόν!

Όσων αφορά τις carvin το δυσκολευει το γεγονος οτι δεν υπάρχουν απ οσο ξέρω σχεδόν πουθενά για δοκιμή και επίσης οτι τα reviews είναι πολυ λίγοτερα σε σχέση με άλλες κιθάρες.

Δύο ακόμα ερωτήσεις:

1) Γνωρίζει κάποιος κατα πόσο η charvel με το split πλησιάζει ηχητικά μια strat?

2) Ποια η γνώμη σας για μεταχειρισμένη musicman silhouette???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ESP/LTD εριξες καμια ματια;

 

Νομιζω οτι εχουν πολύ αξιολογα οργανα ακομα και σε αυτο το ευρος τιμης. Εμενα παντως η εμπειρια μου με μια ESP/LTD MH 350 ακομα, ειναι παρα πολυ καλη.

 

Νιωθεις την ποιοτητα κατασκευης. Και σε συναρτηση με το Goldo Backbox, στην Floyd Rose γεφυρα, πλεον εχω μια floating bridge, και μια fixed bridge στο ιδιο οργανο συγχρονως

 

Αλλιως, θα πηγαινα και σε Ibanez

 

(σορυ για το offtopic, αλλα καθως μια ζωη το floyd το απεφευγα, τωρα πλεον δεν με νοιαζει καθολου, και εχω κιθαρα με floyd. Δεν εχω την εννοια του floyd πουθενα, ουτε σε live ουτε τιποτα, και ας σπασει χορδη)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά την jackson είμαι σχετικά αρνητικός απέναντι στην εταιρία χωρίς ιδιαίτερο λόγο και τελείως υποκειμενικά.

Charvel και Jackson στην ουσία είναι η ίδια εταιρία τα Brand name των οποίων ανήκουν πλέον στη μαμά Fender

 

1) Γνωρίζει κάποιος κατα πόσο η charvel με το split πλησιάζει ηχητικά μια strat?

Ίδια σώματα, ίδια μπράτσα, ίδιοι μαγνήτες, ίδια εταιρία.  Άρα?  ;D

 

2) Ποια η γνώμη σας για μεταχειρισμένη musicman silhouette???

Η χαρά του noizά, ρώτα γνώμες για 5 κιθάρες και θα σου απαντήσουμε και για άλλες 100  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το θέσω έτσι... Ibanez, Esp, Jackson , BC Rich και Dean δεν ταιριάζουν στα χνώτα μου πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπως η

https://www.thomann.de/gr/ibanez_jem77wdp_cb_steve_vai_premium.htm?ref=search_rslt_ibanez+_400739   

για την οποία θεωρώ όμως υπερβολικά τα 1800 ευρω για bolt on και made in indonesia. ??? ???

Ρώτησα για την προσέγγιση του split coil σε κανονική strat γιατί σε αρκετά review αναφέρεται οτι υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στον ήχο παρ'όλα τα κοινά χαρακτηριστικά τους.... Έτσι είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία! :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(σορυ για το offtopic, αλλα καθως μια ζωη το floyd το απεφευγα, τωρα πλεον δεν με νοιαζει καθολου, και εχω κιθαρα με floyd. Δεν εχω την εννοια του floyd πουθενα, ουτε σε live ουτε τιποτα, και ας σπασει χορδη)

 

επειδή με ενδιαφέρει , τι εννοείς με αυτό ;;

 

Αναφέρεσαι στο Goldo Backbox ;; Πως λειτουργεί και τι προσφέρει

 

( συνοπτικά δεν θέλω να σε ταλαιπωρήσω ούτε να βγούμε εντελώς offtopic στο θέμα του φίλου )

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου