Προς το περιεχόμενο

Αγορά superstrat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας το θέσω έτσι... Ibanez, Esp, Jackson , BC Rich και Dean δεν ταιριάζουν στα χνώτα μου πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπως η

https://www.thomann.de/gr/ibanez_jem77wdp_cb_steve_vai_premium.htm?ref=search_rslt_ibanez+_400739   

για την οποία θεωρώ όμως υπερβολικά τα 1800 ευρω για bolt on και made in indonesia. ??? ???

Ρώτησα για την προσέγγιση του split coil σε κανονική strat γιατί σε αρκετά review αναφέρεται οτι υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση στον ήχο παρ'όλα τα κοινά χαρακτηριστικά τους.... Έτσι είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει προσωπική εμπειρία! :P

 

Γεια σου φιλε.Η ibanez που ποσταρες εχει τα χαρακτηριστικά της jem, αφου ειναι jem. H jem με τη σειρα της εχει τα χαρακτηριστικα της rg οποτε αν σε  βολεύει αυτη που ποσταρες τοτε σε βολεύει οποιαδηποτε ibamez με wizard μανικι, hi output μαγνητες κλπ. Η διαφορά ειναι οτι δεν εχει σωμα basswood αλλα φυσικά δε παίζει ρολο ;D.

 

Τώρα για prs που διαβασα, ενω ειναι πολυ καλες κιθαρες, δε μου κολλαει στο superstrat.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν κυρίως στο εμφανισιακό κομμάτι όταν έλεγα οτι Ibanez, Jackson, Bc rich και Dean δεν ταιριαζουν τα χνωμα μου... Το να είναι versatile είναι Νο.1 πρωτεραιότητα για μένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε τι ειναι μια superstrat;

 

Στο δικό μου μυαλο ειναι μια στρατ με 24 ταστα, floyd rose, HSH μαγνητες και λεπτό γρήγορο λαιμο.

 

οι κατεξοχήν κιθάρες αυτού του είδους είναι οι Jackson, Ibanez, Kramer, Charvel, ESP/LTD κ.ο.κ.

 

Στην δικιά σου περιπτωση θα τσεκαρα κιθάρες που έχουν πολλες επιλογές στα ηλεκτρικά, ανεξαρτητως μαρκας για να εχεις πολλες επιλογες στους ηχους.

 

Βεβαια το αν θες floyd ή οχι ειναι μεγαλο θεμα, απο την αποψη οτι το floyd αργα ή γρηγορα θα χαλάσει. Συγκεκριμένα θα χαλάσουν τα "μαχαιρια" του. Οσο ποιοτικο και να ειναι καποια στιγμη θα χρειαστει αλλαγη.

 

Με βαση τα παραπανω θα προτεινα καποια carvin απο τα μεταχειρισμα οι οποιες ειναι τρομερα οργανα αλλα χωρις μεγαλη μεταπωλητικη αξια. Ειναι οτι πιο value for money μπορεις να παρεις.

 

Σαν δευτερη επιλογη θα προτεινα την signature του Dave Murray που ποσταρανε νωριτερα.

 

Απο κει και επειτα στις αγγελιες εχει απειρες κιθαρες σε στυλ superstrat, υπαρχουν και οι Axxion του καγμακη που ειναι και αυτες vfm και πολυ ομορφες κλπ κλπ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γνωρίζει κάποιος κατα πόσο η charvel με το split πλησιάζει ηχητικά μια strat?

 

Το "πλησιάζει ηχητικά" είναι πολύ υποκειμενικό.

Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει split μαγνήτης που μπορεί να κάνει πειστικά τη δουλειά ενός strat μονού (με την εξαίρεση - ίσως - του SD Stag Mag)...

Αν βάλεις και το Floyd Rose στην εξίσωση, άστα να πάνε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τυχερός.

Παίρνεις αυτήν

 

GREG BENNETT IC-4 - Κιθάρες

 

αν θέλεις αλλάζεις μαγνήτες και ηλεκτρικά και ξεμπερδεύεις. :)

Δεν ξέρω αν το τρέμολο είναι αξιόπιστο.

 

Είναι super (μια δοκιμή είναι απαραίτητη βέβαια).

 

Φυσικά ούτε καν γνωρίζω ποιός την πουλάει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου