Προς το περιεχόμενο

DIY εργαλεία για fret levelling / fret crowning


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα DIYers και άλλες φυλές του Noiz.

 

Θέλω να μάθω να κάνω τις εργασίες του τίτλου στις κιθάρες μου αλλά δεν θέλω να ξοδέψω ένα σωρό λεφτά στο StewMac για τα σχετικά εργαλεία καθώς δεν είμαι επαγγελματίας.

 

Μπορείτε να προτείνετε κάποια DIY ή φτηνότερα εργαλεία για τη δουλειά αυτή;

 

Ευχαριστώ

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το fret leveling μπορεις να αγορασεις 30 εκ. κοιλοδοκο με 3-4 εκ τη μια απο τις επιφανεις, πανω στην οποια θα κολλησεις ντουκοχαρτο 600ρι ή 800ρι. Στην απεναντι πλευρα μπορεις να κολλησεις 1200ρι η 1500ρι για το γυαλισμα.

Πριν κολλησεις τα ντουκοχαρτα, πρεπει να τριφτει σε γυαλοχαρτο και πανω σε λεια επιφανεια, ωστε να γινει τελειως επιπεδη η πλευρα που θα τριβει.

Για το crowning μπορεις να χρησιμοποιησεις τριγωνικη λεπτη λιμα, αλλα ειναι δυσκολο και θελει υπομονη και ελαφρυ χερι.

Στο youtube εχει σχετικα βιντεακια.

Κοιλοδοκο εχω χρησιμοποιησει με πολυ καλο αποτελεσμα. Επειδη ομως δεν χρειαζοταν πολυ τριψιμο και εγινε σε σχετικα καινουργια ταστα, δεν πολυχρειαστηκε crowning παρα μονο σε 2-3 ταστα. Συνεπως δεν εχω επαρκη εικονα.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το fret leveling η παραπάνω λύση ειναι εντάξει αν και χρησιμοποιώ ντουκόχαρτο ποιό χοντρό νούμερο

Μπορείς να μετατρέψεις και κάποιο εργαλείο από αλουμίνιο από αυτά που ελέγχουν αν μια επιφάνεια ειναι επίπεδη και έχουν προφίλ σε σχήμα Η

Για το crowning τα πράγματα δυσκολεύουν δεν υπάρχουν φτηνές λύσεις ψάξε για κάποιο φτηνό σετ αν υπάρχει , ένα πολύ καλό σετ ειναι της Hosco και ειναι αυτό που εχει ο Stewmac

Βασικά αν σκέφτεστε να την κανείς τη δουλειά δώσε κάτι παραπάνω γιατί τα καλά εργαλεία κάνουν και τον μάστορα ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου