Προς το περιεχόμενο

Τι εξωτερική κάρτα ήχου να πάρω;


lordm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα lenovo laptop και θα ήθελα να αγοράσω μια εξωτερική κάρτα ήχου για να παίζω κιθάρα με το guitar rig 5 μέχρι 6 ms.

Αν κάποιος ξερει θα ήθελα να ανεβάσει κάποιο link.

Επίσης μπορώ να δώσω το πολύ μέχρι 70 ευρώ.

Προφανώς και δεν ψανχω κάτι τρομερα επαγγελματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα κάποια σημαντικά πράγματα που θέλω να έχει η κάρτα....

Θέλω να έχει μια θύρα jack για την κιθάρα και άλλη μία για output,επίσης δεν θέλω το guitar rig 5 να παίζει με το asio4all γιατί mutαρει όλα τα υπόλοιπα,οπότε θα προτιμούσα να έχει η κάρτα κάποιο driver ώστε το guitar rig να παίζει από τον driver της κάρτας και αυτό το θέλω γιατι θέλω να παίζω και κιθάρα αλλά και μουσική από πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πολύ από αυτά αλλά νομίζω ότι σύμφωνα με αυτά που ζητάς, αξιοπρεπης λύση είναι η focusrite scarlett solo. Ξεκινάει απο κάτι λίγοτερο από 100 ευρώ αλλά νομίζω μπορείς να τη βρεις πολύ λίγο μεταχειρισμένη στα χρήματα που ζητάς. Να σιγουρευτείς όμως αν πας σε αυτή, να είναι η δευτερης γενιάς (2nd generation).

 

https://global.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-solo

 

Εύχομαι να βοηθησα κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Έχω ένα lenovo laptop και θα ήθελα να αγοράσω μια εξωτερική κάρτα ήχου για να παίζω κιθάρα με το guitar rig 5 μέχρι 6 ms.

Αν κάποιος ξερει θα ήθελα να ανεβάσει κάποιο link.

Επίσης μπορώ να δώσω το πολύ μέχρι 70 ευρώ.

Προφανώς και δεν ψανχω κάτι τρομερα επαγγελματικό.

 

Νομιζω χρειαζεσαι αυτην:

https://www.music-group.com/Categories/Behringer/Computer-Audio/Audio-Interfaces/UMC202HD/p/P0BJZ

 

Την απεκτησα προσφατα για να κανω καποια προχειρη δουλεια και μου φαινεται πολυ καλη, ειδικα για την τιμη της

 

edit: βασικα αν θες μονο να συνδεσεις την κιθαρα σου για το guitar rig, υπαρχουν και πιο φτηνες επιλογες, αλλά δεν κατάλαβα τί outputs θες να εχει η καρτα. Δεν φανταζομαι να θες να χρησιμοποιήσεις τα ηχεια του λαπτοπ ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζω το asio4all μόνο κιθάρα ακούγεται και δεν μπορώ να βάλω κάποια μουσική για να παίζω από πανω,οπότε θέλω μια κάρτα που να μην χρησιμοποιεί το asio4all και επίσης θέλω 1 output για να βάζω ακουστικά και 1 μια θύρα προφανώς για την κιθάρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το asio4all δεν σχετίζεται με το ότι δεν ακούς αυτό που λες ότι δεν ακούς.

κοίτα να πάρεις μια κάρτα που να έχει και μια δεύτερη (τουλάχιστον) είσοδο για line.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζω το asio4all μόνο κιθάρα ακούγεται και δεν μπορώ να βάλω κάποια μουσική για να παίζω από πανω

 

Μπορείς μέσω του ίδιου του Guitar Rig και της λειτουργίας tape deck. Δες το manual  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου