Προς το περιεχόμενο

Στράτο- Στρατούλα..My first Strat build!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα το βρηκα ποιανου τον ηχο

Eιδικα στο τελος του video με εφε ειναι ιδιος..

Hank Marvin  ;D

 

Πλάκα πλάκα στην αρχή πήγαινα για το σετ Apache  ή απάκι αμα παρακολουθείς μποτρίνι αλλά ο Φάνης (Πνοή και νύξη) με παρέπεμψε στο σετ the sultans το οποίο τελικά θα έλεγα ότι είναι σούπερ.

 

Βεβαια περισσεψαν οι custom 54 που κάπου θα πάνε και αυτοί στο μέλλον (μουαχαχα)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα το βρηκα ποιανου τον ηχο

Eιδικα στο τελος του video με εφε ειναι ιδιος..

Hank Marvin  ;D

 

Του οποίου την κιθάρα επιθυμούσε πάντα ο "Σουλτάνος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστηκαν και οι πρώτες νότες....

 

 

 

Λοιπόν μερικά σχόλια, αν μου επιτρέπεις, για το τελικό προϊόν. Το ότι είσαι μαστοράτζα τρελή ήταν γνωστό. Ό,τι έχεις φτιάξει μέχρι τώρα το έχω βρει από πολύ καλό έως εξαίσιο. Το ότι είσαι και παιχτάρα ειναι εμφανές κι αυτό, και χαίρομαι γιατί πραγματικά, δε φτιάχνεις μόνο τα όργανα, αλλά τα αξιοποιείς κιόλας παίζοντας ωραια. Τα αναδεικνύεις.

 

Η κιθάρα αυτή έχει ωραίο σκάσιμο και καλό, γεμάτο στρατ ήχο αλλα το τελικό εικαστικό αποτέλεσμα δε μου αρέσει. Μη με παρεξηγήσεις, το λέω με όλη μου τη καλή διάθεση. Στο είχα γράψει και πιο παλιά, στο ίδιο θρεντ, ότι το ρελικ δε φαίνεται φυσικό, αλλά κάπως σαν μπαιντινγκ. Γενικά πιστέυω ότι και στην τελική κιθάρα, κάτι δε κολλάει. Κάτι δε φαίνεται φυσικό στο ρελικ. Ίσως να είμαι απλά ιδιότροπος αλλά δε ξέρω.

 

Κατά τα μπράβο σου και συνέχισε να μας παρουσιάζεις τις ωραίες σου δουλειές, τις μερακλίδικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μερικά σχόλια, αν μου επιτρέπεις, για το τελικό προϊόν. Το ότι είσαι μαστοράτζα τρελή ήταν γνωστό. Ό,τι έχεις φτιάξει μέχρι τώρα το έχω βρει από πολύ καλό έως εξαίσιο. Το ότι είσαι και παιχτάρα ειναι εμφανές κι αυτό, και χαίρομαι γιατί πραγματικά, δε φτιάχνεις μόνο τα όργανα, αλλά τα αξιοποιείς κιόλας παίζοντας ωραια. Τα αναδεικνύεις.

 

Η κιθάρα αυτή έχει ωραίο σκάσιμο και καλό, γεμάτο στρατ ήχο αλλα το τελικό εικαστικό αποτέλεσμα δε μου αρέσει. Μη με παρεξηγήσεις, το λέω με όλη μου τη καλή διάθεση. Στο είχα γράψει και πιο παλιά, στο ίδιο θρεντ, ότι το ρελικ δε φαίνεται φυσικό, αλλά κάπως σαν μπαιντινγκ. Γενικά πιστέυω ότι και στην τελική κιθάρα, κάτι δε κολλάει. Κάτι δε φαίνεται φυσικό στο ρελικ. Ίσως να είμαι απλά ιδιότροπος αλλά δε ξέρω.

 

Κατά τα μπράβο σου και συνέχισε να μας παρουσιάζεις τις ωραίες σου δουλειές, τις μερακλίδικες.

 

Ελα μαν,

Πρώτα από όλα στο βίντεο που παραθέτεις δεν έχει γίνει ταστοδουλειά και φοράει άλλους μαγνήτες οπότε άκου και  το άλλο βίντεο, το οποίο θεωρώ ότι έχει καλύτερο ήχο.

Δεύτερον σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια και ιδίως για τις παρατηρήσεις.

 

Δεν έχεις άδικο δυστυχώς. Θα προτιμούσα το όργανο να είναι "πιπίλα" αλλά εδώ με οδήγησε ο λίγος χρόνος που είχα και σίγουρα η περιέργειά μου. Και εμένα κάτι δε μου κολλάει και αν είδες είπα πως το φινίρισμα θέλει διορθώσεις. Θα κάνω μια προσπάθεια να τη σουλουπώσω και αν δε με ικανοποιήσει θα τη βάψω από την αρχή μιας και φαίνεται οτι βρήκα τελικά νίτρο και αρκετό μάλιστα με τη βοήθεια του Φάνη και της Cosmos Lac. Αν τα είχα όλα αυτά το καλοκαίρι θα ήταν αλλιώς η φάση.

Όμως το fun στην όλη κατάστα είναι και το trial and error και σίγουρα η διάδραση με το forum. Δε με πειράζει να βάψω και να ξαναβάψω αρκεί να βγει κάποιο νέο skill μέσα από αυτό εκτός από την ταλαιπωρία.

 

Το πρώτο ζητούμενο ήταν ο ήχος και το playability. Αυτά εφόσον τα έφερα στα μέτρα μου, το look θα ζυμωθεί ακόμα μέχρι να κλειδώσει, αν κλειδώσει και ποτέ. Συνήθως τις κιθάρες μου τις αλλάζω και τις ξανααλλάζω, hobby ειναι για να ξεδίνω σε δουλειά να βρισκόμαστε. Άλλωστε ο χρόνος είναι πλέον πολύ περιορισμένος.

 

Σ ευχαριστώ πολύ!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε παραπάνω που γράφω ψιλοτελείωσε και αυτό το πρότζεκτ-  η εμφαση βρίςκεται στο "ψιλο"  ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήταν μια μέρα με αρκετή δουλειά αλλά το μεσημεροαπόγευμα βρήκα μια ωρίτσα να περάσω από το εργαστήρι Πνοή και Νύξη και ηπιαμε καφέ με τον Φάνη και τον Alderbody.

 

Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω τον Φάνη για τη φιλοξενία και τα tips!

Για μένα ήταν σαν να πήγα στην παιδική χαρά μπαίνοντας σε ένα τέτοιο εργαστήριο!

Επίσης καλό είναι να κάνουμε συχνότερα noizοκαταστάσεις καφεμπύρας έστω και regionally στη Σαλονίκη.

 

13433-071017213514.jpeg

 

 

 

Δεύτερον ο alderbody έφερε decals για τη strat και μετά περάσαμε στο ψητό. Παίξαμε όλοι και βέβαια δοκιμάσαμε και πεταλάκια του alderbody ,ocd copy ,sparkle drive copy και wah.

 

Τη γνώμη τους για τη στρατ θα την πουν τα παιδιά, εγώ θα κρατήσω το σχόλιο ότι από κοντά είναι πιο καλή και θα παραθέσω νέες φωτος με το decal και θα κρατήσω και τα tips των παικτών πάνω στο περαιτέρω φινίρισμα και τις διορθώσεις που πρέπει να γίνουν.

 

13433-071017213805.jpeg

 

Νομίζω ότι ένα string tree τελικά χρειάζεται για να δέσει στο μάτι.

Λεπτομέρεια :έφυγε λίγο η μπογιά απ το F αλλά μάλλον ταιριάζει...

 

13433-071017213916.jpeg

 

13433-071017213951.jpeg

 

13433-071017214039.jpeg

 

Εδώ φαίνεται στο μανίκι ότι προέκυψε ένα εφφέ patina σα να παιζόταν το όργανο σε smokey bars. Θα το σκουρύνω λιιίγο ακόμα

 

13433-071017214210.jpeg

 

Έχει δουλίτσα ακόμη οπότε stay tuned.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήταν μια μέρα με αρκετή δουλειά αλλά το μεσημεροαπόγευμα βρήκα μια ωρίτσα να περάσω από το εργαστήρι Πνοή και Νύξη και ηπιαμε καφέ με τον Φάνη και τον Alderbody.

 

Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω τον Φάνη για τη φιλοξενία και τα tips!

Για μένα ήταν σαν να πήγα στην παιδική χαρά μπαίνοντας σε ένα τέτοιο εργαστήριο!

Επίσης καλό είναι να κάνουμε συχνότερα noizοκαταστάσεις καφεμπύρας έστω και regionally στη Σαλονίκη.

 

Ζηλεύω τις μαζώξεις ιδιαίτερα όταν δεν μπορώ να βρίσκομαι

Μπράβο σας

Η κιθάρα μια χαρά ειναι την άκουσα και γω με άρεσε βέβαια και ο ενισχυτάκος δεν πάει πίσω :D

Άσε τις διορθώσεις από την επόμενη  συνέχισε να μας τριγκάρεις :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηλεύω τις μαζώξεις ιδιαίτερα όταν δεν μπορώ να βρίσκομαι

Μπράβο σας

Η κιθάρα μια χαρά ειναι την άκουσα και γω με άρεσε βέβαια και ο ενισχυτάκος δεν πάει πίσω :D

Άσε τις διορθώσεις από την επόμενη  συνέχισε να μας τριγκάρεις :D

 

Thanks boss!

 

Εσύ άκουσες τον amp Live με τους Εκμεκ στο Kookoo στο γκαζι με τη Gretsch και τη δικιά σου την καταπληκτική ES 335!!!

 

Ενισχυτάκος μικρός αλλά ελαφρύς και με ήχο!

 

Χτες ήρθε και ο Λαγόντζος και την έπαιξε οπότε θα μας πει πιστεύω τη γνώμη του , έτσι και αλλιώς την κιθάρα που του έδωσα προσπάθησα να αντιγράψω!

 

Παρήγγειλα και string tree έτσι για το look!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου