Προς το περιεχόμενο

Στράτο- Στρατούλα..My first Strat build!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προσωπικές μου παρατηρήσεις στις είπα σχετικα με το τελείωμα του ...τελειώματος (finishing the finish...), καθώς και για την εξομάλυνση των ακμών της ταστιέρας.

 

Ηχητικοπαικτικά την βρήκα πολύ δεμένη και έτοιμη (παρόλο που δεν είναι), όπου την παράσταση έκλεψαν Bare Knuckles. Ξεχώρισα την "παληκαριά" του bridge και τις "διπλές" θέσεις, χωρις οι άλλες να υστερούν κάπου. Απλά αυτές μου έκαναν πιο πολύ κλίκ (ιδίως bridge+mid).

 

Απλά αναμένουμε την πλήρη ολοκλήρωση...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προσωπικές μου παρατηρήσεις στις είπα σχετικα με το τελείωμα του ...τελειώματος (finishing the finish...), καθώς και για την εξομάλυνση των ακμών της ταστιέρας.

 

Ηχητικοπαικτικά την βρήκα πολύ δεμένη και έτοιμη (παρόλο που δεν είναι), όπου την παράσταση έκλεψαν Bare Knuckles. Ξεχώρισα την "παληκαριά" του bridge και τις "διπλές" θέσεις, χωρις οι άλλες να υστερούν κάπου. Απλά αυτές μου έκαναν πιο πολύ κλίκ (ιδίως bridge+mid).

 

Απλά αναμένουμε την πλήρη ολοκλήρωση...

 

Το κακό είναι ότι η κιθάρα παίζει και ως novelty δεν μπορώ να μη τη βλέπω σαν καινούριο purchase... και να την πιάνω όταν γυρίζω σπίτι. . . Με λίγα λόγια όταν αναγκαστικά έρθει η ώρα να αλλάξουν οι χορδές τότενες θα πέσει ένα τελευταίο- ΕΛΠΙΖΩ -retouche!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Το κακό είναι ότι η κιθάρα παίζει και ως novelty δεν μπορώ να μη τη βλέπω σαν καινούριο purchase... και να την πιάνω όταν γυρίζω σπίτι. . . Με λίγα λόγια όταν αναγκαστικά έρθει η ώρα να αλλάξουν οι χορδές τότενες θα πέσει ένα τελευταίο- ΕΛΠΙΖΩ -retouche!

 

Τελευταιο retouche....

 

Aποσυναρμολόγηση

 

Έτριψα και έβαψα ξανα με μαυρη μπογια και βερνικι την περιφέρεια και τα πλαϊνά.

 

Με λεπτή μύτη σπρέυ γκραφιταδικη για να μην ξεφύγω και λερώσω το υπόλοιπο

 

13433-251217104513.png

 

Έπειτα άλλαξα πυκνωτάκι από .022 orange drop σε .1 ceramic a la Eric Johnson. Δεν ξέρω πόσο θα διαρκέσει αυτό θα δείξει...

 

13433-251217113312.png

 

Επειτα....  έτριψα με νερό να φύγουν όλα τα αφύσικα σημάδια των εργαλείων κλειδιών νυστεριών κλπ με ντουκόχαρτα 400 600 800 1000 1500 2000 2500 ( ο Φανης υπόψιν μου είπε να τρίβω μόνο μέχρι 1200 και να μπαφάρω μετά με αλοιφές. Εννοειται αυτό θα κανω την επομένη διότι είναι ουλτρα βαρετο να φτανεις ως τα 2500.)

 

Επειτα αλοιφη στο χερι μεχρι να ψιλογυαλλισει να δειχνει δηλαδη οτι καποτε ηταν γυαλλιστερο το βερνικι αλλα τώρα ψιλοπαλιωσε.

 

Ο alderbody ειπε απο κοντα οτι τωρα φαινεται πιο φυσικη. Μιλαμε για τερμα θιν σκιν σπρευ και γομολακα.

 

Ιδού το αποτέλεσμα. Νομιζω πως δεν θα ασχοληθω αλλο, ισως παλιωσω λιγο τρεμολο και κλειδια θα δουμε

 

13433-251217102557.jpeg

 

13433-251217102315.jpeg

 

13433-251217101941.jpeg

 

13433-251217101406.jpeg

 

13433-251217100811.jpeg

 

13433-251217100640.jpeg

 

13433-251217100549.jpeg

 

13433-251217100459.jpeg

 

13433-251217100415.jpeg

 

13433-251217100248.jpeg

 

13433-251217095844.jpeg

 

13433-251217095747.jpeg

 

13433-251217095653.jpeg

 

13433-251217095536.jpeg

 

Η κιθάρα σήμερα... διπλα στην τέλε και μια παλιοτερη μου LP  ρεπλικα (εκει συμμετειχαν κυρίως vagabond και sakis gallo)

 

13433-251217115605.jpeg

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος μπραβο.Ποια τεχνική χρησιμοποιείς για relicing ;Μου αρέσει πολύ.

 

Ειναι controversial το relic ing , δεν μπορώ να πω ότι το έχω ακόμα.

Γενικά έχει κόσμο που το γουστάρει και άλλους που το θεωρούν παράλογο/ ψωνιά.

Εγώ γενικά συμπαθώ τις ρελικιασμένες παλιές κιθάρες ,ίσως γιατί η πρώτη μου ηλεκτρική ήταν μια Mustang του 73 που πηρα το 97 και ήταν ήδη παλιά και worn -in.

 

Eδώ απλά προέκυψε μια μέρα που είχα αφήσει το σώμα μεσα στο αμαξι και έσκασε η μπογιά....

 

Αρα ολα αρχισαν απο εκεί.... μετά.... βασικά διάβασε τις προηγούμενες σελίδες του θρεντ και θα δεις πάνω κάτω τι έκανα. Εξυσα με νυστερι, πληγωσα με κλειδια , εβαψα με λαδι και σταχτη... θα τα δεις...

 

Αν δεν ειχα ξεχασει την κιθαρα μεσα στο αυτοκινητο θα ηταν σαν την τέλε τωρα

 

Χρόνια πολλά!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Εντάξει! Τι να πω; Δε διάβασα και τις 16 σελίδες αλλά από αυτά που είδα συγχαρητήρια!!!  :) Εδώ ασχολούμαι με πετάλια και χαιρόμαι. Πόσο μάλλον το να φτιάξεις μία κιθάρα, τι ικανοποίηση θα σου δίνει!

 

Μου αρέσει πολύ η relic φάση! Μπορώ να πω ότι είμαι fan τελευταία!  O0

Επίσης το white blonde που είδα να λες κάπου πρέπει να έχει να κάνει με την εποχή. Επίσης fan!

Αν είναι και relic τότε τέλεια, όπως μία Vintage κιθάρα που είδα αλλά πρέπει να ήταν Olympic White με πρασινωπό pickguard σαν τα πλακάκια του σταθμού Βικτώρια πριν την ανακαίνηση (που τα έβγαλαν, τα καθάρισαν και τα ξαναέβαλαν εννοώ)...  ;D

 

Ο συνδυασμός λευκής strat relic φάση με κατά προτίμηση maple μπράτσο, είναι όλα τα λεφτά, για μένα...

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εντάξει! Τι να πω; Δε διάβασα και τις 16 σελίδες αλλά από αυτά που είδα συγχαρητήρια!!!  :) Εδώ ασχολούμαι με πετάλια και χαιρόμαι. Πόσο μάλλον το να φτιάξεις μία κιθάρα, τι ικανοποίηση θα σου δίνει!

 

Μου αρέσει πολύ η relic φάση! Μπορώ να πω ότι είμαι fan τελευταία!  O0

Επίσης το white blonde που είδα να λες κάπου πρέπει να έχει να κάνει με την εποχή. Επίσης fan!

Αν είναι και relic τότε τέλεια, όπως μία Vintage κιθάρα που είδα αλλά πρέπει να ήταν Olympic White με πρασινωπό pickguard σαν τα πλακάκια του σταθμού Βικτώρια πριν την ανακαίνηση (που τα έβγαλαν, τα καθάρισαν και τα ξαναέβαλαν εννοώ)...  ;D

 

Ο συνδυασμός λευκής strat relic φάση με κατά προτίμηση maple μπράτσο, είναι όλα τα λεφτά, για μένα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Λες και διάβασες το μυαλό μου η στρατ που κάνω τώρα είναι vintage white με maple neck...

 

stay tuned!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου