Προς το περιεχόμενο

Δώρο σε φίλο κιθαρίστα που παντρεύεται


belalik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ..

 

 

Ένας φίλος παντρεύεται, και σκέφτομαι τι δωράκι να του πάρω .. Σκέφτηκα να πάρω κάτι κιθαριστικό, μια και που παλιά έπαιζε μουσική (σαξόφωνο και κιθάρα) και πρόσφατα μου είπε πως αγόρασε μια les paul και τον τελευταίο χρόνο έχει πιάσει πάλι τη μουσική..

 

Αρχικά, σκεφτόμουν να του πάρω μια καλή θήκη για την κιθάρα, αλλά μάλλον δεν λέει γιατί θα έχει ήδη καλή θήκη με την les paul φαντάζομαι.

 

Ένας άλλος φίλος κιθαρερ μου πρότεινε να του πάρω ένα πεταλάκι delay, και συγκεκριμένα το boss dd-3.

 

 

Θέλω να ακούσω γνώμες - κάτι κιθαριστικό ή μουσικό γενικότερα, ή κανά καλό δωράκι .. Θέλω να πληρώσω μέχρι 100-120 ευρώ, κάπου εκεί χοντρικά, και επειδή ο φίλος μένει Αγγλία, μάλλον βολεύει να αγοράσω από internet και να τα στείλουν κατευθείαν στην διεύθυνσή του.

 

Από μουσικά γούστα, ο συγκεκριμένος (αν και τον έχω χάσει τελευταία, ήταν συγκάτοικος στο πανεπιστήμιο) άκουγε αγγλικούρες (indie κλπ), ροκ γενικότερα, αλλά ήταν ανοιχτός σε διάφορα πράγματα και η μουσική τον ενδιέφερε πολύ και σαν ακροατή και σαν μουσικό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάρτου έναν epiphone valve junior λαμπάτο ενισχυτή! Θα τον λατρέψει!

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_epajr_gitarrencombo.htm

Είναι λιγάκι πιό ακριβός από 120 ευρώ αλλά αξίζει!!!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή έχει πάντως, μου είχε πει πως αγόρασε έναν μεγαλούτσικο fender ενισχυτή μαζί με την κιθάρα.. Αυτός ο epiphone valve junior τι καλό έχει; Ίσως είναι πιο πρακτικός για μεταφορές...

 

Είχα διαβάσει και κάπου στο άσχετο κάτι καλές κριτικές για έναν πολύ μικρό ενισχυτάκο της roland, τον micro cube.. Τι λέει αυτός;

 

 

Δες εδώ:

 

http://www.thomann.de/gr/roland_micro_cube_ltd_rot.htm

 

 

¶λλες ιδέες, εκτός από ενισχυτές, οτιδήποτε :) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πρότεινα ενισχυτή επειδή

α) ο συγκεκριμένος είναι ένας πολύ καλός (και φορητός!) λαμπάτος ενισχυτής και

β) συνήθως οι κιθαρίστες έχουν τα δικά τους γούστα στα πεταλάκια οπότε μπορεί αυτό που θα του πάρεις να μην του αρέσει κλπ κλπ ενώ οι ενισχυτές είναι πιό ... all-around φάση!

Πάντως αν του πάρεις πεταλάκι κοίτα κάτι σε BOSS ή DOD, είναι αθάνατα!

 

edit: και οι roland microcube είναι φοβεροί! Αλλά είναι εντελώς άλλη φάση!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λες .. Συμφωνώ, βέβαια έχει ενισχυτή στο σπίτι του αλλά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να είναι κάπως γουρούνι και δεν θα μπορεί να τον μετακινήσει εύκολα.. Ένας δεύτερος ενισχυτής, πιο μικρός και πιο ελαφρύς, μπορεί να είναι χρήσιμος .. Χαμένος δεν θα πάει, όλο και κάπου θα θέλει να παει την κιθάρα για τζαμάρισμα κλπ ..

 

 

Ο roland είναι για modelling ήχων κλπ ενώ ο epiphone είναι κάπως στάνταρ κιθαριστικός ήχος ε; Από τα λίγα που καταλαβαίνω ... Ίσως να του πάρω αυτόν τον epiphone, είναι και πολύ όμορφος οπτικά ...

 

 

Ευχαριστώ φίλε, θα περιμένω και καμιά άλλη ιδέα/γνώμες και θα του πάρω κάτι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως, λέω μήπως, επειδή το παληκάρι παντρεύεται θα έπρεπε να πάρεις κάτι και για τους δυο;

 

Πάντως αν τραγουδάει κιόλας πάρ'του αξεσουάρ για τραγούδι, πχ καμια βάση μικροφώνου, αναλόγιο κλπ. Εμένα μου κάναν δώρο αναλόγιο σε γενέθλια όμως. Γιαυτό σου λέω μήπως να ξανασκεφτείς ότι πρόκειται για ζευγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως' date=' λέω μήπως, επειδή το παληκάρι παντρεύεται θα έπρεπε να πάρεις κάτι και για τους δυο;

[/quote']

 

Nαι! Ένα ζευγάρι καλά ακουστικά!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.Να του παρεις τον ενισχυτακο ετσι ωστε να μπορει να

παιζει τις μελωδιες της ευτυχιας (του γαμου!!) :lol: :lol: :lol:

στην γυναικα του...

Φυσικα θα ηταν καλο και ενα ωραιο καδρο (με μουσικο θεμα,εν/ται)

για να κρεμασουν στο σαλονι τους τα παιδια! :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου