Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μιλάει, φοβήθηκε.

Τον τρόμαξε η ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΟΡΓΗ του ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΑΜΨΗ.

 

Ε, δεν αντέχεσαι, σε βομβαρδίζω με ακτίνες ΡΟΜΠΕΡΤ ΡΕΝΤΦΟΡΝΤ.

Λιώσε θνητό υποπροϊόν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν αντέχεσαι, σε βομβαρδίζω με ακτίνες ΡΟΜΠΕΡΤ ΡΕΝΤΦΟΡΝΤ.

Λιώσε θνητό υποπροϊόν.

 

 

 

Οχι αυτό.

Σε παρακαλώ.

Συγχώρεσέ με..............

 

Όχι ακτίνες Ρόμπερτ Ρεντφορντ..........

Anything but that.....................

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ω επιτέλους μια ωραία ατμόσφαιρα...... αφού ξανάγινε το μαύρο άσπρο και τουλάχιστον δεχθήκαμε ότι τα αρχεία δεν ήταν όλα "μεθοδευμένα συμπιεσμένα" ας επανέλθουμε με γλύκες κι ας αφήσουμε τον κύριο που "παραφέρθηκε" να κυνηγάει χίμαιρες... όχι ότι είχε τέτοια πρόθεση αλλά και να το πει δεν θα αλλάξει κάτι...;)


 

πάμε πάλι λιοιπόνε...

αναμένω λοιπόν αγαπητέ trolley, να μου εξηγήσεις πως ανέφερες ως "καλύτερο" το 5 και όχι ΚΑΙ το 3 που ήταν το ίδιο... επίσης  γιατί σνόμπαρες τα υπόλοιπα καθότι είχα θέσει εξ αρχής ως ζητούμενο την "ικανότητα ευχερούς διάκρισης" ως ζητούμενο του εγχειρήματος.... έχω ρωτήσει αρκετές φορές... δεν αξίζω μια απάντηση?... θα μου κρατάς μούτρα?... ::)

 

επίσης να "γράψεις" με τι επιτέλους άκουσες και δεν μας λες... προσωπικά υπόσχομαι δεν θα τρομάξω... :)

 

Τότε - για φαντάσου αγαπητέ npap - είχαμε κάνει το ίδιο test με αυτό που επιδιώχθηκε εδώ κάτω από πολύ αυστηρές συνθήκες, και πράγματι αποδείχθηκε ότι - όσοι τουλάχιστον συμμετείχαμε, χωρίς να είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα - μπορούσαμε όντως να καταλάβουμε τη διαφορά.

 

ιδού λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν αγαπητέ trolley... ήδη κάνω επαφές με φίλους για να μας παραχωρηθεί studio για μια μέρα το φθινόπωρο για το blind test event, όπου θα είσαι επίτιμος καλεσμένος και θα μας αποδείξεις ότι ο λόγος σου έχει αντίκρυσμα στην πράξη... και εγώ πραγματικά σε πιστεύω και δεν σε αμφισβητώ προς θεού, μέχρι απόδειξης του αντιθέτου βέβαια...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αυτό.

Σε παρακαλώ.

Συγχώρεσέ με..............

 

Όχι ακτίνες Ρόμπερτ Ρεντφορντ..........

Anything but that.....................

 

ΟΚ, το κόβω.

Να ξέρεις όμως ότι την άλλη φορά θα τις εμπλουτίσω με πρωτόνια ΑΔΩΝΙΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ.

Και τότε θα δεις ποιος είναι ο κυρίαρχος του Γαλαξία.

 

 

ωραία μια ωραία ατμόσφαιρα...... αφού ξανάγινε το μαύρο άσπρο και τουλάχιστον δεχθήκαμε ότι τα αρχεία δεν ήταν όλα "μεθοδευμένα συμπιεσμένα" ας επανέλθουμε με γλύκες κι ας αφήσουμε τον κύριο που "παραφέρθηκε" να κυνηγάει χίμαιρες... όχι ότι είχε τέτοια πρόθεση αλλά και να το πει δεν θα αλλάξει κάτι...;)


 

πάμε πάλι λιοιπόνε...

αναμένω λοιπόν αγαπητέ trolley, να μου εξηγήσεις πως ανέφερες ως "καλύτερο" το 5 και όχι ΚΑΙ το 3 που ήταν το ίδιο... επίσης  γιατί σνόμπαρες τα υπόλοιπα καθότι είχα θέσει εξ αρχής ως ζητούμενο την "ικανότητα ευχερούς διάκρισης" ως ζητούμενο του εγχειρήματος.... έχω ρωτήσει αρκετές φορές... δεν αξίζω μια απάντηση?... θα μου κρατάς μούτρα?... ::)

 

επίσης να "γράψεις" με τι επιτέλους άκουσες και δεν μας λες... προσωπικά υπόσχομαι δεν θα τρομάξω... :)

 

ιδού λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν αγαπητέ trolley... ήδη κάνω επαφές με φίλους για να μας παραχωρηθεί studio για μια μέρα το φθινόπωρο για το blind test event, όπου θα είσαι επίτιμος καλεσμένος και θα μας αποδείξεις ότι ο λόγος σου έχει αντίκρυσμα στην πράξη... και εγώ πραγματικά σε πιστεύω και δεν σε αμφισβητώ προς θεού, μέχρι απόδειξης του αντιθέτου βέβαια...

 

Δεν θα έλθω Νίκο.

Δεν χρειάζεται.

 

Είμαι βέβαιος ότι και εσύ θα έβρισκες αμέσως ποιο είναι το καλύτερο κομμάτι, διότι ακούγεται.

 

Μάλιστα, όπως άλλωστε προειδοποίησα κοινό μας γνωστό νωρίς το πρωί (ΠΡΙΝ τον καυγά) τα άκουσα σε απλά μεγαφωνάκια ενός μόνιτορ της LG, πραγματικά μέτρια. Στο ερώτημα του γιατί δεν βρήκα το 3, η απάντηση είναι απλή, διότι δεν έψαχνα το 3, νόμιζα ότι υπήρχε ένα καλύτερο και ότι ψάχναμε αυτό.

 

Η διαφορά ακούγεται ξεκάθαρα στις υφές του τυμπάνου, και στο σβήσιμο του crash πιατινιού. Επίσης υπάρχει διαφορά στις χροιές της κιθάρας, αλλά αυτό δεν θα έφτανε για να καταλήξω σε συμπέρασμα.

 

Αν είχα ζοριστεί, θα είχα ανάψει τα EMES που βρίσκονται εκατέρωθεν της οθόνης, αλλά δεν συνέβη. Αν δεν είχες βάλεις ακουστικά όργανα και είχες δοκιμάσει κάποιο υπερ-μαστεραρισμένο τρακ της Κέητη Πέρρυ π.χ., θα την είχα μάλλον πατήσει. Επίσης θα την είχα πατήσει σχεδόν με οποιοδήποτε σόλο όργανο ή φωνή, αλλά δεν θα την είχα πατήσει ποτέ με κάποιο τρίο δωματίου ή κάποια καλά ηχογραφημένη ορχήστρα. Τα ξέρω όλα αυτά διότι τα έχω δοκιμάσει και μόνος μου, με την όποια επιείκια ασκεί κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Αν είχα ανοίξει πρόγραμμα (δεν το έκανα διότι ούτως ή άλλως ήμουν με Λίνουξ, δεν υπήρχε τίποτε πρόχειρο), ΚΑΙ έψαχνα να βρω τα όμοια αρχεία, φυσικά θα είχα βρει και το 3, ποια θα ήταν η δυσκολία;

 

Σε αντίθεση με τα κίνητρα που μου αποδίδεις, καταλαβαίνω γιατί είσαι επιφυλακτικός - εδώ ο dimsonic που είναι και μουσικαράς λέει ότι δεν ακούει τίποτε και μάλιστα με τα αυστριακά AKG... φαντάσου λοιπόν τι έχουν δει τα μάτια σου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στακάτε λίγο παλικάρια, ας πω κι εγώ μερικές λέξεις.

 

Πολλοί εδώ μέσα είναι μουσικοί.

Ένα από τα σημαντικότερα αντικείμενα εκπαίδευσης ενός μουσικού, είναι το ear training, ή ακουστική εκπαίδευση.

Στοχεύει στο να μπορεί να ακούσει/διακρίνει ο μουσικός, διαστήματα, συγχορδίες, κλίμακες, νότες δηλαδή, είτε παιγμένες ταυτόχρονα, είτε στη σειρά.

 

Και τρώει χρόνια επί χρόνων.

Κάποιοι έχουν το λεγόμενο απόλυτο αυτί και μπορούν να ξεχωρίσουν τις νότες όχι μόνο με σχετικούς όρους (με βάση νότα αναφοράς) αλλά και με απόλυτους.

Αν ακούσουν κάτι, ξέρουν τι νότα είναι.

 

Οι δε ηχολήπτες, είναι περισσότερο εκπαιδευμένοι στο να ακούν συχνότητες.

Αν ακούσουν κάτι, σχετικά με κάποιο άλλο ως reference, θα σου πουν ότι υπάρχει τρύπα στην τάδε συχνότητα, ή ότι πχ η τάδε συχνότητα είναι υπερτονισμένη (με αρκετά μεγάλη ακρίβεια).

 

Κάποιοι μπορεί να ακούν και τις διαφορές ανά φορμά.

Σύμφωνοι.

Θα πρέπει όμως γι' αυτό να καταβληθεί προσπάθεια, να είναι συγκεντρωμένοι και εστιασμένοι στην αποκρυπτογράφιση λεπτομερειών του ήχου, που κάνουν την διαφορά.

 

Αν ακούσουν ένα mp3 στα 320 και μόνο αυτό, θα καταλάβουν ότι είναι mp3 στα 320?

 

Εν τέλει θα τους εμποδίσει αυτό να ευχαριστηθούν την μουσική?

 

Στο κάτω κάτω, πόσοι από εμάς (και όχι μόνο) έχουν την πολυτέλεια να ακούνε απερίσπαστοι μουσική, από ένα σούπερ σύστημα σε μόνιμη βάση?

 

Μιλάμε για διαφορές που για τους περισσότερους είναι λεπτομέρειες (αν υπάρχουν καν).

 

Long live mp3. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακούσουν ένα mp3 στα 320 και μόνο αυτό, θα καταλάβουν ότι είναι mp3 στα 320?

 

Όχι βέβαια. Χρειάζεται ένα πλαίσιο αναφοράς.

 

Εν τέλει θα τους εμποδίσει αυτό να ευχαριστηθούν την μουσική?

 

Όχι βέβαια, εγώ έμαθα να εκτιμώ τη μουσική σε μονοφωνικά κασσετόφωνα των αρχών της δεκαετίας του 70.

 

---

 

Όμως αυτά δεν ισοδυναμούν με αδιαφορία για την ποιότητα ήχου και τις μεθόδους αναπαραγωγής, ηχογράφησης κλπ που υπάρχουν στις μέρες μας μετά από δεκαετίες προόδου. Προσωπικά απολαμβάνω τις λεπτομέρειες σε όλα τα έργα τέχνης με τα οποία έρχομαι σε επαφή, από πίνακες ζωγραφικής μέχρι άλμπουμς του Coltrane. Ο καλλιτέχνης προσπαθεί σκληρά για τέτοιες λεπτομέρειες και στερούμεθα όταν χρησιμοποιούμε ατελή συστήματα για την αναπαραγωγή τους. Τα mp3, και ειδικώς τα πολλά πειρατικά και προχείρως φτιαγμένα έχουν κάνει ζημιά στο κοινό αισθητήριο κατεβάζοντας τον πήχη. Αυτό μας αφορά όλους, ακόμη και αν παίζουμε σόλο φυσαρμόνικα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως αυτά δεν ισοδυναμούν με αδιαφορία για την ποιότητα ήχου και τις μεθόδους αναπαραγωγής, ηχογράφησης κλπ που υπάρχουν στις μέρες μας μετά από δεκαετίες προόδου.

Κανείς δεν αδιαφορεί.

Εδώ εγώ ο άσχετος, προσπαθώ να μάθω πράγματα σχετικά με την ποιότητα του ήχου, και να τα χρησιμοποιήσω.

Παλαιότερα, δεν θα ήξερα καν τι είναι αυτό.

 

Όμως νομίζω ότι μερικές φορές η μεγάλη εμμονή στην λεπτομέρεια, μας κάνει να χάνουμε ένα μεγάλο μέρος της ουσίας.

 

Και μιλάω για λεπτομέρεια που χρειάζεται προσπάθεια να ακούσει κάποιος (και αν την ακούσει).

 

Να το πω αλλιώς.

 

Αν δεν υπήρχε πειρατεία, και μπορούσες να κατεβάσεις νόμιμα ένα wav αρχείο, και ένα mp3 με το 1/4 των χρημάτων του wav, θα προτιμούσες να ακούσεις 1 κομμάτι, ή 4?

 

Εγώ θα προτιμούσα 4, και αν θεωρούσα ότι κάποιο θα ήθελα (αν μπορούσα) να το ακούσω σε καλύτερη ποιότητα, θα το ξανακατέβαζα σε wav.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου