Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν υπήρχε πειρατεία, και μπορούσες να κατεβάσεις νόμιμα ένα wav αρχείο, και ένα mp3 με το 1/4 των χρημάτων του wav, θα προτιμούσες να ακούσεις 1 κομμάτι, ή 4?

 

Πάμε σε άλλα θέματα τώρα (δικαιωμάτων που απορρέουν από πνευματική ιδιοκτησία) αλλά θέλω να σου απαντήσω γιατί θέλω να είμαι κατανοητός : δεν αποδέχομαι ότι πρέπει να υπάρχει συνάρτηση ανάμεσα στην ηχητική ποιότητα του διανεμόμενου αρχείου και την τιμή του. Δηλαδή, ένα κομμάτι των Beatles θα έπρεπε να στοιχίζει π.χ. 1 ευρώ, και με αυτό το 1 ευρώ να επιλέγω όποιο φορμά μου κάνει κέφι, διότι σε άλλη περίπτωση θα επέλεγα το wav (αρχές Αυγούστου π.χ., όπου προτίθεμαι να κάτσω πολλές ώρες στο σπίτι) και άλλες φορές το mp3 (για να το έχω φορτωμένο στο κινητό). Μάλιστα - εδώ θα σε κουφάνω - πιστεύω ότι θα έπρεπε να μπορώ να αλλάξω γνώμη, χωρίς να ξαναπληρώσω. Έχω αγοράσει τους δίσκους του Peter Gabriel 5 φορές, σε πέντε διαφορετικά φορμά συν τα CD συν τα βινύλια. Ε, αυτό δεν είναι λογικό από ένα σημείο και μετά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν αποδέχομαι ότι πρέπει να υπάρχει συνάρτηση ανάμεσα στην ηχητική ποιότητα του διανεμόμενου αρχείου και την τιμή του.

Όντως είναι άλλο θέμα, απλά χρησιμοποίησα την αναλογία των μεγεθών των αρχείων, για χάρη της κουβέντας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τη γνωμη μου!! και προς το ohn, δεν ειναι θεμα τσακομου ή οτιδηποτε αλλο, το θεμα ομως ειναι να μη ξεφευγει το πραγμα και, η αδικια, να μη κρυβεται!!

 

Ο κυριος που εβαλε αυτο το "τεστ", ειναι σιγουρο πως εχει απιστευτα πολλες καικαλες γνωσεις, παρ'οτι ειναι δικηγορος! εννοω το οτι δεν ασχολειται με τοαντικειμενοε παγγελματικα, εχει αποψη και ενδιαφερεται!

οπως και ο Κωστας, ο Καταρακτης ο πλικτρας, που εγραφε παλιοτερα σην ενοτητα; του keyboards και εδω (και τελικα... εφυγε(, πολυ κριμα... αλλα)) , τους συνδεω γιατι πιστευω οτι εχουν κατι πολυ πολυ κοινο!

ενω λοιπον και οι 2 εχουν τρομερες γνωσεις περι του αντικειμενου, (ηχου/μελοδιας/πχιοτητας , κλπ), δεν "ακουν". ΜΕ ΤΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ, ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ, (Ή κι αν ΤηΝ δεχθουν τη δεχονται δισκολα), την αλλη αποψη! οποια κι αν ειναι αυτη! ειναι απολυτοι.

Και ταυτοχρονα γινονται/γινοτταν εριστικοι!

αυτο ειναι αδικο! Το λεω με την εννοια οτι αυτος ο τροπος συγγραφης, αδικει , (παντα γνωμη μου) και τον εαυτο τους και το φορουμ, καλα χεσε το φορουμ, (μεγαλη κουβεντα, οχ και χεσε, τοσα πραγματα εχουμε μαθει, που λεει ο λογος)!!! ολη αυτη η "κοντρα για τη κοντρα" θα μπορουσε να βγει δημιουργικα και εκπαιδευτικα για τους υπολοιπους συμφορουμιτες!!!

αυτα

ενας Ερασιτεχνης μουσικαντης!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα.

Ο δικηγόρος το έβαλε το τεστ ή ο ηχολήπτης?

 

για να το λέει....

κάτι ξέρει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος παντων ο κυριος που μιλησε για το τεστ...

Δικηγορος νομιζω ειναι, μιας και μιλουσε για δικαστικα,,,

αυτον τον κυριο εννοω στα παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτηκα.

Ο δικηγόρος το έβαλε το τεστ ή ο ηχολήπτης?

Να σου πω.

Ο ηχολήπτης είναι ο Νίκος, ο δικηγόρος είναι ο Λάκης.

Και οι δύο μαζί .... Νικολάκης. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση (μια που το ξεκίνησα να το τελειώσω κιόλας!) :

Αν όλα τα παραπάνω που διαβάσατε σας φαίνονται ενδιαφέροντα, τότε,  μπορείτε να συνεχίσετε να διαβάζετε την παρακάτω νέα συζήτηση :

 

TEST: mp3 vs lossless audio αρχείου in Recording & P.A. - Page 1 of 6

 

όπου ο npap βάζει νέα ...θέματα με φρέσκο-ζόρικο-"τούμπανο" mp3 test.

Ακόμη πιο ενδιαφέρον θα έλεγα...

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου