Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...έχω ήδη ένα CD-i, ένα Laser Disc, ένα στερεοφωνικό κασετόφωνο και κάθονται....τα Mp3s τουλάχιστον δεν πιάνουν τόσο χώρο 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια απορία άσχετη, μπορεί και σχετική: Πόση μουσική χρειάζεται/θέλει να κατεβάζει ο μέσος ακροατής (όχι επαγγελματίας, DJ, ραδιοφωνικός παραγωγός κ.λπ.) την ημέρα, που τον καθυστερούν τα ασυμπίεστα formats; 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία άσχετη, μπορεί και σχετική: Πόση μουσική χρειάζεται/θέλει να κατεβάζει ο μέσος ακροατής (όχι επαγγελματίας, DJ, ραδιοφωνικός παραγωγός κ.λπ.) την ημέρα, που τον καθυστερούν τα ασυμπίεστα formats; 

Θεωρείς ότι ο μέσος ακροατής, με τον τρόπο που ακούει μουσική σήμερα, καταλαβαίνει τη διαφορά για να ασχοληθεί παραπάνω? Εδώ κατεβάζουν τα video από το Youtube και ακούνε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Και το "μέσος ακροατής" που έγραψα ήταν λάθος.

Εδώ όμως γίνεται λόγος για mp3 σε σχέση με lossless formats, οπότε υποθέτω ότι μιλάμε για όσους θέλουν καλύτερο ήχο απ' το YT.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τί θα πεί θα "σταματήσει να υπάρχει το Mp3"?

Δεν μιλάμε για υλικό φορέα.

Μιλάμε για ένα format που μπορεί να δημιουργηθεί/ παραχθεί/αναπαραχθεί από software.

 

Θα σταματήσει να υπάρχει αυτό το software? (π.χ. δεν θα μπορείς στο μέλλον να κάνεις "save as mp3" ?)

Θα σταματήσουν να υπάρχουν players γι αυτό το format (software ή hardware)? (π.χ δεν θα μπορεί στο μέλλον να κάνει αναπαραγωγή Mp3 o media player?)

 

Είναι σαν να λες...θα σταματήσει το .avi....ή το .doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είπα πιο πάνω.  ο εφευρέτης του θα σταματήσει να το εξελίσσει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως υπάρχουν δύο λεπτομέρειες που δεν έχουν αναφερθεί.

 

Καταρχήν ως κάτοικος Αγγλίας θέμα με ταχύτητα δεν έχω. Επίσης έχω 3 GB Data στο κινητό μου. Παρόλ'αυτά, επειδή αυτόν τον μήνα γράφτηκα στο Amazon Prime Music (£7 το μήνα), μπορώ να σας πω ότι με διάλυσε το πλάνο στο κινητό, έχοντας ξοδέψει πάνω από 1 GB μόνο το Amazon Music... Βέβαια είμαι πολύ λίγο σπίτι και πολύ εκτός σπιτιού, στο αυτοκίνητο, οπότε δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το wi-fi μου....

 

Το άλλο σημείο είναι ότι τα παιχνίδια Η/Υ (κινητών, tablets, κλπ), ακόμη βασίζονται στις, το δυνατότερο μικρότερα μεγέθη αρχείων, γιατί έχουν να βάλουν μέσα γραφικά, κλπ. Άσε που αν υπάρχουν voice actors, μιλάμε για ώρες ηχητικών αρχείων... Βέβαια στα παιχνίδια το mp3 δε παίζει πολύ για τεχνικούς λόγους, αλλά και για λόγους Licensing, αλλά το Ogg μια χαρά κρατεί!

 

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είπα πιο πάνω.  ο εφευρέτης του θα σταματήσει να το εξελίσσει.

Ο "εφευρέτης"του, (εάν δεν κάνω λάθος) εχει σταματήσει να το εξελίσσει απο το 1992...

Ας ξαναδιαβάσουμε το αρχικό άρθρο....έληξαν οι πατέντες γράφει....όχι ότι έβγαλαν κάτι καλύτερο. Για να "πεθάνει" κάτι για τη βιομηχανία σημαίνει ότι υπάρχει ο αντικαταστάτης του...τα Ogg, AAC, Aif κλπ υπάρχουν εδώ και καιρό για να πούμε ότι είναι αντικαταστάτες.

 

Εδώ το midi πρωτόκολλο έχουν να το πειράξουν από το 83...  :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο "εφευρέτης"του, (εάν δεν κάνω λάθος) εχει σταματήσει να το εξελίσσει απο το 1992...

Ας ξαναδιαβάσουμε το αρχικό άρθρο....έληξαν οι πατέντες γράφει....όχι ότι έβγαλαν κάτι καλύτερο. Για να "πεθάνει" κάτι για τη βιομηχανία σημαίνει ότι υπάρχει ο αντικαταστάτης του...τα Ogg, AAC, Aif κλπ υπάρχουν εδώ και καιρό για να πούμε ότι είναι αντικαταστάτες.

 

Εδώ το midi πρωτόκολλο έχουν να το πειράξουν από το 83...  :P

Συμφωνώ.

 

Για να μη σας πω τι συνάντησα σε "σοβαρό" αθλητικό ραδιοσταθμό που συνεργάστηκα πρόσφατα.

Πέραν του ότι η μουσική που παίζει είναι όλη κατεβασμένη απο το Youtube με μετατροπή της μετατροπής "ένας θεός ξέρει", οι "επαγγελματίες" αυτοί δεν βρίσκουν κάτι κακό, οπότε πως να αξιολογήσουν την διαφορά... Να μου πεις, εδω ο νυν τεχνικός ανεύθυνος δεν ήξερε την διαφορά balanced / unbalanced και συνέδεε onboard κάρτα υπολογιστή σε balanced είσοδο κονσόλας.

 

Κι αυτά απο "επαγγελματίες" στην Ελλάδα... τι να σου πει μετά ο μέσος ακροατής για το συμπιεσμένο σήμα. Ετσι κι αλλιώς το πρόβλημα δεν είναι τόσο η πρώτη μετατροπή, αλλά η πολλαπλή που γίνεται με ότι να'ναι αλγόριθμους. Ποιός ξέρει τον Fraunhofer!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου