Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

μιλαμε ηδη για μια δευτερη γενια που δεν εχει ακουσει ποτε αναλογικο η ασυμπιεστο ηχο. Και οταν τον ακουσουν δεν θα τους αρεσει  O0 μια και τα αυτια εχουν "καλιμπραριστει" στον ηχο mp3.

 

Ειναι παντα και το θεμα του χωρου, ενας βασικος λογος που επικρατησαν τα mp3 εκτος του bandwidth. Να εχεις στο κινητο 10 αλμπουμς με ασυμπιεστο ηχο η τριακοσια με 128 mp3? Οπου και να παει καποια στιγμη η τεχνολογια, θα ειναι μικρη και ευελικτη λυση, Μερικες φορες βεβαια η τεχνολογια δεν εξελισσεται γιατι δεν υπαρχει αλλος λογος να εξελιχτει.

 

Πικαπ, κασσετοφωνο, Cd player, Dat recorder, minidisc recorder (ειχα και απ αυτο ;D) περιμενουν γεματα φθονο το mp3 player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ήχο του πικάπ δεν έχω άποψη γιατί άρχισα να ακούω μουσική από CD.

Πάντως τα ευαίσθητα αυτιά γενικά βρίσκουν τον αναλογικό ήχο λίγο καλύτερο..

 

Τώρα τελευταία έβαλα ένα mp3 στα 320kbps και μετά άκουσα το αντίστοιχο κομμάτι στο CD... υπήρχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ήχο (δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία το στυλ της μουσικής - τα ηχεία ήταν τα Behringer MS16, αρκετά καλά για χρήση σε PC).

 

Αυτή τη διαφορά μπορεί να την ακούσει οποιοσδήποτε πιτσιρικάς κάποια στιγμή και να προσαρμοστεί αναλόγως.. ειδικά σε μουσική που τον ενθουσιάζει..

 

Πιστεύω ο αποθηκευτικός χώρος πλέον είναι πάμφθηνος και τεράστιος.

Άνετα μπορείς να κρατάς τα 30-40 (ή και περισσότερα) αγαπημένα σου άλμπουμ σε ποιότητα CD σε κάποιον δίσκο, έστω και φορητό..

Τα υπόλοιπα - που τα ακούς συνήθως σαν "ηχητική ταπετσαρία" κάνοντας κάτι άλλο ταυτόχρονα - δε σε νοιάζει αν είναι και σε λίγο χειρότερη ποιότητα.

 

Αν ένα άλμπουμ κρατάει 50 λεπτά, τότε πιάνει ~500Mb αποθηκευτικό χώρο σε ποιότητα CD. Αν έχεις ένα δίσκο π.χ. 0,5Terabyte, τότε μπορείς να αποθηκεύσεις περίπου 1.000 τέτοια άλμπουμ. Όχι άσχημα!

 

Πολύ καλή περίπτωση και οι συνδρομητικές υπηρεσίες που αναφέρθηκαν πριν βέβαια..

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν αναλογιστεί κανείς ότι το κοινό που ακούει κυρίως /μόνο mp3 ,παλαιότερα άκουγε  (ή θα άκουγε εν δυνάμει ) ραδιόφωνο,  τότε μάλλον το λες (το mp3) επαναστατική εξέλιξη.

Δεν νομίζω ότι  ηταν ποτέ σκοπός του mp3 να υποκαταστησει  το hi-fi ή το hi end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ήχο του πικάπ δεν έχω άποψη γιατί άρχισα να ακούω μουσική από CD.

Πάντως τα ευαίσθητα αυτιά γενικά βρίσκουν τον αναλογικό ήχο λίγο καλύτερο..

 

Τώρα τελευταία έβαλα ένα mp3 στα 320kbps και μετά άκουσα το αντίστοιχο κομμάτι στο CD... υπήρχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ήχο (δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία το στυλ της μουσικής - τα ηχεία ήταν τα Behringer MS16, αρκετά καλά για χρήση σε PC).

 

Αυτή τη διαφορά μπορεί να την ακούσει οποιοσδήποτε πιτσιρικάς κάποια στιγμή και να προσαρμοστεί αναλόγως.. ειδικά σε μουσική που τον ενθουσιάζει..

 

Πιστεύω ο αποθηκευτικός χώρος πλέον είναι πάμφθηνος και τεράστιος.

Άνετα μπορείς να κρατάς τα 30-40 (ή και περισσότερα) αγαπημένα σου άλμπουμ σε ποιότητα CD σε κάποιον δίσκο, έστω και φορητό..

Τα υπόλοιπα - που τα ακούς συνήθως σαν "ηχητική ταπετσαρία" κάνοντας κάτι άλλο ταυτόχρονα - δε σε νοιάζει αν είναι και σε λίγο χειρότερη ποιότητα.

 

Αν ένα άλμπουμ κρατάει 50 λεπτά, τότε πιάνει ~500Mb αποθηκευτικό χώρο σε ποιότητα CD. Αν έχεις ένα δίσκο π.χ. 0,5Terabyte, τότε μπορείς να αποθηκεύσεις περίπου 1.000 τέτοια άλμπουμ. Όχι άσχημα!

 

Πολύ καλή περίπτωση και οι συνδρομητικές υπηρεσίες που αναφέρθηκαν πριν βέβαια..

 

πριν αρκετά χρόνια σε event που διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη και συμμετείχαν πολλοί έμπειροι ακροατές εκτός από μένα, σε τυφλή ακρόαση, σχεδόν ήταν αδύνατη η αναγνώριση mp3 από το ίδιο αρχείο σε wav, σε αναλυτικό σύστημα.

 

Τεράστια διαφορά δεν υπάρχει.

Πρέπει το σύστημα να κοστίζει 5ψήφια ή 6ψήφια, το είδος της μουσικής να είναι απαιτητικό και ο ακροατής πολύ μα πολύ έμπειρος για να σχεδόν υποψιαστεί κάτι.

Πιτσιρικάς δε....που ακούει πχ μεταλ ή χιπ χοπ με την καμμία.

 

Δεν έχω σκοπό να ανοίξω flame ούτε να συμμετάσχω.

Απλώς καταθέτω την άποψη για το γεγονός.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρώσω ότι εκτός από το "κακό" Mp3 στην ενδεχομένως κακή ποιότητα ενός mp3 που ακούμε παίζουν ρόλο πολλά πράγματα.

πχ η προέλευση και η "περιπέτεια" ενός mp3 μέχρι να φτάσει στα αυτιά μας.

Πως έγινε το ριπάρισμα?

Με ποιό αλγόριθμο?

Μήπως έχει ξαναριπαριστεί πχ από 128 σε 320?

Η άγνοια που υπάρχει έξω στο διαδίκτυο είναι τεράστια.

Ακόμα και σε επαγγελματικούς σταθμούς όπως ειπώθηκε πιό πριν.

 

Πχ το radio swiss jazz εκπέμπει σε 128. Αν ακούσετε έστω και λίγο μπορεί να πετάξετε και τα βινύλιά σας. Είναι η γενικότερη ποιότητα εκπομπής ενός σταθμού.

Αντίστοιχα το Linn Radio και άλλοι εκπέμπουν στα 320. Και εκεί εξαιρετική ποιότητα.

Αντίθετα η ποιότητα του ριπαρίσματος φαίνεται πχ εύκολα στο spotify. Εκεί εκπέμπεται με 320 Ogg Vorbis format αλλά πολλές φορές ακούγεται μέτρια.

 

Θέλω να πω ότι το 320 σίγουρα είναι υψηλού επιπέδου ήχος, αν και ...ναι ...συμπιεσμένος.

Όμως έτσι όπως φτηναίνουν τα αποθηκευτικά μέσα, σήμερα αποθηκεύεις πιό εύκολα αρχεία flac ασυμπίεστα κάλλιστα αντί mp3.

 

Δεν συζητάμε το τί βρίσκεις τζάμπα εδώ και εκεί....

Μιλάμε ότι έχεις το υλικό και το ριπάρεις εσύ.

 

Προσωπικά αν ψάχνω κάτι χρόνια, θα είμαι ευχαριστημένος και με μονοφωνικό mp3 στα 64

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα τελευταία έβαλα ένα mp3 στα 320kbps και μετά άκουσα το αντίστοιχο κομμάτι στο CD... υπήρχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ήχο (δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία το στυλ της μουσικής - τα ηχεία ήταν τα Behringer MS16, αρκετά καλά για χρήση σε PC).

 

μπααα... αγαπητέ John θα σε στεναχωρήσω... ή τα reference standards σου είναι λάθος (πχ άκουσες το cd σε άλλη συσκευή ή σε διαφορετική ένταση), ή ο αλγόριθμος που χρησιμοποίησες είναι αμφιβόλου προελεύσεως, ή είσαι κρυωμένος ή κουρασμένος ή ερωτευμένος ή δεκάδες άλλα ή...  ;D

 

edit: με πρόλαβε ο dimsonic...


εν κατακλείδι ναι μεν πλέον το μέγεθος χάνει στην ουσία τον πρωταγωνιστικό ρόλο (και το flac ή και το wav να χρησιμοποιούνται επί το πλείστον απρόσκοπτα), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι για την συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών θα φτάσει κάποια εκούσια ανιχνεύσιμη ηχητική διαφορά στα αυτιά τους...

 

ένα σωστά ριπαρισμένο wav στα 16 bit - 44,1Κhz, συμπιεσμένο με σωστό σύγχρονο αλγόριθμο στα 320 kbps, σε blind test (και όχι φυσικά σε entry level Behringer ηχεία μέσα από το μιξεράκι των windows) είναι "δεδομένο πια" ότι θα ξεγελάσει εύκολα ακόμα και έμπειρους ακροατές ...

 

τώρα βέβαια πέραν της ψυχολογίας που μπορεί να οδηγήσει τον εγκέφαλο σε όποια συμπεράσματα "γουστάρει" κατά συνθήκη, ένα πλούσιο σε συχνοτική και χωρική πληροφορία audiophile παραγωγής κομμάτι, ναι μπορεί να προδώσει σε κάποια σημεία αδυναμίες του αλγόριθμου mp3 (που βασίζεται ως λογική στο φαινόμενο του masking effect) και ένας έμπειρος (υγιής, ξεκούραστος σωματικά και θυμικά) ακροατής να βρει ποιοτικές διαφορές στην εστίαση των οργάνων ας πούμε...

ε και?...

 

πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πόσοι τέτοιοι ακροατές υπάρχουν εδώ ανάμεσά μας...    ;) ::)  :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πόσοι τέτοιοι ακροατές υπάρχουν εδώ ανάμεσά μας...    ;) ::)  :)

 

Δεν ήξερα ότι ανήκω σε κάποια ελίτ, αλλά βεβαιώνω πως ακούω σημαντική διαφορά ανάμεσα σε οποιοδήποτε mp3 και οποιοδήποτε CD. Αυτό είναι κακόν, διότι έχω πολλά CD και πολλά MP3, αρκετά από τα οποία τα έχω φτιάξει προσωπικά με ειδικευμένους codec και ειδικευμένα settings.

 

Στο αυτοκίνητο, όπου συνήθως ακούω το απίστευτης ηχητικής ποιότητας CD των Daft Punk, μου έδωσε κάποιος φίλος ένα στικάκι με διάφορα mp3 μέσα, αλλά και μερικά των Daft Punk από το ίδιο CD. Ήταν απαράδεκτα ηχητικώς. Ναι, μπορεί να έπεσα σε εξόχως κακό ριπάρισμα (δεν ξέρω ποιος τα είχε κάνει) αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που αν είχα πρωτοέλθει σε επαφή με το υλικό των Daft Punk μέσω αυτής της οδού, δεν θα είχα ακούσει καν ολόκληρο το δίσκο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ήξερα ότι ανήκω σε κάποια ελίτ, αλλά βεβαιώνω πως ακούω σημαντική διαφορά ανάμεσα σε οποιοδήποτε mp3 και οποιοδήποτε CD.

 

δεν μπορώ ούτε έχω την πρόθεση να σε αμφισβητήσω Πάνο μου, αλλά επειδή πολλοίιιιιι (δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι) στο παρελθόν είχαν την ίδια εντύπωση (ότι ακούν εύκολα διαφορές σε διάφορα επίπεδα)) και στο πρώτο blind test έπαιρναν έκπληκτοι μια "ιδέα" περί "ψυχοακουστικής" (χωρίς να προκαταβάλλω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο με σένα), θα μου επιτρέψεις να έχω μια μικρή αμφιβολία...

 

κατ αρχήν λοιπόν προσκαλώ  ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (και σε καμιά περίπτωση δεν "προκαλώ" να το ξεκαθαρίσω εξ αρχής μην παρεξηγηθώ) σε μια συνάντηση, εσένα και όσους είναι πεπεισμένοι ότι "ακούν" (και μάλιστα παντού και εύκολα διαφορές), για καφεδάκι και ένα ενδιαφέρον αν μη τι άλλο "τυφλό" ακουστικό τεστ που δεν θα χωράει το δυνατόν ιδιαίτερες υποκειμενικές εκτιμήσεις (η μπυροποσία δεν ενδεικνύεται όπως καταλαβαίνετε  ;D)...

 

ως reference συνθήκες προτείνω (και δέχομαι ενστάσεις επ αυτού εννοείται) αυτές που είχα καταλήξει επί το πλείστον στο παρελθόν σε παρόμοιες περιπτώσεις...

 

1. επιλογή 3 απαιτητικών κομματιών από διαφορετικά είδη με κοινά αποδεκτή καλή παραγωγή...

2. επί τόπου rip και συμπίεση με κοινά αποδεκτό λογισμικό στα 320kbps (προσωπικά προτείνω το Adobe Audition CC 2015)...

3. ακρόαση 3 φορές του wav και του mp3 κάθε κομματιού μέσω ενός wasapi player σε ένα pc ή laptop με καλής ποιότητας dac σε ανάλογης ποιότητας ηχεία

4. και τέλος τυχαία αναπαραγωγή των κομματιών ανεξαρτήτως φορμάτ με τους ακροατές να καλούνται να ξεχωρίσουν ποιο είναι ποιο σε ένα αριθμό προσπαθειών...

 

το ποσοστό τυχαίας ορθής επιλογής είναι αν θυμάμαι καλά μεταξύ 45 και 55%... για να θεωρηθεί τώρα ότι ισχύει η "ικανότητα εκούσιας ευχερούς διάκρισης", αν όχι το 100% αλλά τουλάχιστον ένα ποσοστό πάνω από το 80% πάνω από 3 φορές που θα επαναληφθεί ένα "σετ", προσωπικά νομίζω ότι είναι απαραίτητο...

 

εντάξει είναι καλοκαιράκι τώρα, αλλά από το φθινόπωρο ελπίζω να υπάρξει ικανό ενδιαφέρον για συμμετοχή σε ένα τέτοιο event. ώστε να έχουμε πλέον και κάτι έστω τυπικά "καταγεγραμμένο" ως ένδειξη πέραν υποκειμενικών εκτιμήσεων (εντάξει η "απόδειξη" είναι φιλόδοξος όρος (εδώ μας είχαν αμφισβητήσει τότε το τεστ του Nικόδημου για τον ήχο στα DAW που ήταν και "αντικειμενικά μετρήσιμο" ή ο άλλος μας είχε κάνει το φόρουμ μπίλιες και όταν του του παρέθεσα δείγματα δεν μπορούσε να καταλάβει την διαφορά ενός πυκνωτικού μικροφώνου των 38€ από άλλο των 1000 O0 ;D)... ασχέτως λοιπόν των καλών προθέσεων του καθενός, άβυσσος η "αντίληψη" ειδικά στον ήχο και καλό είναι ότι μπορούμε να το διευκρινίζουμε προσεγγίζοντας κατά το δυνατόν την όποια "αντικειμενικότητα" μπορεί να το χαρακτηρίσει... 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου