Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

και εννοείται ματσαρισμενες εντασεις

 

φυσικά βρε (το θεώρησα αυτονόητο)... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν μπορώ ούτε έχω την πρόθεση να σε αμφισβητήσω Πάνο μου, αλλά επειδή πολλοίιιιιι (δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι) στο παρελθόν είχαν την ίδια εντύπωση (ότι ακούν εύκολα διαφορές σε διάφορα επίπεδα)) και στο πρώτο blind test έπαιρναν έκπληκτοι μια "ιδέα" περί "ψυχοακουστικής" (χωρίς να προκαταβάλλω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο με σένα), θα μου επιτρέψεις να έχω μια μικρή αμφιβολία...

 

κατ αρχήν λοιπόν προσκαλώ  ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (και σε καμιά περίπτωση δεν "προκαλώ" να το ξεκαθαρίσω εξ αρχής μην παρεξηγηθώ) σε μια συνάντηση, εσένα και όσους είναι πεπεισμένοι

 

εχω φιλο, εξαιρετικο μπουζουξη, με τρελο αφτι στα της μουσικης (οπως και ολοι οι καλοι μπουζουξήδες). Πριν 2 χρονια ειχαμε πιασει αυτη τη συζητηση και επεμενε πτι ακούει τις διαφορές αναμεσα σε σιντι, μπ3 κλπ. Εκανα τεστ, με απλα ηχεία στερεο βεβαια, και εκανε λαθος σε 8 απο τις 10 φορες. δε το γραφω για να αμφισβητήσω κανενα αλλα αν  το mp3 ειναι καλο τοτε δύσκολα να το ξεχωρίσεις.

 

Ειναι σαν τα ξυλα. πολλοι επιμένουν οτι ακουνε την βελούδινη μπασιλα του μαονιου και τα κελαηδιστα πριμα του αλντερ ή τα αραχνουφαντα μεσαια της λευκας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

λιοιπόνε...

και επειδή είμαι καλό παιδί (όπως μάλλον ήδη ξέρετε >:D) είπα να μην σας αφήσω έτσι ίσαμε τότενες και να σας βάλω μια διασκεδαστική "εργασία" για του σπιτ'...

 

παρακάτω είναι 5 wav, βασισμένα σε μικρό χρονικά απόσπασμα από το ριπάρισμα μιας αγαπημένης μου audiophile παραγωγής, από την προσωπική συλλογή αυτών που χρησιμοποιώ ως reference για εκτιμήσεις audio συσκευών...

 

τα δείγματα είναι τυχαία και μεταξύ αυτών υπάρχουν το original wav 16/44: δυο φορές,

το original wav συμπιεσμένο σε mp3 στα 320 kbps και πλέον μετά την απώλεια της πληροφορίας σωσμένο ξανά σε wav 16/44: δύο φορές

και τέλος το original wav συμπιεσμένο σε mp3 στα 256 kbps και πλέον μετά την απώλεια της πληροφορίας σωσμένο ξανά σε wav 16/44: μία φορά...

 

καλείστε λοιπόν βρίσκοντας τις διαφορές (αν υπάρχουν ;)) να βρείτε ποιο είναι ποιο...

 

αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τα συμπεράσματά σας (επαναλαμβάνοντας ότι κανένας δεν "κρίνεται" εδώ ούτε κερδίζει κανένα "βραβείο")...

 

κατεβάστε από το κάτωθι link τα αρχεία (δυστυχώς ήταν μεγάλο το μέγεθος για να τα ανεβάσω εδώ)...

https://app.box.com/s/nsqjn0ovyicj4shw8vo10iz2a5lsakvm

 

 

ΥΓ... ΕΠ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ασχέτως όλων των παραπάνω όσοι ακούτε με ένα καλούτσικο σύστημα αλλά μέσα από τον "άθλιο" ηχητικά μίκτη των windows, εγκαθιστώντας έναν player που υποστηρίζει wasapi (ή έστω asio drivers) παρακάμπτοντας τον, θα εκπλαγείτε σε αυτό το κομμάτι με τις βελούδινες υφές, τις πλούσιες αρμονικές (ειδικά στα ride), την λεπτομέρεια που αναδεικνύεται και τις υποδειγματικές δυναμικές (και που ακούγοντας μέσω των win multimedia drivers κυριολεκτικά τις τρώει η μαρμάγκα)... ;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε ένα deadline για προγνώσεις ή μάζευε με πμ του καθενός τις απόψεις για να μην υπάρχει επηρεασμος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε κερδίζει κανένα "βραβείο")...

 

 

 

Πάλι για το τίποτα θα δουλέψουμε λολ.

Άντε να κάνω μια προσπάθεια. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω λάθος, να εκτεθώ.

Είμαι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ χαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυο είναι στα 256 ξανασωσμένο σε wav

 

Το 5 είναι το original.

 

Τα άλλα δεν μπορώ να καταλάβω :-)

Είναι κουρασμένα τα αυτιά από ένα δικό μου που μόλις ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παληκαρια οχι μπαγαποντιές....

ακουστικό τεστ....οχι οπτικό....ε?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αχ τα αλεπουδάκια μ'... ;D ;D ;D

 

πληροφοριακά το "πρώτο" και παρθένο wav εννοείται δεν υπάρχει στον φάκελο... :P

φτιάχτηκαν 3x5 με μπερδεμένα τα φορματ στις 8 παρά και αφού πήγα σούπερ μάρκετ και γύρισα έφτιαξα άλλα τόσα από τα οποία διάλεξε η Σοφία αυτά που ανέβασα εν ήδη κλήρωσης και πήραν το τελικό τους νούμερο με τη σειρά που τα επέλεξε...  ;)

 

βέβαια αφού έχετε καταλήξει (?) σε ένα original, ε είναι και παιχνιδάκι τώρα να μου πείτε πιο είναι το copy του και πια τα mp3...  :police:

 

να ειδικά το 256άρι (που έχει και την μεγαλύτερη απώλεια πληροφορίας) ο Κωστής το άκουσε (?) με τη μία... αναμένω... 8) >:D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου