Προς το περιεχόμενο

Το format mp3 πλησιάζει στο τέλος του (;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ήθελα νά'ξερα βρε trolley (λέμε τώρα... ::)) και στην real life είσαι τόσο ετοιμόλογος ή "ξεσπάς" στο net?

 

Αν θέλεις να σε πάρω τηλέφωνο, στείλε μου τον αριθμό σου.

Μην υπερεκτιμάς την κατάσταση όμως. Δεν απαντώ αυτή τη στιγμή.

Αντιθέτως, σιωπώ περιμένοντας την μοιραία έκβαση για οποιονδήποτε βρίζει χωρίς να τον έχουν βρίσει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κύριοι.

Θα είναι κρίμα να κλειδωθεί ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα.

 

Όσοι θέλουν μας λενε τη γνώμη τους.

Όσοι θέλουν επίσης, κάνουν το τεστ του Νίκου.

Όσοι δεν θυμούνται καλά τους κανονισμούς, αν δεν βαριούνται, τους ξανα διαβάζουν.

 

Συνεχίζουμε....στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακώς.....

 

 

 

 

το αποκαλύψατε...

 

πάνω που άρχισα να παιδεύομαι και να τα ακούω σερί τονα πάνω στάλλο....

είπα να γυρίσω στο θέμα και να κάνω upgrade τον εξοπλισμό, γιατί όλα τα άκουγα ίδια.

Και δυστυχώς  :-[ είδα ότι τα αποκαλύψατε....

 

Κρίμα...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να τονίσω κάτι που το λέγαμε πιο πριν, ότι δηλαδή πανεύκολα οι διαφορές φαίνονται και είναι τεράστιες.....

 

ξεκινώντας λέγοντας (χωρίς να υπερβάλλω, ότι έχω τεράστια εμπειρία σαν ακροατής, αλλά και τεράστια αυτογνωσία και πάτημα στη γή) ότι ξεκίνησα τις δοκιμές ακούγοντας προσεκτικά κάθε κομμάτι από 10 φορές πάνω κάτω και μετά επιλέγοντας σημεία με "ύποπτο" συχνοτικό περιεχόμενο...

Τα άκουσα με τον καθημερινό εξοπλισμό,

μια scarlet 6i6 και τα παλιά μου AKG K240 (όχι κινέζικα τα αυστριακά που ξεπερνάνε στα χρόνια το περισσότερο νόιζ).....

 

Δεν καταλάβαινα χριστό, και είπα να βάλω τα μεγάλα όπλα, αλλά....

τι τόθελα και γύρισα να δω τον καυγά.....

 

>:D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να τονίσω κάτι που το λέγαμε πιο πριν, ότι δηλαδή πανεύκολα οι διαφορές φαίνονται και είναι τεράστιες.....

 

ξεκινώντας λέγοντας (χωρίς να υπερβάλλω, ότι έχω τεράστια εμπειρία σαν ακροατής, αλλά και τεράστια αυτογνωσία και πάτημα στη γή) ότι ξεκίνησα τις δοκιμές ακούγοντας προσεκτικά κάθε κομμάτι από 10 φορές πάνω κάτω και μετά επιλέγοντας σημεία με "ύποπτο" συχνοτικό περιεχόμενο...

Τα άκουσα με τον καθημερινό εξοπλισμό,

μια scarlet 6i6 και τα παλιά μου AKG K240 (όχι κινέζικα τα αυστριακά που ξεπερνάνε στα χρόνια το περισσότερο νόιζ).....

 

Δεν καταλάβαινα χριστό, και είπα να βάλω τα μεγάλα όπλα, αλλά....

τι τόθελα και γύρισα να δω τον καυγά.....

 

>:D

 

Είναι γνωστό ότι δεν "μου κόβει" αλλά μα τον Τουτάτη, δεν καταλαβαίνω τι τελικώς λέγεις. Σου φαίνονται όλα ίδια όπως έγραψες στο προηγούμενο ποστ ή κάτι άλλο;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και επειδή όντως το νήμα έχει spoilers, το τεστ του Νίκου είναι ΕΔΩ:

https://app.box.com/s/nsqjn0ovyicj4shw8vo10iz2a5lsakvm

 

Ας το κάνει όποιος θέλει, χωρίς να διαβάσει όλο το νήμα.

 

λιοιπόνε...

και επειδή είμαι καλό παιδί (όπως μάλλον ήδη ξέρετε >:D) είπα να μην σας αφήσω έτσι ίσαμε τότενες και να σας βάλω μια διασκεδαστική "εργασία" για του σπιτ'...

 

παρακάτω είναι 5 wav, βασισμένα σε μικρό χρονικά απόσπασμα από το ριπάρισμα μιας αγαπημένης μου audiophile παραγωγής, από την προσωπική συλλογή αυτών που χρησιμοποιώ ως reference για εκτιμήσεις audio συσκευών...

 

τα δείγματα είναι τυχαία και μεταξύ αυτών υπάρχουν το original wav 16/44: δυο φορές,

το original wav συμπιεσμένο σε mp3 στα 320 kbps και πλέον μετά την απώλεια της πληροφορίας σωσμένο ξανά σε wav 16/44: δύο φορές

και τέλος το original wav συμπιεσμένο σε mp3 στα 256 kbps και πλέον μετά την απώλεια της πληροφορίας σωσμένο ξανά σε wav 16/44: μία φορά...

 

καλείστε λοιπόν βρίσκοντας τις διαφορές (αν υπάρχουν ;)) να βρείτε ποιο είναι ποιο...

 

αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τα συμπεράσματά σας (επαναλαμβάνοντας ότι κανένας δεν "κρίνεται" εδώ ούτε κερδίζει κανένα "βραβείο")...

 

κατεβάστε από το κάτωθι link τα αρχεία (δυστυχώς ήταν μεγάλο το μέγεθος για να τα ανεβάσω εδώ)...

https://app.box.com/s/nsqjn0ovyicj4shw8vo10iz2a5lsakvm

 

 

ΥΓ... ΕΠ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ασχέτως όλων των παραπάνω όσοι ακούτε με ένα καλούτσικο σύστημα αλλά μέσα από τον "άθλιο" ηχητικά μίκτη των windows, εγκαθιστώντας έναν player που υποστηρίζει wasapi (ή έστω asio drivers) παρακάμπτοντας τον, θα εκπλαγείτε σε αυτό το κομμάτι με τις βελούδινες υφές, τις πλούσιες αρμονικές (ειδικά στα ride), την λεπτομέρεια που αναδεικνύεται και τις υποδειγματικές δυναμικές (και που ακούγοντας μέσω των win multimedia drivers κυριολεκτικά τις τρώει η μαρμάγκα)... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι δεν "μου κόβει" αλλά μα τον Τουτάτη, δεν καταλαβαίνω τι τελικώς λέγεις. Σου φαίνονται όλα ίδια όπως έγραψες στο προηγούμενο ποστ ή κάτι άλλο;

 

λέω:

 

 

στην αρχή του νήματος ειπώθηκε ότι πανεύκολα ένας νεαρός σήμερα μπορεί να ξεχωρίσει το mp3 από το wav.

 

Αυτό είπα δεν ισχύει.

 

Στην προσωπική μου δοκιμή, όσο πρόλαβα να κάνω, ήταν όλα στα αυτιά μου ίδια.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου