Προς το περιεχόμενο

Αεροπλάνο και flight case κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Χωρίς παρεξήγηση, τα παραπάνω τα λέτε από προσωπική πείρα ;

Fleamail η κιθάρα σου ήταν σε σκληρή θήκη; Καλής ποιότητας ή απλά μια σκληρή θήκη; Ξανά χωρίς παρεξήγηση, ρωτάω για να καταλάβω.

 

Με aegean πετάω, χωρίς ανταπόκριση. Απλά φοβάμαι γιατί ειδικά με την aegean όσες φορές έχω χρειαστεί κάτι (εισιτήρια, κάρτα μιλίων κτλ) ποτέ δεν έχουν παρεκλίνει από τους κανόνες στο ελάχιστο, ακόμα και για πράγματα που δεν τους κοστίζουν κάτι.

 

Επίσης αυτό που με προβληματίζει είναι το οτι πες παίρνω την κιθάρα μαζί με gigbag και δεν με αφήνουν να την βάλω στο αεροπλάνο. Τί κάνω τότε;

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάνε το 4 που είναι και το πιο σίγουρο,απλό και ασφαλες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι να μη σου κάτσει παιδια. Εγώ έχω βάλει με σκληρές θήκες όλων των ειδών (πιο καλές, πιο μετριες κλπ) σε αποσκευές πάρα πολλές φορές και μάλιστα για ταξίδια μεγάλα. Ποτέ δεν έπαθαν τίποτα οι κιθάρες. Και μιλάω για κιθάρες με πολύ λεπτά μπράτσα ή γκίμπσον με το γνωστό θέμα που σπάει εύκολα. Τίποτα, μια χαρά τις παρέλαβα πάντα. Επίσης πολλές φορές με εταιρείες καλές μου την άφησαν να τη βάλω πάνω ή σε αποθηκούλα ή στις χειραποσκευες αμα το αεροπλάνο ειναι μεγάλο.

 

Το ξέρω ότι κυκλοφορούν άπειρες ιστορίες αλλα πολλές κιθάρες δεν λύνονται και στην τελική ειναι να μη σου κάτσει, όπως ξαναείπα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από προσωπική εμπειρία.

 

χρειάστηκε μια φορά να πάρω το μπάσο μου (fender jazz usa) για ένα live στην κοντινή ... Νορβηγία.

 

δεν μπορούσα να το βάλω στους επιβάτες, αναγκαστικά το έδωσα στις αποσκευές με την σκληρή του θήκη. η ευθύνη είναι δικιά σου, οπότε το ρίσκο βαραίνει εσένα.

 

αλλάξαμε τρια αεροπλάνα (Ρόδο Αθήνα, Αθήνα Βιέννη, Βιέννη Όσλο)

 

όταν παρέλαβα το μπάσο η σκληρή θήκη είχε σημάδια και γδαρσίματα.

 

το μπάσο ήταν σε άριστη κατάσταση, άθικτο. το είχα ξεκουρδίσει ελαφρώς. όταν το ξανακούρδισα δεν χρειάστηκε αλλαγή στο set up.

 

γυρίσαμε πίσω πάλι με τρία αεροπλάνα.

 

τέλος καλό όλα καλά

 

όλα μπορεί να συμβούν ή να μην συμβεί τίποτα.

δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για τίποτα

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δινω ποτε κιθαρα στις αποσκευες. Ουτε σε filgh case heavy duty.

Μια φορα το εκανα και εσπασαν τη θηκη μονο ευτυχως.

Μεχρι τωρα δεν μου εχουν αρνηθει να βαλω την κιθαρα στη καμπινα στο ντουλαπι απο πανω (με τη gig bag φυσικα).

Αν μου αρνηθουν απλα δεν πεταω. Το εχω ξεκαθαρισει στην παραγωγη και ειπαν οτι θα καθαρισουν αυτοι αν τυχει κατι.

Το μονο που προσεχω ειναι να μπαινω απο τους πρωτους (για να μη γεμισουν τα ντουλαπια) και οταν ερχεται καποιος να βαλει πραγματα στο ντουλαπι, να προσεχω να μη το στριμωξει πανω απο το οργανο.

Αααα και να αδειαζω απο τα τσεπακια της θηκης οτιδηποτε μεταλλικο.

Πχ κανα κοφτη χορδων. Μου κρατησαν ενα στη Γερμανια και ηταν καλο γμτ. Γερμανικο.... χαχαχα.

Κι εγινε αξεχαστο σκηνικο.

Με φωναζει ο Γερμανος και αρχιζει κατι χαφτεν χουφτεν αουγκενταλερ ρουμινεγκε. Του λεω in English please και απανταει this is english. Τρομερη προφορα λεμε. Τρομακτικη θα ελεγα πιο σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φωναζει ο Γερμανος και αρχιζει κατι χαφτεν χουφτεν αουγκενταλερ ρουμινεγκε. Του λεω in English please και απανταει this is english.

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΘΕΪΚΟ

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μεχρι τωρα δεν μου εχουν αρνηθει να βαλω την κιθαρα στη καμπινα στο ντουλαπι απο πανω (με τη gig bag φυσικα).

Το μονο που προσεχω ειναι να μπαινω απο τους πρωτους (για να μη γεμισουν τα ντουλαπια) και οταν ερχεται καποιος να βαλει πραγματα στο ντουλαπι, να προσεχω να μη το στριμωξει πανω απο το οργανο.

Αααα και να αδειαζω απο τα τσεπακια της θηκης οτιδηποτε μεταλλικο.

Πχ κανα κοφτη χορδων. Μου κρατησαν ενα στη Γερμανια και ηταν καλο γμτ. Γερμανικο.... χαχαχα.

Κι εγινε αξεχαστο σκηνικο.

Με φωναζει ο Γερμανος και αρχιζει κατι χαφτεν χουφτεν αουγκενταλερ ρουμινεγκε. Του λεω in English please και απανταει this is english. Τρομερη προφορα λεμε. Τρομακτικη θα ελεγα πιο σωστα.

 

;D ;D ;D

Ακριβως το ιδιο σκηνικο μου εχει συμβει στο αεροδρομιο της Ζυριχης...μονο που εκει κι εγω ξεχασα τα αγγλικα μου -απο τα νευρα, σπανια μου συμβαινει- και παραληρουσα σε ακαταληπτη διαλεκτο ενω εκεινοι με κοιτουσαν ελαφρως αποσβολωμενοι...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με φωναζει ο Γερμανος και αρχιζει κατι χαφτεν χουφτεν αουγκενταλερ ρουμινεγκε. Του λεω in English please και απανταει this is english. Τρομερη προφορα λεμε. Τρομακτικη θα ελεγα πιο σωστα.

 

Δακρυσα βραδιατικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys επειδή πραγματικά με έχει προβληματίσει πολύ τι να κάνω με το συγκεκριμένο θέμα..

 

ΔΕΝ θέλω να ξεβιδώσω το μπράτσο της κιθάρας, φοβάμαι οτι μετά δεν θα καταφέρω να το βιδώσω ακριβώς όπως είναι τώρα και φοβάμαι να πειραματιστώ.

 

Οπότε η ερώτηση καταλήγει: έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με aegean εντός Ευρώπης με κιθάρα; Σας άφησαν να την βάλετε στην καμπίνα ή είχατε θέμα;

 

thanks again..

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Οπότε η ερώτηση καταλήγει: έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με aegean εντός Ευρώπης με κιθάρα; Σας άφησαν να την βάλετε στην καμπίνα ή είχατε θέμα;

 

thanks again..

 

Εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές. Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Όχι μόνο Aegean αλλά και Swiss και Lufthansa και δεν θυμάμαι τι άλλο.

Χρειάζεται ευγένεια, σοβαρότητα, η κιθάρα να είναι σε gig bag και όχι σε κάποια τεράστια θήκη. Εννοείται ότι δεν έχεις άλλους 3 μπόγους, το πολύ την τσάντα του λαπτοπ+την κιθάρα.  Επιβιβάζεσαι νωρίς ώστε να βρεις χώρο στο ντουλαπάκι και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου