Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση σε tablet;


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Καθότι μεγάλος a bit έχω μείνει πίσω σε θέματα recording .

Θέλω λοιπόν να μπορώ να ηχογραφώ εάν είναι δυνατόν σε tablet η κάτι άλλο φορητό με αξιοπρεπή ποιότητα  και δυνατότητα usb αλλά και μικρόφωνα  για τις εισόδους line in.

Τιμή το συζητάμε και βλέπουμε.

 

Επίσης κατά προσέγγιση το software  να είναι σχετικά διαχειρησιμο από κάποιον αμαθή όπως εγώ.

Sorry για τον τρόπο που το θέτω ,ελπίζω να είναι κατανοητό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Καθότι μεγάλος a bit έχω μείνει πίσω σε θέματα recording .

Θέλω λοιπόν να μπορώ να ηχογραφώ εάν είναι δυνατόν σε tablet η κάτι άλλο φορητό με αξιοπρεπή ποιότητα  και δυνατότητα usb αλλά και μικρόφωνα  για τις εισόδους line in.

Τιμή το συζητάμε και βλέπουμε.

Επίσης κατά προσέγγιση το software  να είναι σχετικά διαχειρησιμο από κάποιον αμαθή όπως εγώ.

Sorry για τον τρόπο που το θέτω ,ελπίζω να είναι κατανοητό.

 

Τι tablet έχετε υπ' όψιν σας;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις είτε ipad είτε ipad mini, μια πολύ ωραία compact λύση είναι η focusrite itrack dock

https://itrack.focusrite.com/products/itrack-dock

Κάνει τα πάντα και σου φορτίζει και το tablet!

Προσωπικά, τη χρησιμοποιώ με πολύ ωραία αποτελέσματα.

Από software, θα σου πρότεινα το auria

https://itunes.apple.com/gr/app/auria-mobile-music-production/id524122834?l=el&mt=8

Αυτά από εμένα, καλές μουσικές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία πολύ ενδιαφέρον.

Θα το ψάξω και θα τα πούμε.

Ευχαριστώ!

Trolley οποο tablet συνδιάζει τιμη- απόδοση καλύτερα σε αυτό που το θέλω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tablet δεν πρέπει να μπαίνει καν σαν σκέψη σε κάποιον που στήνει ένα σύστημα ηχογράφησης. ΟΚ, αν ήδη υπήρχε ένα ipad, διότι ουσιαστικά το ipad είναι μονόδρομος σε κάτι τέτοιο, τότε προτάσεις όπως του iliasaek είναι μια χαρά. Αν όμως σκοπεύετε να αγοράσετε κάτι νέο, τότε στα λεφτά του ipad 128 π.χ. παίρνει κάποιος αυτό:

 

HP 15-AY009dx (i3-6100U/6GB/1TB/W10) - Skroutz.gr 

 

 

... και πλέον παίζει σοβαρή μπάλα, με πλήρης πρόσβαση σε ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ λειτουργικό σύστημα και κατά συνέπεια σε όλο εκείνο το θαυμάσιο software που κάνει την προσπάθεια εξοικείωσης με τα DAW, που είναι αρκετά επίπονη, να αξίζει τον κόπο. Και με touch οθόνη αν αυτό είναι το ζητούμενο  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tablet η κάτι άλλο φορητό

Κι εγώ θα σου πρότεινα να πας σε laptop, εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο θα προτιμούσες tablet.

Νομίζω ότι όσο πιο compact είναι, τόσο ακριβότερο είναι και λιγότερα πράγματα κάνει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λουκά θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί δεν θα βοηθηθείς και θα πλατιάσει το θέμα.

 

π.χ. Αναφέρεσαι σε πολυκάναλη ηχογράφηση; Τι θελεις να γράψεις;

 

1.Αν θες να γράψεις ένα performance της μπάντας μπορείς να πάρεις ένα στέρεο recorder και όλα είναι απλά. Το στήνεις απέναντι και γράφεις.

 

n1659.jpg

 

2.Αν θες να γράψεις πολυκάναλα ηλεκτρικά και ακουστικά όργανα (; ) πάς αλλού. Χρειάζεσαι μικρόφωνα κλπ. Απλή, φορητή λύση είναι ένα iPad + docking station για συνδεσιμότητα audio, MIDI, USB και το εύχρηστο Garage Band. Γράφεις και αρχεία MIDI. Το iPad αν δεν το διαθέτεις ήδη, δεν είναι φτηνό αλλά είναι καλό.

 

20140116itrackdock_550_456.jpg

 

3.Μετά πας σε laptop όπως αναφέρθηκε παραπάνω, όπου πλέον τα πράγματα μπορούν να γίνουν full blown studio με μια καλή κάρτα ήχου και ένα πρόγραμμα DAW όπως το Cubase Elements π.χ. Αλλά υποθέτω έχεις μια τετοια κατάσταση στο σπίτι ήδη.

 

Οι τρεις παραπάνω μέθοδοι έχουν αύξοντα βαθμό δυσκολίας απο το 1-3.  Επίσης το τι διαθέτεις ήδη και πόσα χρήματα θα δώσεις. Κάνε την σούμα σου και πήγαινε μια βόλτα στα μαγαζιά (online φυσικά) να προετοιμαστείς και εδω είμαστε.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει και η λύση hardware. Κυκλοφορούν διάφορα portable αξιόπιστα και σε προσιτές τιμές.

 

Παράδειγμα:

https://www.boss.info/global/categories/digital_recorders/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου ευχαριστώ.

Με τις προτάσεις σας θα ξαναδώ κάποιες λύσεις καλύτερα.

Για την ιστορία μέχρι σήμερα έγραφα με το  yamaha aw16g το οποίο καλό αλλά οι καιροί αλλάζουν και θες καλύτερα δείγματα κτλ.αλλα και πιο εύχρηστα πράγματα.

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου