Προς το περιεχόμενο

(Ούτε) όλοι μαζί μπορούμε


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αν δεν κάνεις πλάκα και είπε όντως αυτό, ο άνθρωπος είναι παράφρων.

 

 

Μην παραπονιεστε ΑΔΕΛΦΙΑ παίρνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ότι μας. ΑΞΙΖΕΙ σε όλα

τα επίπεδα της ζωής.

 

 

Πάλι καλά να λέτε που δεν μας είπαν για τους ΧΙΛΙΑΔΕΣ που αυτοκτονησαν "από τα μνημόνια" και

για τα παιδάκια που πεινάνε στα σχολεία.

 

Σίχαμα ο Ζουγανέλης αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί σας εκπλησει,πάω δε στοίχημα ότι το κοινό εκστασιαστηκε και

ότι στις επόμενες εκλογές θα βγει πρώτος σε σταυρους

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνώ.

Από εκεί και πέρα, όπως γράφτηκε ήδη, όταν έχεις αυτό το κοινό μπροστά σου (το οποίο δεν θα το μάζευε ο Ζουγανέλης ακόμη και αν ανέβαζε στη σκηνή τον Άλιεν να του παίζει μπάσο), προσπαθείς να εγερθείς στην περίσταση, δηλαδή προσπαθείς να είσαι περισσότερο ουσιαστικός και λιγότερο αλητάκι της Γκράβας.

 

(σ.σ. "Γκράβα" = περιοχή των Αθηνών, γνωστή για το ποιόν των μαθητών των σχολείων της).

 

Συμφωνω απολυτα,ακομη και καυστικη γλωσσα να θελει να χρησιμοποιησει κσποιο δημοσιο προσωπο (αποφευγω επιτηδες τη λεξη καλλιτεχνης γιατι την καναμε σουπα) να το κανει με τροπο που να μην ειναι χονδοειδης και αγενης,ειδικα οταν απευθυνεται και σε παιδια (εκτος απ τη φυσικη τους παρουσια εκει μεταδιδοταν και τηλεοπτικα σε ωρα νορμαλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα αφήσω αυτό εδώ (που λένε και οι κακοί κσάινυ).

 

https://thecaller.gr/callers-choice/to-kopsimo-itan-prosxediasmeno/

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας μείνουμε στο καλλιτεχνικό -τεχνικό  μερος του θέματος.

Τα υπόλοιπα στην εσπρέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα αφήσω αυτό εδώ (που λένε και οι κακοί κσάινυ).

 

https://thecaller.gr/callers-choice/to-kopsimo-itan-prosxediasmeno/

 

ESXWS!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιο πολυ θεμα γενικοτερης παιδειας που εχουμε ως λαος και οχι τοσο ενα θεμα για μουσικο φορουμ.

Ειχα σκεφτει να παω αλλα μολις ειδα ποιοι παιζαν/τραγουδουσαν απερρριψα με τη μια την ιδεα  ;D  ;D

 

Υπαρχει και η μουσικη για ατομα που δεν το χουν με τη μουσικη και οποιος πιανει ενα μικροφωνο μπορει να δηλωσει τραγουδιστης, οπως ενας αν μπει στο περιπτερο γινεται με τη μια περιπτερας κλπ κλπ

Μην συγχυζεστε - υπαρχουν και χειροτερα. σκεφτειτε τι άλλο δειχνει καθε μερα η τηλεοραση.

Ειναι πραγματικα κριμα να εχει καποιος το βημα και να λεει βλακειες (ή να τις τραγουδαει) αλλα τι να κανουμε. Οποιος μπορει ας φτιαξει τη δικη του παιδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν δεν συμφωνώ με τον "τίτλο" που είχε η εκδήλωση (αν και το ΣΚΑΪ έχει ανάλογες δράσεις με τον ίδιο τίτλο χρόνια τώρα).

 

Είμαι μοναχικός λύκος, ανέκαθεν ήμουν, και όπου υπήρχε μάζα, συνήθως απείχα.

Μάλλον είμαι λάθος, αλλά αυτός είμαι.

 

Δεν έχω σχόλια για το event, γιατί ούτε το είδα, ούτε με ενδιέφερε.

Ο σκοπός είναι "άγιος", αλλά ...

 

Όμως δύο λόγια για κάποιους συντελεστές μπορώ να πω.

 

Ο Σαββόπουλος, αποτέλεσε ένα ορόσημο στα μουσικά πράγματα της Ελλάδας.

Ναι, ανακάτεψε τον πολιτικό λόγο με την μουσική, κάνοντας πολιτικό τραγούδι (δεν εννοώ κομματικό προς Θεού).

Όμως ...

... τα τελευταία (αρκετά) χρόνια πουλάει τον παλιό εαυτό του, έχοντας συνείδηση του γεγονότος ότι δεν έχει νόημα πια, αυτό που είχε νόημα κάποτε.

 

Είναι πολύ έξυπνος άνθρωπος, και σε ένα μεγάλο βαθμό έχει καταλάβει ότι η κρεατομηχανή μάσησε ιδεολογίες (όχι κομματικές επιμένω) που κάποτε αποτελούσαν κίνητρο γι' αυτόν να γράφει μουσική και στίχους κρατώντας λάβαρα.

Αυτά τα γνωρίζω προσωπικά (μην ρωτήσετε πώς).

Είναι εκνευριστικά έξυπνος.

Μην σας ξενίζει λοιπόν η "σύμπραξη" με τον ΣΚΑΪ.

 

Έξυπνος όμως είναι και ο Ζουγανέλης.

Δεν μου αρέσει η αισθητική του γενικά.

Δεν μου αρέσει επίσης το γεγονός ότι έχει τόσο μεγάλη μουσική παιδεία, και την έπνιξε (στα "εύκολα χρόνια") για να ζει από "καραγκιοζιλίκια" που μιλούσαν στην κυρα Κατίνα και τον μπάρμπα Λάζαρο.

 

Αυτό ξέρει να κάνει καλά, αυτό έκανε και τώρα (και αν του έγραψαν τα λόγια, είμαι σίγουρος ότι έχει βάλει μεγάλο λιθαράκι).

Τι θέλει ο αγανακτισμένος κόσμος να ακούσει?

Αυτό που λένε στα καφενεία οι άνθρωποι, που δεν έχουν κανένα κριτήριο να αξιολογήσουν την πραγματικά πολύ άσχημη πραγματικότητα που ζουν.

 

Μουσικά μου είναι τουλάχιστον αδιάφορο όλο αυτό το πανηγυράκι εγχώριων τροβαδούρων, τραγουδιστών, δημιουργών, κλπ.

 

Υπάρχει όμως κι άλλο "αλλά" ....

 

Managers, δημόσιες σχέσεις, ποιός θα μπει, ποιός θα βγει, κλπ, που έπαιξαν τον ρόλο τους και όλοι οι συντελεστές το γνωρίζουν.

 

Όλοι ενάντια στην καταπίεση, την οικονομική επιβολή, την φτώχεια, με τις ευλογίες αυτών που ευθύνονται (σε μεγάλο ποσοστό) για όλα αυτά.

 

Όμως ο σκοπός έγινε πραγματικότητα.

Μάζεψαν τρόφιμα.

 

Να πω μπράβο τους ή ντροπή τους?

 

Απλά δεν συμμετέχω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ευρώ το εισιτήριο, αυτό τράβηξε τον κόσμο σε συνδυασμό με τα ονόματα-φίρμες.

 

Από κει και πέρα, ο καθένας πουλάει το αποτέλεσμα κατά το δοκούν. Ο μεν σκάι πολιτικολογεί για να ρουμπώσει την κυβέρνηση (και τα καταφέρνει, δεδομένου ότι όπως γράφτηκε παραπάνω -και σωστά- τέτοια events θα περίμενε κανείς να τα κάνουν αυτοί που διατείνονται ότι έχουν 'κοινωνικές ευαισθησίες')  και από την άλλη, ο γέροντας Σαββόπουλος θεωρεί ότι έκανε ένα μεγαλειώδες πάρτι, δεδομένου ότι έχει να γράψει καινουριο τραγούδι από τη πλειστόκαινο.

 

Σέβομαι και τιμώ όσους καλλιτέχνες είχαν τα @@ να πουν όχι στην πρόσκλησή του Νιόνιου, αλλά κατανοώ και εκείνους που έφαγαν την απάτη και πήγαν , γιατί το δέλεαρ (ευγενής σκοπός, συν Σαββόπουλος-Ξαρχάκος, συν all star ελληνικό τραγούδι) ήταν σημαντικό για την προβολή τους.

Τέλος, εχω να καταθέσω μια μεγάλη αλήθεια:

δεν είναι η κατάλληλη εποχη για να δουλεύεις σε ψησταρια.

 

Ωραίο thread Trolley. Συμφωνώ κατά 99,9% με όσα έγραψες (γιατί υποψιάζομαι ότι κρύβονται κι άλλα από πίσω, πολιτικής φύσεως, που θα ήθελες να γράψεις και δεν το έκανες για να μην γίνει εδώ μέσα πάλι Κούγκι).  ::)

Είναι ωραίο όταν καταφέρνουμε να συζητάμε και πραγματικά χάρηκα διαβάζοντας όλα τα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ως άνθρωπος που (θέλω δεν θέλω) η ζωή μου ταφερε να έχω μία εμπεριστατωμένη άποψη και από το πολιτικό και το καλλιτεχνικό παρασκήνιο, οπότε και δε με απασχολούν πάντα ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ όσα φαίνονται κάθε φορά στα "φώτα" της "σκηνής" και κυρίως όσα ενδεχομένως υποθέτει ο καθείς ότι νομίζει ότι αντιλαμβάνεται κρυμμένα στη "σκιά" τους, έτσι και στο θέμα αυτό "γνωρίζοντας" ας πούμε τον Ζουγανέλη και τον Σαββόπουλο μέσα από μαρτυρίες δικών μου ανθρώπων που έχουν μοιραστεί χρόνια μαζί τους ως συνεργάτες και καλοί φίλοι, δεν έχει νόημα (για μένα) να πάρω θέση υπερασπιζόμενος τους (γιατί αυτό θα έκανα σύμφωνα με αυτά που διάβασα και αυτά που ξέρω) γιατί γνωρίζω παράλληλα (σχεδόν) σίγουρα από άλλες περιπτώσεις, ότι δεν θα το ήθελαν καν οι ίδιοι...

 

άλλωστε μεγάλα παιδιά είναι (και καλοπληρωμένα για το "όποιο" ταλέντο μοιράστηκαν-ονται μαζί μας), εκτίθενται και όλη η γκάμα αντιδράσεων (εκτιμήσεων) είναι (ή πρέπει απριόρι να είναι) σεβαστή και αφομοιώσιμη δημιουργικά κυρίως από τους ίδιους (με τις θυμικές ανθρώπινες κατά καιρούς εξαιρέσεις τους βεβαίως βεβαίως)...

 

... έχοντας συνείδηση του γεγονότος ότι δεν έχει νόημα πια, αυτό που είχε νόημα κάποτε...

 

από την άλλη όμως νοιώθω την ανάγκη να κάνω μια ιδιαίτερη "στάση" φόρο τιμής σε αυτήν την τεράστια κουβέντα (καθώς περιγράφει συμπερασματικά ότι βιώνω κι εγώ αυτά τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα της ζωής μου αναθεωρώντας με συμπούπουλο) που δεν μπορώ να προσπεράσω αδιάφορα... Στράτε ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!...

 

 

ΥΓ παρόλη την "συνειδητότητα" αυτή δεν σας κρύβω ότι ψιλοτρομάζω με τον Tam Tam να συμφωνεί έστω και εξ αυτής της μη σημαίνουσας αφορμής, 99,9% με τον Πάνο... ::)  ;D

 


edit... και τώρα που το είδα, προσωπικά να για μένα το άξιο λόγου θέμα και καταλύτης του θυμικού μου από αυτό το event

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου