Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη - ασφάλιση σε εκδήλωση Δήμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση και από τη μεριά μου:

 

υπάρχει η πιθανότητα να παίξουμε με τη μπάντα μου σε εκδήλωση ενός δήμου, για την οποία θα λάβουμε αμοιβή.

 

Μιλώντας με την υπεύθυνη του τμήματος Πολιτισμού, του εν λόγω δήμου, μου είπε ότι θα πρέπει να κοπεί απόδειξη δαπάνης. 

 

Δεδομένου ότι κανείς από τους 4 μας δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας και ότι, λόγω ΕΦΚΑ (όπως μας ενημέρωσε λογιστής) δε συμφέρει να κοπεί σε κάποιον από εμάς, τι άλλη λύση υπάρχει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια ερώτηση και από τη μεριά μου:

 

υπάρχει η πιθανότητα να παίξουμε με τη μπάντα μου σε εκδήλωση ενός δήμου, για την οποία θα λάβουμε αμοιβή.

 

Μιλώντας με την υπεύθυνη του τμήματος Πολιτισμού, του εν λόγω δήμου, μου είπε ότι θα πρέπει να κοπεί απόδειξη δαπάνης. 

 

Δεδομένου ότι κανείς από τους 4 μας δεν είναι ελεύθερος επαγγελματίας και ότι, λόγω ΕΦΚΑ (όπως μας ενημέρωσε λογιστής) δε συμφέρει να κοπεί σε κάποιον από εμάς, τι άλλη λύση υπάρχει;

 

Συννενοηθείτε με την την εταιρία η οποία έχει την ηχητική-φωτιστική κάλυψη να κόψουν αυτοί. Εάν δεν είναι εταιρία μπορεί απλά να είναι ένα  μικρό μαγαζί με ηχητικά αλλά και πάλι έχει έδρα και ταμειακή-μπλοκάκι οπότε αυτοί κόβουν έτσι κι αλλιώς για το φπα και παροχή υπηρεσιών.

 

Σαφώς και δεν συμφέρει να πάτε μέσω μπλοκακίου, σε τέτοιες εκδηλώσεις δήμου κτλ πάντως από εμπειρία δεν μπαίνει ούτε καν ένσημο όπως μπαίνει σε μαγαζιά, οπότε αν δεν βρείτε άκρη με τον ηχολήπτη απλά πάτε σε ένα αντιδήμαρχο να καθαρίσει... 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι ένας μουσικός καταφεύγει στην παρανομία γιατί κάποιοι άχρηστοι φτιάχνουν νόμους άδικους,δύσχρηστους,ημιτελείς,κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συννενοηθείτε με την την εταιρία η οποία έχει την ηχητική-φωτιστική κάλυψη να κόψουν αυτοί. Εάν δεν είναι εταιρία μπορεί απλά να είναι ένα  μικρό μαγαζί με ηχητικά αλλά και πάλι έχει έδρα και ταμειακή-μπλοκάκι οπότε αυτοί κόβουν έτσι κι αλλιώς για το φπα και παροχή υπηρεσιών.

 

Δυστυχώς, για μας, ο δήμος έχει συνάψει σύμβαση έργου με ηχολήπτη, φωτιστές, τυπογραφείο (για αφίσες) κτλ, με στάνταρ αμοιβή για όλες τις εκδηλώσεις της χρονιάς.

 

Σαφώς και δεν συμφέρει να πάτε μέσω μπλοκακίου, σε τέτοιες εκδηλώσεις δήμου κτλ πάντως από εμπειρία δεν μπαίνει ούτε καν ένσημο όπως μπαίνει σε μαγαζιά, οπότε αν δεν βρείτε άκρη με τον ηχολήπτη απλά πάτε σε ένα αντιδήμαρχο να καθαρίσει... 8)

 

Δεν έχουμε τέτοιες άκρες.  :P :)

 

Και κάπως έτσι ένας μουσικός καταφεύγει στην παρανομία γιατί κάποιοι άχρηστοι φτιάχνουν νόμους άδικους,δύσχρηστους,ημιτελείς,κλπ κλπ

 

Αυτό είναι κάτι, που θέλουμε να αποφύγουμε.

 

Στην τελική, δεν έχουμε πρόβλημα να παίξουμε και αφιλοκερδώς. Ωστόσο, θα θέλαμε, τουλάχιστον, να καλύψουμε τα έξοδα μεταφοράς μας για 2 οχήματα (και από ότι μου είπαν, δε δέχονται να τους πάμε τις αποδείξεις από βενζίνη).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΧΘΕΣ  κλεισαμε με εναν Δημο της Αττικης μια συναυλια .Το ιδιο προβλημα ειχαμε αλλα το ξεπερασαμε μεσω ενος ατζεντη που συνεργαζεται με τον Δημο.Αυτος θα κανει τις  προσληψεις και αυτος θα κοψει τιμολογιο με καποια προμηθεια που εξυπακουεται οτι ειναι και αναγκαια και Δικαιη ;).εΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ (ως γνωστον οιν Δημοι καθυστερουν και καποιοι τα κανανε και γαργαρατ τα λεφτα!!) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
εΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ

 

αυτο το ΠΟΤΕ εχει γινει χαλαρα ΑΝ τα τελευταια χρονια με τους δημους..  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα κάνανε να παίξουνε οι ίδιοι...

 

αυτο το ΠΟΤΕ εχει γινει χαλαρα ΑΝ τα τελευταια χρονια με τους δημους..  ::)

 

Οπότε, βράσε ρύζι η φάση..  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά θα μας τρελάνεις;

Παίζεται πανκ και θέλετε να σται και νόμιμοι;

Παίξτε εκεί,  σπάστε τα αργανα και φεσωστε ικα μικα σικα και εφκα.

Ώρα είναι να μας πεις οτι θα κόψετε και απόδειξη.

Τρίζουν τα κόκαλα του Σιντ του Βισιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα μας τρελάνεις;

Παίζεται πανκ και θέλετε να σται και νόμιμοι;

Παίξτε εκεί,  σπάστε τα αργανα και φεσωστε ικα μικα σικα και εφκα.

Ώρα είναι να μας πεις οτι θα κόψετε και απόδειξη.

Τρίζουν τα κόκαλα του Σιντ του Βισιους.

 

;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου