Προς το περιεχόμενο

Thomann vs Yamaha φτηνό ηλ. πιάνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες

 

Συζητιέται η αγορά φτηνού ηλεκτρικού πιάνου για... οικιακή χρήση: είδαμε (ξεκινώντας από αρμόνιο) ότι υπάρχει η διάθεση του παιδιού να προχωρήσει ενώ παράλληλα... όλο και κάτι θα σκαλίζει ο μπαμπάς... Αλλά πάμε για κάτι low budget.

 

Μία πρόταση (την οποία είδα από κοντά) είναι αυτή της Yamaha

YAMAHA P-45 B Stage Piano ÎαÏÏο | eNakas music

 

Είδα όμως και αυτό, με σκαμπό και βάση, περισσότερα Watt στα ηχεία και χαμηλότερη τιμή

https://www.thomann.de/gr/thomann_sp_320_digital_piano_bundle.htm

 

Δεν μπορώ όμως να έχω άποψη για το πιάνο του Thomann....

Βλέπω ότι έχει καλύτερα ηχεία, δεν ξέρω όμως την ποιότητα του ήχου (στα demo του σάιτ του Τhomann το Yamaha φαίνεται πάντως να έχει πιο καθαρό βασικό ήχο πιάνου).

Περισσότερο όμως με προβληματίζει το θέμα του service / support. Αν πάθει κάτι το Yamaha θα πάω στον Νάκα (όντως; ).

Αν πάθει κάτι το Thomann τι κάνω;

 

Φαντάζομαι ότι δεν θα είμαι ο πρώτος που έχει τέτοιους προβληματισμούς!

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις σας!

Jet72

 

ΥΓ ανοικτός και σε άλλες προτάσεις στο ίδιο χαμηλό πάντα budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν είχα ποτέ ηλεκτρικό πιάνο, αλλά μπορώ με σιγουριά να πω το εξής: Σαν πιανίστας το χειρότερο που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι ότι ποτέ δεν έχεις το οργανό σου, παρά μόνο στο σπίτι σου. Οπότε η αίσθηση/ικανοποίηση που σου αφήνει (όταν παίζεις σπίτι) είναι κάτι πολύ σημαντικό. Θα μου πεις το παιδάκι τι να καταλάβει και με τι να συγκρίνει, αλλά φαντάζομαι ότι μπορείς να βοηθήσεις και εσύ.

 

Οπότε προσωπικά κλίνω προς τη Yamaha, με βασικότερο κριτήριο το ότι μπορώ να πάω και να το δοκιμάσω. Επίσης μετράει πολύ και το after sales. Ίσως ο Thomann να έχει καλύτερο service από το Νάκα, αλλά θα είναι μια κάποια διαδικασία. Μπορεί να μη χρειαστεί καν βέβαια αλλά μπορεί να έχει κάποιο πρόβημα εξαρχής (κάποιο πλήκτρο/ποτενσιόμετρο/πεντάλ). Κρίμα και ξενέρα για το παιδί είναι να φύγει πίσω για αλλαγή, συν τον κόπο της όλης διαδικασίας!

 

Καλή τύχη και υπομονή!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο βασικός λόγος που εξ αρχής πρέπει να "απορρίψεις" ντε φάκτο το Thomann, είναι ότι έχει "ελαφρά" ζυγισμένα πλήκτρα, οπότε ξεχνάς την καλή (ή λιγότερη καλή σε σχέση με άλλα) "αίσθηση" του φυσικού πιάνου στο παίξιμο, που σου δίνει το yamaha...

 

ΥΓ. πάντα με την λογική ότι το παιδί ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με το πιάνο περαιτέρω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και χαμηλή η τιμή για κάτι αξιόλογο, αλλά μεταξύ των δύο και εκτός από την διαφορά του κλαβιέ που ανέφερε πιό πάνω ο npap, σαφώς το Yamaha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οπότε προσωπικά κλίνω προς τη Yamaha, με βασικότερο κριτήριο το ότι μπορώ να πάω και να το δοκιμάσω.

 

... να "απορρίψεις" ντε φάκτο το Thomann,...

 

... σαφώς το Yamaha.

 

Κατόπιν των ανωτέρω, από χτες το Yamaha κοσμεί οπτικά και ... ηχητικά το σαλόνι μας!

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας,

J72

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξέρω κάνω άγριο ξεθάψιμο ...αλλά εάν το ψάξετε λίγο καλύτερα θα δείτε πως το Thomann Sp 5600= Kurzweil KA110.Εμφανισιακά τάλε κουάλε με το ΚΑ-90  αλλά στα specs του είναι ένα και το αυτό με το ΚΑ110. :angel: οπότε γιατί να μην πάρω Thomann  με fully weighted πληκτράκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω κάνω άγριο ξεθάψιμο ...αλλά εάν το ψάξετε λίγο καλύτερα θα δείτε πως το Thomann Sp 5600= Kurzweil KA110.Εμφανισιακά τάλε κουάλε με το ΚΑ-90  αλλά στα specs του είναι ένα και το αυτό με το ΚΑ110. :angel: οπότε γιατί να μην πάρω Thomann  με fully weighted πληκτράκι?

Καλά απο αυτη την άποψη δεν έχεις άδικο,απλά δεν είναι πρακτικό να στειλεις στη Γερμανία ολόκληρι πιάνο σε περίπτωση βλάβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Ελληνας έμπορος μπορεί και φέρνει Τόμαν. Αλλά εγώ προσωπικά έχω στείλει όργανο επάνω με δικά τους έξοδα(Sticker/Courier/τέλος) με πολύ λιγότερη διαδικασία.(Μα πολύ λιγότερη).Ποιός δίνει 3 χρόνια εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Με κινητό και εξωτερικό ήχο, σεμνά και ταπεινά...  ;D

 

 

Από τις αγορές που έχω ευχαριστηθεί ΠΟΛΥ τα τελευταία χρόνια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου