Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός σε τζαζ (και όχι μόνο) στάνταρτς


Vasilis135

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι και φίλες του noiz.gr!

 

Είπα κι εγώ να αφήσω την τελευταία μου σολιστική προσπάθεια στο άλτο σαξόφωνο, μετά από ένα χρόνο σχεδόν που είχα αναρτήσει πάλι εδώ στο φόρουμ!

 

Ελπίζω ο Watermelon Man του Herbie Hancock να σας δροσίσει!

 

O0 O0 O0 O0

ΥΓ: Πείτε ελεύθερα τι σας άρεσε και κυρίως τι ΔΕΝ σας άρεσε!

Να είστε καλά!!

 

Καλές βουτιές!

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου Βασίλη.

Μου άρεσε σε γενικές γραμμές το track και μάλιστα μου φάνηκε σαφώς καλύτερο από το προηγούμενο(έψαξα και το άκουσα),πράγμα που αποδεικνύει πως η μελέτη αποδίδει.Καλή συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Βασίλη.

Μου άρεσε σε γενικές γραμμές το track και μάλιστα μου φάνηκε σαφώς καλύτερο από το προηγούμενο(έψαξα και το άκουσα),πράγμα που αποδεικνύει πως η μελέτη αποδίδει.Καλή συνέχεια :)

 

Γειά σου αγαπητέ Zdgatapsychs!!

Και μόνο που μπήκες στον κόπο να ψάξεις την παλιά μου ηχογράφηση, αυτό και μόνο, σημαίνει πολλά για εμένα! Διπλή η χαρά μου ότι έχει υπάρξει βελτίωση στο παίξιμο μου γενικότερα! Τέτοια σχόλια μου δίνουν απίστευτη χαρά!! Να σαι καλά φίλε!!!

Σου εύχομαι καλές βουτιές!!

O0 O0 O0 :) :) :) :)

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ είναι....

ασε τις νότες να σβήνουν....

μίκραινε τις αξίες τους...

δώσε λίγο τρέμολο...

παίξε με την αναπνοή...

κάνε καμιά ....απόκλιση από τις νότες....

παίζεις εκεί κάτι ολόκληρα.....καρφί....

χαμήλωσε ένταση....στο μιξ....

 

ΟΚ είναι.... (δούλεψε αυτά που λεω...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παίζεις εκεί κάτι ολόκληρα.....καρφί....

ΟΚ είναι.... (δούλεψε αυτά που λεω...)

 

Η αλήθεια είναι, ότι κάτι ολόκληρα τα κοπάνησα ατόφια, για να ελέγξω και την ποιότητα του ήχου μου λίγο, σε μεγάλη διάρκεια αν και όντως "έχασα" σε ερμηνεία! Όπως και να έχει σε ευχαριστώ dimsonic, για τις παρατηρήσεις σου. Παίζω ακόμα μαθητικά, γιατί είμαι ακόμα μαθητής! Στο επόμενο σόλο ευελπιστώ να είμαι πιο "ευέλικτος" απέναντι στο κομμάτι!

 

O0 O0 O0

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

https://youtu.be/oK2hkELM16M

 

Φίλοι του noiz.gr για σας και καλό χειμώνα!

 

Παραπάνω ανάρτησα μια ακόμη προσπάθεια να αναπτύξω αυτοσχεδιαστικά, ένα ακόμη τζαζ στάνταρτ από τα πιο παλιά αυτή τη φορά (σε χρονολογία).

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

 

Ακούγοντας την ηχογράφηση αυτή, πώς ακριβώς θα χαρακτηρίζατε

το συγκεκριμένο παίξιμο;

 

-Αρχάριο

-Μεσαίο

-Μεσαίο προς Προχωρημένο

-Προχωρημένο

-Κακό

-Απλά άθλιο

 

Θα μου πείτε, τι νόημα έχει αυτή η ερώτηση, αλλά συμπλήρωσα μόλις 5 χρόνια εκμάθησης σαξοφώνου (τον περισσότερο καιρό δίχως δάσκαλο), και ήθελα να διαπιστώσω που περίπου βρίσκομαι...

 

Πείτε άφοβα τη γνώμη σας-δεν υπάρχει λογοκρισία!

O0 O0 O0 ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D

 

Να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε τη μουσική!!

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συνεχίζεις να μην έχεις ερμηνεία (embellishment) στο παίξιμο.

Βγάζεις τις νότες... ναι. Αλλά χωρίς μουσικότητα για τα αυτιά μου.

Δυναμικές, τρέμολο και διαφορετικές αξίες είναι στο μίνιμουμ όπως σου είπε και πριν ο dimsonoc ενώ ο ήχος σου θέλει δουλειά. Δεν υπάρχει λόγος να ανεβοκατεβαίνεις κλίμακες αν δεν βγάζεις μουσική.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, δες έναν μάστορα του τενόρου, αν δεν τον ξέρεις ήδη. Τον Bob Malach.

 

 

Σε καλό δρόμο είσαι πάντως. Ανοιξε τα αυτιά σου και άκουγε όσους σαξοφωνίστες μπορείς.

 

Κάποια εποχή γύρω στα 80'ς, πήρα κι εγω να μάθω σαξόφωνο. Προερχόμενος απο κιθάρα, μετέφερα ότι μπορούσα εκεί σχετικά γρήγορα κι έπαιζα τις κλίμακες μια χαρά.

Οταν συνειδητοποίησα όμως πως οι λεπτομέρειες που κάνουν τον μαθητή, μουσικό και δίνουν ταυτότητα στο παίξιμο, είναι αυτές που μου πήραν τον περισσότερο χρόνο στην κιθαρα, το πούλησα. Δεν είναι απλό. Θέλει αφοσίωση και δουλειά η διαδικασία αυτή. Κι εγώ δεν είχα ούτε χρόνο, ουτε διάθεση. Εσυ ελπίζω να έχεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/oK2hkELM16M

 

Φίλοι του noiz.gr για σας και καλό χειμώνα!

 

Παραπάνω ανάρτησα μια ακόμη προσπάθεια να αναπτύξω αυτοσχεδιαστικά, ένα ακόμη τζαζ στάνταρτ από τα πιο παλιά αυτή τη φορά (σε χρονολογία).

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

 

Ακούγοντας την ηχογράφηση αυτή, πώς ακριβώς θα χαρακτηρίζατε

το συγκεκριμένο παίξιμο;

 

-Αρχάριο

-Μεσαίο

-Μεσαίο προς Προχωρημένο

-Προχωρημένο

-Κακό

-Απλά άθλιο

 

Θα μου πείτε, τι νόημα έχει αυτή η ερώτηση, αλλά συμπλήρωσα μόλις 5 χρόνια εκμάθησης σαξοφώνου (τον περισσότερο καιρό δίχως δάσκαλο), και ήθελα να διαπιστώσω που περίπου βρίσκομαι...

 

Πείτε άφοβα τη γνώμη σας-δεν υπάρχει λογοκρισία!

O0 O0 O0 ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D

 

Να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε τη μουσική!!

 

Βασίλης

 

εγώ σαν πληκτράς έχω να πω ότι παίζεις σαξόφωνο σαν πλήκτράς ::) δηλ εγώ σαν πληκτράς πιο πολύ ακούγομαι σαν να παίζω σαξόφωνο ειδικά με εναν καλό ήχο σαξοφώνου (DNC&articulation ή physical modelling) και με ένα breath controller πιο πολύ εκφραστικότητα θα βγάλω...

 

σορρυ που στο λέω έτσι ελλά θες πολύ δουλειά ακόμη στην εκφραστικότητα-ανάσες και παίξιμο αυτό το συνεχόμενο φύσιμα το σταθερό είναι σαν να ακούς παίξιμο από φτηνό keyboard psr από τα jumbo  :(

 

άλλαξε/μελέτησε/βελτίωσε διαφορετική τεχνική παιξίματος όχι απλά τις νότες στη παρτιτούρα....

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yameth & stavros_d80

 

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την ειλικρίνεια σας, και το χρόνο φυσικά που αφιερώσατε στην ηχογράφηση μου!

 

Ισχύει πως η εκφραστικότητα/ερμηνευτικότητα θέλει δουλειά που ένα κομμάτι της είναι κι αυτό μέρος της τεχνικής κατάρτισης του παίχτη!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

ΥΓ: @yameth Ναι φυσικά τον ξέρω τον Bob Malach, και μου αρέσει πολύ!!

O0 O0

 

Συνεχίζω τη σκληρή μελέτη!!

 

Να είστε καλά!!

 

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πω δυό πραγματα.

1. υπάρχει σαφής πρόοδος από το προηγούμενο κομμάτι

2. η ένσταση παραμένει στη λέξη "καρφί"

αυτή είναι η αίσθηση που μου δίνουν οι νότες σου.

 

Εγώ πχ που παίζω κιθάρα και πιό σπάνια πλήκτρα τέτοιες μεγάλες νότες σε διάρκεια χωρίς την παραμικρή αλλοίωση δεν θα έπαιζα.

Θα πρόσθετα ίσως κι άλλες δικές μου εκτός παρτιτούρας (διότι δεν μπορώ να μην αυτοσχεδιάσω) και θα άλλαζα χροιές, αναπνοές, τρέμολο, φύσημα.

 

Και στα λέω αυτά επειδή το νήμα μιλάει για αυτοσχεδιασμό.

 

για την ώρα κρατα το 1.

το 2. θέλει χρόνο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου