Προς το περιεχόμενο

Έκανα συνδρομή στο Spotify


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα δωρεάν Spotify καιρό στο κινητό μου και το χειριζόμουν σαν online ραδιόφωνο υπό την έννοια ότι άνοιγα μια playlist και την άφηνα να παίζει. Καλά ήταν... Πλάκα είχε, έμαθα και πέντε καινούργια πράγματα. Μια χαρά...

 

Για τις διακοπές αποφάσισα να κάνω συνδρομή.

Σιγά σιγά μπήκα σε έναν θαυμαστό κόσμο για τον οποίο ήξερα αλλά δεν είχα φανταστεί πώς θα τον χρησιμοποιούσα. Είναι απίστευτο το ταξίδι στο οποίο μπαίνεις όταν έχεις ένα τεράστιο ποσοστό της ηχογραφημένης μουσικής on demand. Όχι μόνο στα νέα πράγματα, αλλά όπως συμβαίνει με εμάς τους γηραιότερους, στα παλιά. Εκείνα που είχαμε ακούσει μία φορά και μας είχαν κάνει εντύπωση σε εκείνο το LP εισαγωγής που είχε ένας φίλος και μας θύμισε την άλλη την μπάντα εκείνη που είχε βγάλει ένα χιτ και μετά ο τραγουδιστής της έκανε σόλο καριέρα και έβγαλε ένα δίσκο, α, το Spotify έχει εννιά δίσκους του... και...

Καταλαβαίνετε...

 

Το θέμα είναι ότι πηγαίναμε παραλία και εγώ καθόμουν στην ομπρέλα και άκουγα μουσική... Είχα χρόνια να το κάνω αυτό.

 

Σε ορισμένους αυτά μπορεί να ακούγονται πεπερασμένα, αλλά σε όσους δεν ακούγονται προτείνω να το δοκιμάσετε.

 

Φιλάκια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν 1-2 μήνες έγινα συνδρομητής στο amazon prime music. Μια ίδια φάση.

 

Πέραν του ότι χρεώθηκα ΤΡΕΛΑ νούμερα DATA, το όλο θέμα είναι φανταστικό: Ειχα να οδηγάω 3-4 ώρες την ημέρα και μου έκανε τόση παρέα...

 

Θα το πάρω και στη παραλία και παντού πλέον...

 

ΥΓ. Τι ζέστη κάνω εδου κάτου βρε;;; 1000 φορές το Λονδίνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι τον περισσοτερο καιρο ακουγα απο τον spotify free λογαρισμο μου.

 

Ομως, ανα καιρους, που αφιερωνω περισσοτερο χρονο να ακουω μουσικη, πληρωνω για premium λογαριασμο.

Πχ, τον Ιουνιο ετρεχε και μια προσφορα, και αντι για 1 μηνα με 7ευρω, εδωσα 7 ευρω και ειναι για 3 μηνες.

 

Αξιζει τον κοπο. Και πραγματικα εχει απο ολα. (τελευταια, θυμήθηκα των 80s ιταλο-disco, και πραγματικα ακουσα τραγουδια που ειχα να ακουσω παρα πολλα χρονια!)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω κι εγώ συνδρομή καιρό τώρα. Το καλό είναι πως υπάρχουν τα πάντα! Απο Oz Noy  μέχρι Πάνο Γαβαλά.  "Μετέφερα" όλα τα βινύλια μου εκεί. Δηλαδή τα ξανακουσα μετά απο 25 χρόνια. Ασε δε που μπορείς να κατεβάσεις και 3500 τίτλους κάθε μήνα (αν θυμάμαι καλά), αν το θες.

Το έχω στο laptop που είναι μόνιμα συνδεδεμένο με τα Genelec και είναι το όνειρο που είχα απο παιδί: Να καθομαι στο sweet spot ακούγοντας ότι κυκλοφοράει χωρίς να αλλάζω δίσκο, με το πάτημα ενος κουμπιού.  :D

Τωρα θα το δοκιμάσω και στο τηλέφωνο.

Αξίζει κάθε ευρώ μια τέτοια συνδρομή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, (αν και θα ανοιξω δυστυχως την ψαλιδα  ;D ) με λιγα ευρω, ακους τη μουσική σου νομιμα, και απο οπουδήποτε.

 

Μεχρι τελευταια, λέγαμε οτι τα cds ειναι πανακριβα για να καθεσαι να να τα αγοραζεις ενα ενα, για να ακουσεις απλα ενα κομματι.

Τωρα....  :-X δεν νομιζω να εχουμε δικαιολογια... :-X

 

Εγω ειμαι παντως σύμφωνος.

 

;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, (αν και θα ανοιξω δυστυχως την ψαλιδα  ;D ) με λιγα ευρω, ακους τη μουσική σου νομιμα, και απο οπουδήποτε.

 

Μεχρι τελευταια, λέγαμε οτι τα cds ειναι πανακριβα για να καθεσαι να να τα αγοραζεις ενα ενα, για να ακουσεις απλα ενα κομματι.

Τωρα....  :-X δεν νομιζω να εχουμε δικαιολογια... :-X

 

Εγω ειμαι παντως σύμφωνος.

 

;)

 

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Και έχεις τα πάντα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στα παραπάνω

 

Είμαι συνδρομητής 3+ χρόνια και πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματα. Δεδομένου ότι έχω σταματήσει να αγοράζω CD (δεν έχω καν CD player), τα χρήματα που δίνω τώρα είναι λιγότερα και ακούω περισσότερα τραγούδια/δίσκους.

Βλέπω στο δρόμο αφίσα ότι μόλις κυκλοφώρησε κάποιο album, το ψάχνω επιτόπου spotify και το ακούω, σε καλή ποιότητα (όχι όπως το ανέβασε ο καθένας στο youtube) στο δρόμο, την ίδια στιγμή.

 

Στα αρνητικά του βάζω ότι το app δεν είναι πολύ εύχρηστο και ότι δεν υπάρχουν taggs για να βρίσκεις εύκολα μουσική ανα είδος. Επίσης η μηχανή αναζήτησης δεν είναι πολυ "έξυπνη" και (ειδικά σε ελληνικά) πρέπει να ψάχνεις το τραγούδι/καλλιτέχνη ακριβώς όπως είναι καταχωρημένος. Αυτό με greekglish ... θέλει υπομονή.

 

Στα θετικά, ότι υπάρχει διαθέσιμο και κομμάτι των snoozeloop!  O0

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

download στο τηλεφωνο λεει πολυ, γιατι εχεις μερικες 10δες αλμπουμς κατεβασμενα και βρισκεις τα παντα. Η εφαρμογη ομως ειναι πολυ δυσχρηστη ειδικα σε android, και οταν το ειχα για καποιο λογο δεν εκανε αυτοματα την χρεωση καθε μηνα και επρεπε να το ξανακανω, οποτε καποια στιγμη βαρεθηκα και το εκοψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω από την πρώτη μέρα. ... το εχω συνηθίσει τόσο που δεν μπορώ να φανταστώ το αλλιώς. ..

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει συνδρομή από τότε που την έδινε η cosmote με 5€/μήνα και τα data του streaming δωρεάν (μιλάμε το είχα κάψει τότε  ;D).

Όταν η cosmote σταμάτησε να το παρέχει σε προνομιακή τιμή, το άφησα να λήξει και δεν ανανέωσα για μερικές μέρες, οπότε και ξενέρωσα αγρίως που δεν μπορούσα να επιλέξω τι ακούω και πήρα κανονική συνδρομή  ;D ;D ;D

Σε κάποια φάση το μπούχτησα η αλήθεια είναι γιατί με είχε κουράσει να ακούω συνέχεια νέα πράγματα και μπάντες που έμοιαζαν με άλλες που είχα ακούσει αλλά δεν έλεγαν και πολλά πράγματα... Τελευταία επανήλθα με διαφορετική φιλοσοφία. Πλέον επικεντρώνομαι στα 2-3 αγαπημένα albums (όπως τότε που αγοράζαμε cd και τα ακούγαμε μέχρι να λιώσουν), και μόλις χορτάσω ξαναψάχνομαι ή στο να ακούσω κάτι από τα παλιά αγαπημένα την ώρα ακριβώς που θα μου καρφωθεί στο κεφάλι.

Το μεγαλύτερο + για μένα είναι στο ότι έχω ανακαλύψει και λατρέψει καλλιτέχνες που δεν γνώριζα καθόλου, λόγω του εργαλείου που σου προτείνει πράγματα ανάλογα με αυτά που έχεις ακούσει.

Στα μείον, το ότι καλλιτέχνες που μπορεί να έχουν το ίδιο όνομα (π.χ. έστω ότι γερμανική ροκ μπάντα και πορτορικανός ράπερ έχουν και οι δύο το όνομα "Χ") τους κατηγοριοποιεί σαν να πρόκειται για το ίδιο άτομο.

 

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου