Προς το περιεχόμενο

'Ενα μουσικό κομμάτι μόνο με μία κιθάρα;; !!


rivera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορουμε να γραψουμε ενα μουσικο κομματι μονο με μια κιθαρα;; !!

Βεβαιως!!

Δηλαδη να γραψουμε ολα τα οργανα που θελουμε μονο με μια κιθαρα οπως τα αδερφια μας οι πληκτραδες;

Ναααααιιιιιι ... !!!

Παιζουμε τα VST Instruments μεσα απο τις χορδες μας; - - Ναι !!

Το βιντεο που ακολουθει, το δειχνει μια χαρα....

ΥΓ. Μπασο ειχα .. οποτε το μπασο το εγραψα με το φυσικο του τροπο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου μαέστρο μου!!! Γεια σου!!!!!

 

Το ξέρω ότι γίνεται και πως εσύ μπορείς :-) !!!!

 

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως αν και πέτυχες τον ΑΝΣΚ, δηλαδή να παίξεις όλα τα όργανα με την κιθάρα και έφτιαξες και ωραίο βιντεάκι να το υποστηρίζει, το ίδιο το κομμάτι είναι λίγο φορτωμένο στην ενορχήστρωση, κυρίως βρίσκω λόγω των θεμάτων στα δύο συνθ, το μοτίβο του "synth loop" και ο lead ήχος που έχεις επιλέξει μαζί με τον lead ήχο του "moog", με χαρακτηριστικά square κυματομορφής αν ακούω καλά και τα δύο, θεματικά φλυαρούν και χαλάνε το groove και κουράζουν, δεν είναι πολύ ευχάριστη η ακρόαση σε εκείνα τα σημεία. Κάπως έτσι.

 

Επειδή σε ξέρω (μου έχεις φάει αρκετά από τα χρόνια μου χαχαχαχαχα) και ξέρω τι δυνατότητες έχεις στην ενορχήστρωση και μάλλον έδωσες έμφαση στο εγχείρημα να τα κάνεις όλα με μια κιθάρα και όχι στο ίδιο το κομμάτι, πιστεύω πως αξίζει να το δουλέψεις κι εκεί για να ακούγεται σωστότερα και πιο γκρουβάτα γιατί εκεί με χάλασε λίγο.

 

Ναι ναι, έτσι είναι

 

Και πάλι μπράβο!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!

 

Είδες, τι να τον κάνεις τον πληκτρά?

Αλλά και εμείς τα ίδια κάνουμε, τα παίζουμε όλα τα όργανα με τα πλήκτρα, γι αυτό ούτε κι εμείς σας έχουμε και πολύ ανάγκη στην τελική, να το ξέρετε  χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos_dr ... Μοναδικε μου πληκτρα... ναι αληθεια ειναι οτι ειναι φορτωμενο.... ειναι το πρωτο που εφτιαξα ψαχνωντας ηχους και θεματα που ταιριαζουν με τους ηχους ... αλλα δεν ηθελα να αφαιρεσω κατι στο τελος ή να αλλαξω ... και βασικα ειναι στην ταχυτητα 94 bpm που μολις προλαβαινω να παιξω το μπασο,το ηθελα  απο 116 bpm και πανω - εκει θα γκρουβαρε λιγακι ... στη συνεχεια που ηδη ετοιμαζω το σχεδιαζω πιο σοφα ... τα προβληματα ειναι οτι το γονατιζει το pc μετα απο 5-6 vst instrument ιδιως με τα ντραμς ... το καθηλωνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να μας πεις λιγο πως το εκανες; με κανα roland guitar synth; Με καποιο αλλο τροπο που οι νοτες τις κιθαρας έγιναν midi;

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά και καλό tracking.

Πώς έγινε;

Οι ήχοι μπερδεύονται λίγο πάντως. Δοκίμασε κάτι διαφορετικό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον ως επίδειξη δυνατοτήτων της χρήσης vsti με κιθάρα μέσω midi.

 

Λίγο-πολύ κι εγώ το ίδιο κάνω όταν γράφω κομμάτια που έχουν πολλά όργανα.

 

Το "πρόβλημα" είναι, ότι ενώ για απλά πράγματα (πχ έναν απλό ρυθμό στα τύμπανα) είναι οκ, σε πιο σύνθετα πράγματα, πρέπει να γνωρίζεις πώς θα έπαιζε ο κάθε οργανοπαίχτης  ;D το κάθε όργανο, και να μπορέσεις να το αναπαράγεις (πχ το να παίξω όπως θα έπαιζε ένας καλός jazzfunk ντράμερ ένα funk ρυθμό, όχι σταθερά, αλλά βάζοντας συνεχώς ποικίλματα, αλλάζοντας τα χτυπήματα και τα μέρη του σετ, αναποδογυρίζοντας τους χρόνους, κλπ).

 

Για πιο straight πράγματα πάντως είναι μια χαρά.

 

Πολύ καλή προσπάθεια, θα πρότεινα την χρήση λιγότερων πληκτροφόρων την επόμενη φορά.

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις πνευστά.

Εκεί έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον, γιατί μπαίνει και η κίνηση των φωνών για κάθε πνευστό στη μέση. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα... η κλασικη ηλ. κιθαρα - καρφι  καρτα ηχου οσο πιο καθαρο ηχος υπαρχει και Audio to MIDI software που ανοιγει και παιζεις τα vst.  Απο οσο το δουλευω φανταζομαι οτι δουλευει οπως το κουρδιστηρι ανανωριζει την νοτα και την στελνει την πληροφορια στο vst.

Εδω το δειχνει ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ guitar synth.

 

Για πες για το συγκεκριμένο software.

Πώς διαβάζει, καθυστέρηση, tracking, άλλη νότα να παίζεις άλλη να ακούς, τζούφιες  ;D ;D, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.noiz.gr/index.php?topic=199605.0

 

 

rivera  χρησιμοποιείς την έκδοση 2,0? Διότι από την εποχή που το δοκίμασα στο παραπάνω link έχει βγει η 2 και λέγονται τα καλύτερα, ότι έχει βελτιωθεί πολύ.

 

Και σαν επισήμανση: Από τη στιγμή που βρήκες το midi, βρες και το quantize ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου