Προς το περιεχόμενο

Γιατι δεν πρέπει να γίνεις rapper...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είχαμε κατασταλλάξει τότε: το ραπ ειναι μουσική, το djλίκη δεν είναι. Το είχαμε αναλύσει και πλεον μπορούμε να το χρησιμοποιούμε σαν δεδικασμένο.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το είχαμε αναλύσει

Εντάξει αυτό το κάνουμε πάντα.

 

Αφού είχαμε κατασταλλάξει

Εμείς?

"Κατασταλλάξει"?

Πότε κάναμε τέτοιο πράγμα? ???

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς?

"Κατασταλλάξει"?

Πότε κάναμε τέτοιο πράγμα? ???

 

Το rule of thumb για μενα ειναι ποια ειναι η επικρατούσα αποψη αμέσως πριν κλειδωθει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα οι αφορισμοι ειναι συνηθες φαινομενο σε αυτο το φορουμ, αντιλαμβανομαι να μην αρεσει κατι σε καποιον αλλα το να το τοποθετει εκτος μουσικου φασματος ειναι λιγακι ακραιο.

 

δηλαδη αυτοι εδω ας πουμε δεν κανουν μουσικη

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και τώρα σέβας παππού. ;D

Θα βάλω το βράδυ ένα βερμούτ, να ακούσω λίγο ραπ. :D

Πάλι καλά που δεν θα βάλεις δίκταμο!  ;D

Agecanonix_2.JPG.4ce9c565cbfa8a53082887ed7228bec2.JPG

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που δεν θα βάλεις δίκταμο!  ;D

;D ;D ;D ;D ;D

 

Το 'χω κόψει.

Με πειράζει στο έντερο. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, έβαλα στο google την φράση " η ραπ δεν είναι μουσική" . Κανονικά θα έπρεπε να την βάλω στα αγγλικά αλλά έπεσε το μάτι μου σε αυτό

 

Η ραπ μουσική ουσιαστικά δεν είναι μουσική, αλλά ένα στιχουργικό λειτούργημα, δηλαδή έχει να κάνει περισσότερο με τον λόγο και το τι θα πει ο κάθε ράπερ. Από παλαιότερα στην Αμερική δεν υπήρχε ραπ, αλλά οι ράπερ δανείζονταν άλλα είδη μουσικής, όπως soul, funky και τα ‘πάντρευαν’ με αυτά που λέγανε. Έτσι στην Ελλάδα παίρνουμε το στίχο και τον προσαρμόζουμε σε άλλα είδη μουσικής. Έχω κάνει με πολλούς και αξιόλογους καλλιτέχνες συνεργασίες, όπου και έχω μάθει πάρα πολλά από όλους, γιατί στο τέλος η εμπειρία είναι που μετρά.

 

Λόγια του Έλληνα ραπερ Μπο.

 

Πηγή : http://www.galastyle.in/gr/pages/686/bo-i-rap-den-einai-moysiki-alla-stixoyrgiko-leitoyrgima.html#ad-image-0

 

Δεν έχω άποψη ούτε για το είδος ούτε για τον άνθρωπο , αλλά βρήκα ενδιαφέρουσα την τοποθέτηση του.

 

Εμένα προσωπικά δεν με αφορά το ιδίωμα . Βέβαια, ο βιντεάκι που πόσταρε ένας φίλος νωρίτερα με μια μπάντα ήταν πολύ καλό

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια "στιχουργικό" απομονώνει τον στίχο από ο,τιδήποτε άλλο, π.χ. το ρυθμό, τα ριφ, ό,τι συνοδεύει το ραπ. Δλδ θα μπορούσε να σημαίνει ότι απλά διαβάζεις τους στίχους από ένα βιβλίο, το οποίο φυσικά είναι λάθος.

 

Αν ψάξει κανείς τον ορισμό της μουσικής από διάφορες πηγές θα δει ότι πολύ πιο άνετα συμπεριλαμβάνονται στυλ όπως η ραπ από π.χ. άλλα στυλ, όπως η free jazz.

 

Σε κάθε περίπτωση, κι εγώ σιχαίνομαι το 99% της ραπ αλλά δεν μπορώ - και δεν έχω δικαίωμα - να πω ότι δεν είναι μουσική

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια "στιχουργικό" απομονώνει τον στίχο από ο,τιδήποτε άλλο, π.χ. το ρυθμό, τα ριφ, ό,τι συνοδεύει το ραπ. Δλδ θα μπορούσε να σημαίνει ότι απλά διαβάζεις τους στίχους από ένα βιβλίο, το οποίο φυσικά είναι λάθος.

 

Συμφωνώ.

Πιο σωστό θα ήταν κατά την γνώμη μου, το "έμμετρη απαγγελία", ή "έρρυθμη απαγγελία" (από την στιγμή που ο ρυθμός και τα παιχνίδια μαζί του είναι το πιο σημαντικό συστατικό), ή κάτι τέτοιο.

 

Εμένα προσωπικά μου θυμίζει ντράμερ που παίζει "πολυρυθμίες" πάνω σε δεδομένο μπητ, τραγουδώντας ότι χτυπάει, αλλά με στίχους.

 

Αυτό δηλαδή δεν θα ήταν μουσική?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου