Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με cubase και lexicon aplha


Xara Sterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω ένα πρόβλημα με το cubase 5 και την lexicon alpha. Έχω τα Windows 7, κατέβασα τους drivers, την σύνδεσα κανονικά και μόνο μια φορά πήρα ήχο από την κάρτα. Γυρνάω πίσω στους drivers της ενσωματωμένης κάρτας παίζει κανονικά, μετά ξαναγυρνάω στους Alpha ASIO και τίποτα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει..? Ευχαριστώ πολύ

 

Update: Όταν είμαι στον Aplha Asio μπορώ να ηχογραφήσω (βέβαια δεν ακούω τίποτα) μετά ξαναενεργοποιώ την εσωτερική κάρτα και τα ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα ηχεία που είναι συνδεδεμένα; Να υποθέσω πως είναι στην κάρτα.

 

Τωρα δεν θυμάμαι τι ισχύει με τα 7 αλλά χωρίς να μπεις στο Cubase, κοιταξε κατω δεξιά δίπλα στην ώρα που έχει το μεγαφωνο. Επέλεξε το και δοκίμασε τις επιλογές εξόδου. Διάλεξε την κάρτα Αlpha ASIO. Παίξε μουσική απο όποιοδήποτε player ή ακόμα και απο το Youtube.

 

Αν παίζει χωρίς πρόβλημα σημαίνει πως είναι θέμα ρυθμίσεων μέσα στο Cubase.

 

Μεσα στο Cubase πας Devices>Device setup>VST Audio system επιλέγεις ASIO Driver.

Μετα επιλέγεις απο κάτω ακριβως τον driver και πας στο control panel της κάρτας για όποιες ειδικές ρυθμίσεις.

 

Α... και για να ακούς τι παίζεις κατα την ηχογραφηση πρέπει να πατησεις το μεγαφωνάκι του καναλιού. Αυτα όμως τα λέει όλα το manual που πρέπει να διαβάσει πολυ καλά για να χρησιμοποιήσεις ένα τόσο μεγάλο και ειδικό πρόγραμμα. ;)

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου