Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για positioning Yamaha HS-8!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

 

Έχω βάλει ένα setάκι Yamaha HS-8 πλάγια αντί για την κλασσική τους όρθια θέση.

 

(δηλαδή τα έχω τοποθετήσει όπως βάζουν τα NS10,  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5e/Studio_C_Ardent_Studios_cropped.jpg.jpg)

 

Είναι κάτι που θα μου δημιουργήσει κάποιο ακουστικό θεματάκι ή δεν έχει σημασία το αν είναι όρθια ή πλάγια;;

 

Ευχαριστώ.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να παραμείνει η βέλτιστη ηχητική απόδοση των ηχείων, η ενδεχόμενη οριζόντια τοποθέτηση, πρέπει να έχει προβλεφθεί κατά την σχεδίαση τους και συνεπώς να αναφέρεται ως μοναδική ή εναλλακτική επιλογή από τον κατασκευαστή...

αν θυμάμαι καλά, στα HS8 η Yamaha δεν την προτείνει... μια ματιά λοιπόν στο manual θα σε διαφωτίσει... ;)

 

αν επιμείνεις να πειραματιστείς, φρόντισε τουλάχιστον τα tweeter να είναι από την έξω πλευρά (για να μην επηρεάσεις αρνητικά το stereo image και το sweet spot) και τα αυτιά σου να παραμένουν στο ύψος τους κατά την χρήση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο npap..

Βρες τις αναλυτικές οδηγίες χρήσης των συγκεκριμένων ηχείων και διάβασέ τες όλες από την αρχή μέχρι το τέλος πολλές φορές και πολύ προσεκτικά ώσπου να είσαι σίγουρος 100% ότι κατάλαβες τι ακριβώς γράφει...

Θα σου φάει κάποιο χρόνο αλλά αξίζει σίγουρα τον κόπο...

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου