Προς το περιεχόμενο

Θυμαστε το "πως φερνουμε δεμα απο Αμερικη?" Ε ξεχαστε το


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dubchris είπε

κανεις εμπειρια απο εκτελωνισμο με DHL?

 

Don't even THINK about it.

 

Δεν υπάρχει χειρότερη εταιρεία.

 

Στην Ελλάδα δε άνετα μπορεί να αποτελέσει τον κεντρικό ήρωα παράστασης του Ευγένιου Σπαθάρη...οι άνθρωποι κάνουν ακόμα και τον πιο πεταμένο και άχρηστο Έλληνα δημόσιο υπάλληλο να μοιάζει με μεγαλοστελεχος της Microsoft.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γενικο θεμα DHL η ειναι μονο στην Ελλαδα? Γιατι σκεφτομουν αν θα με συμφερε να την φερω μεσω Γερμανιας/Ιταλιας που ειναι 2 φιλοι μου, ή αν θα πρεπει να κανω προσευχες να βρεθει το εμβολιο κ να μην πουληθει η κιθαρα στο ενδιαμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω έχω την αντίθετη άποψη.

Εξαιρετικός διεθνής courier αλλά δεν χρειάστηκε να εκτελωνίσω κάτι, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω εμπειρικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dubchris είπε

Γιατι σκεφτομουν αν θα με συμφερε να την φερω μεσω Γερμανιας/Ιταλιας που ειναι 2 φιλοι μου

 

H Γερμανική DHL είναι εξίσου τραγική (είναι ο ιδιοκτήτης των γερμανικών ταχυδρομείων και το μοναδικό option στη χώρα) γενικά αν δεν είσαι μεγάλος πελάτης βραστα και άστα.... θα...περιμενεις....τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία...στο Βερολίνο όπου ζω το 1/4 του έτους... επίσης δες τα ΚΟΣΤΗ του εκτελωνισμου μαζί με τους δασμούς και τους φόρους..... μπορεί να αλλάξεις γνώμη....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Superfunk είπε

επίσης δες τα ΚΟΣΤΗ του εκτελωνισμου μαζί με τους δασμούς και τους φόρους..... μπορεί να αλλάξεις γνώμη....

 

Φαντάσου ότι τώρα με μεταφορικα, ΦΠΑ, δασμους, κλπ κλπ ΚΑΙ DHL φτανει στο χιλιαρικο. Κ δυστυχώς οσο κ αν την θελω το να πληρωσω "αλλες 2 ιδιες κιθαρες" για να τη φερω  μ φαινεται overkill, του overkill, ω overkill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αδικαιολόγητη λάσπη για την DHL χωρίς αναφορές, ΣΦ.

Οτι έχω παραγγείλει ήρθε στην ώρα του και στην πόρτα μου. Οχι μια και δυό φορές.

Επίσης έχουν οργάνωση σημείο αναφοράς, όπου ελέγχεις σε πραγματικό χρόνο την εξέλιξη του ταξιδιού.

Αν μπορώ να πληρώσω το έξτρα κόστος, επιλέγω την DHL για μεταφορά. Θεωρώ πως αυτό δεν πρέπει να απασχολεί τον dubchris.

Για τα του τελωνείου αν δεν βρει απάντηση εδω, ας τους κάνει ένα τηλέφωνο να έχει ιδία άποψη.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Αδικαιολόγητη λάσπη για την DHL χωρίς αναφορές, ΣΦ.

 

Από προσωπική εμπειρία μιλάω.

Το χειρότερο customer service που έχω αντιμετωπίσει.

 

4 φορές μέσα στο 2020 ,δεν μπορεί να είναι τυχαίο...

 

Btw αν δεις τις ΑΞΙΟΛΟΓΉΣΕΙΣ στο Google maps για τα κεντρικά τους στην Αθήνα θα δείς ότι δεν τα λέω μόνο εγώ.

 

 

Μόνο τον Thomann εξυπηρετούν σωστά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

 

Από προσωπική εμπειρία μιλάω.

Το χειρότερο customer service που έχω αντιμετωπίσει ,με εξαίρεση βέβαια το ελληνικό δημόσιο.

 

4 φορές μέσα στο 2020 ,δεν μπορεί να είναι τυχαίο...

 

 

με ωράριο παράδοσης 10-18 (αν θυμάμαι καλά το 10) επί δυό συνεχόμενες μέρες, αφού ήδη ήξερα ότι το δέμα είχε φτάσει Ελλάδα και το αναζητούσα επί μέρες στα "ανύπαρκτα" τηλέφωνά τους, μου είπαν ότι θα παραδοθεί εντός της ημέρας. Μετά τις 18.00 έφυγα από το σπίτι και στις 18.30 μου τηλεφώνησε ο ντελιβεράς. Αφού τον έβρισα μου είπε ότι θα τα ξαναφέρει την άλλη μέρα. Τί ώρα ρώτησα 10-18 απάντησε. Την άλλη μέρα μέχρι τις 18.00 δεν είχε έρθει. Ξαναέφυγα, στις 18.45 πήρα τηλεφώνημα αν είναι κανείς στο σπίτι. Τον ξαναέβρισα.

Φυσικά δεν άφησε κανένα χαρτάκι και κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας. 

Την επόμενη αναζήτησα επί μια ώρα τα τηλέφωνά τους για να μου πούν ότι "ήρθε δυό φορές ο άνθρωπος και λείπατε και τις δυό" Όταν τους ρώτησα τι ώρα ήρθε, μου είπαν ότι η αναφορά έγραφε 18.05 και είναι λογικό να αργεί λίγο. Τους έβρισα επίσης. Ρώτησα πως μπορώ να παραλάβω και μου είπαν ότι τα γραφεία του είναι στο αεροδρόμιο. Επειδή ήδη ήταν Παρασκευή έκανα 45+45 χιλιόμετρα και το παρέλαβα μόνος μου.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεστε στην DHL της Ελλάδας, από την οποία κι εγώ έχω τις χειρότερες εντυπώσεις.

Όμως όταν έμαθα λεπτομέρειες για αυτούς (το ελληνικό κομμάτι της DHL) κατάλαβα.

 

Άλλο η DHL της Ελλάδας, άλλο DHL γερμανικά ταχυδρομεία (μετά την εξαγορά τους), άλλο η DHL ιδιωτική εταιρία μεταφορών-ταχυμεταφορών (τα κεντρικά της).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με την DHL στην Ελλάδα, πραγματά όταν τα δέματα μπαίνουν Ελλάδα χάνεται το tracking και τελικά μαθαίνω το ελληνικο tracking number μόνο αν τους πάρω τηλέφωνο. Επίσης καμιά ενημέρωση για το πότε θα παραδοθούν, εμπειρικά το υπολόγιζα και έβαζα τη μάνα μου να περιμένει, φανταστείτε ότι έπιασε κουβέντα με τον courier και του είπε "ρε παιδιά ενημερώστε κάπως, με βάζει σκοπιά ο γιος μου να σας περιμένω!" 

 

Οφειλώ να παραδεχτώ όμως ότι πάντα φτάνουν οκ.

 

Σχετικά με τον φίλο μας, νομίζω ότι οι courier χρεώνουν όπως θέλουν τον εκτελωνισμό. όχι το τι πληρώνεις στο τελωνείο, αλλά τι αμοιβή θέλουν αυτοί για να στο εκτελωνίσουν. Αυτό το ακουσα σε φιλική συζήτηση, οχι απο προσωπική εμπειρία.

 

νομίζω όμως ότι στανταρ υπολόγισε ένα +40% στη τιμή αγοράς και ο θεός βοηθός

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου