Προς το περιεχόμενο

Torrent disclaimer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"This software and its accompanying documentation are not fit for any

purpose. No responsibility is accepted for any consequences arising out of

its use, or for anything else really. I don't care what you do with this

stuff. If you want to use it to avoid paying for software that's your

responsibility. I don't care if you reverse-engineer, plagiarise or rip off

any part of this release. Do what you like. I'll not be responsible".

 

Εντάξει, το έχουμε τερματίσει με τα νομικίστικα (και για όποιον ρωτήσει πώς "έτυχε" και το είδα, έχω έτοιμη απάντηση).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το έχουμε τερματίσει με τα νομικίστικα.

 

Αυτό που έγραψες δεν είναι νομικίστικο. Είναι απλώς μία αναρχική τοποθέτηση, η οποία λέει "γράφω το νόμο στα παλιά μου τα παπούτσια". Δεν έχει κάποια εγκυρότητα. Οπότε, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς "έτυχε" και το είδες?

Δουλειά σου! ;D (Αυτή η ήταν η έτοιμη απάντηση). Και σοβαρά: Ψάχνω να βρω ένα παλιό πρόγραμμα - Το Sibelius 3 συγκεκριμένα - το οποίο δεν υπάρχει πουθενά πλέον. Αν υπήρχε θα το αγόραζα. Αλήθεια.

 

 

Αυτό που έγραψες δεν είναι νομικίστικο. Είναι απλώς μία αναρχική τοποθέτηση, η οποία λέει "γράφω το νόμο στα παλιά μου τα παπούτσια". Δεν έχει κάποια εγκυρότητα. Οπότε, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες; Γιατί εμένα όντως μου φαίνεται σαν νομικίστικος εξυπνακισμός, του στυλ "καλύπτω τον κώλο μου γράφοντας μια παπαριά και υποθέτω ότι αν τύχει ποτέ να βρεθώ στο δικαστήριο θα τη σκαπουλάρω".

Σαν να λέμε "είμαι ντραγκ ντίλερ αλλά δεν είμαι υπεύθυνος για το αν εσύ γίνεις πρεζάκι με την ηρωίνη που θα σου πουσάρω". 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες; Γιατί εμένα όντως μου φαίνεται σαν νομικίστικος εξυπνακισμός, του στυλ "καλύπτω τον κώλο μου γράφοντας μια παπαριά και υποθέτω ότι αν τύχει ποτέ να βρεθώ στο δικαστήριο θα τη σκαπουλάρω".  Σαν να λέμε "είμαι ντραγκ ντίλερ αλλά δεν είμαι υπεύθυνος για το αν εσύ γίνεις πρεζάκι με την ηρωίνη που θα σου πουσάρω".

 

Μα, από το ίδιο το παράδειγμα που (ορθώς) αναφέρεις, προκύπτει πως μόνο ένας κακοποιός μπορεί να ξεστομίσει τέτοια πράγματα. Νομικό κείμενο, δεν είναι μία μαλακία που γράφω εγώ σε μία λαδόκολλα και που μπορεί να λέει "ο Χάρης θα έρχεται κάθε μέρα να του ρίχνω μία σφαλιάρα".

 

Πρέπει να υπάρχει πλαίσιο στα όσα διατυπώνονται και - βεβαίως - να τα έχεις ενυπογράφως αποδεχθεί, έτσι δεν είναι LK?

 

Στο πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα που συζητάμε, η φρασεολογία που έχει χρησιμοποιηθεί, επιλέχθηκε ακριβώς για να είναι πλήρης αντίθεση των περισσότερων EULA που συνοδεύουν το νόμιμο λογισμικό, δηλαδή μία φραστική φάρσα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν κάτι είναι παράνομο, δεν μπορεί με τη βούληση (ακόμα  και με συμφωνία) δύο ιδιωτών να γίνει νόμιμο.

 

Είναι διατάξεις δημόσιας τάξης, που ΔΕΝ μπορούν να αλλάξουν.

 

Παράδειγμα.

Ακόμα και να αποδεχθεί ένας υπάλληλος να μην αμείβεται ενώ παρέχει εξαρτημένη εργασία, ΔΕΝ έχει καμία ισχύ αυτή η συμφωνία εργοδότη - υπαλλήλου και οφείλει ο πρώτος αμοιβή στον δεύτερο.

 

Αν κάνουμε τις αναγωγές είτε στο θέμα του τοπικ είτε στα ναρκωτικά.....εύκολα προκύπτει το συμπέρασμα ότι ένα τέτοιο κείμενο , ακόμα και να συμφωνήσει κάποιος μαζί του, ΔΕΝ έχει καμία νομική ισχύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ αλλιώς το καταλαβαίνω.

 

Είναι σαν να λέει δεν έχω ευθύνη για το τι θα το κάνεις, και τι μπορεί η χρήση του να σου προκαλέσει (και δεν τον νοιάζει κιόλας), πχ μου κάηκε το laptop.

 

Είναι σαν να του λέει "ότι κι αν πάθεις είσαι υπεύθυνος εσύ και όχι εγώ".

 

Λάθος το κατάλαβα?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κάθισα να το διαβάσω επισταμένως να σου πω την αλήθεια.

Από τα συμφραζόμενα και το παράδειγμα με τα ναρκωτικά ....απάντησα.

 

Αν κάποιος π.χ. πουλάει μαχαίρια νόμιμα (π.χ. κουζινομάχαιρα) προφανώς δεν ευθύνεται για κάποιον που με ένα από αυτά σκότωσε τη γυναίκα του.

 

Αν πουλάει όμως παράνομα δυναμίτιδα , δεν μπορεί να πει, εγώ την πουλάω εσύ μην τη χρησιμοποιήσεις σε παράνομες πράξεις, δεν έχω ευθύνη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πουλάει όμως παράνομα δυναμίτιδα , δεν μπορεί να πει, εγω την πουλάω εσύ μην τη χρησιμοποιήσεις σε παρανομες πράξεις, δεν έχω ευθύνη.

Να σου πω την αλήθεια, μου θυμίζει κάποιον που πουλάει παράνομα δυναμίτιδα, και λέει "δεν με νοιάζει πώς θα την χρησιμοποιήσεις, αλλά αν χάσεις κανένα χέρι είναι δική σου ευθύνη".

 

Το αυτονόητο δηλαδή.

Δεν νομίζω ότι εννοεί ευθύνη έναντι του νόμου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η λέξη κλειδί είναι αν αυτό που πουλάει είναι "παράνομο".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου