Προς το περιεχόμενο

"Πείραγμα" συχνοτήτων με παραμετρικό EQ


journeyman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και καλή εβδομάδα, θα ήθελα να δω τις συχνότητες που "λειτουργεί" το μπάσο μου (κατά την έξοδό του από τον ενισχυτή) και να τις "πειράξω" αντιστοίχως για να φτιάξω λίγο τον ήχο μου.

Να πω ότι ο ενισχυτής μου (SWR Headlight) έχει παραμετρικό EQ αλλά θα ήθελα να πειραματιστώ με τις συχνότητες στο στούντιο.

Μπορεί να γίνει με κάποιο software?

Υπάρχει κάρτα ήχου (Scarlett 6i6 + Macbook με Ableton και Cubase).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτό που ζητάς είναι ένα spectrum analyzer .

 

Free Spectrum Analyzer Plugin, FFT, Real-Time [VST, AU, AAX] - SPAN | Voxengo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το μπασο ειναι μια οκταβα κατω απο την κιθαρα που ειναι σημειωμενη σε αυτο το διαγραμμα. Το να μαθεις να αναγνωριζεις ομως στο αυτι τις συχνοτητες θελει δουλεια, γιατι το τι πρεπει να κοψεις καθε φορα εχει να κανει με το συνδυασμο μηχανηματων χωρου και ηχητικου περιβαλλοντος

 

scale-note-chart.thumb.png.86acea75d3481046150d6312b8a6cae0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα:

Ε=41,203

Α=55,000

D=73.416

G=97.999

 

???

 

γενικώς το κοιτάω επειδή παρατηρώ μια "μουντίλα" στην Ε και γενικά σαν να βρωμίζει λίγο (συχνοτικά εννοώ). Ο σκοπός μου είναι να μετρήσω με κάποιο τρόπο την μπότα του ντράμερ  και να κόψω όλες τις δικές μου συχνότητες κάτω από αυτή.

Φαντάζομαι το Spectrum Analyzer είναι το εργαλείο που χρειάζομαι αλλά πρέπει να διαβάσω το πως γίνεται.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και αφορά το ίδιο θέμα:

Η συνδεσμολογία σε αυτή τη φάση θα είναι

μπάσο -> ενισχυτής -> έξοδος ενισχυτή -> είσοδος κάρτας ήχου -> λάπτοπ (Spectrum) σωστά???

Οι συχνότητες που θα μετρήσω στο μπάσο, θα είναι άσχετες με το αν επηρεάζουν τον χώρο. Σωστά πάλι?

Δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία "ανάλυση ακουστικού χώρου" επί πληρωμή, οπότε πως μπορώ να το κάνω αυτό "εμπειρικά"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συχνότητες που θα μετρήσω στο μπάσο, θα είναι άσχετες με το αν επηρεάζουν τον χώρο. Σωστά πάλι?

 

αν καταλαβα τι ρωτας (δεν ειμαι και σιγουρος  ;D) αν γραφεις κονεκτ σωστα,αν γραφεις με μικροφωνο λαθος.

 

Ο σκοπός μου είναι να μετρήσω με κάποιο τρόπο την μπότα του ντράμερ  και να κόψω όλες τις δικές μου συχνότητες κάτω από αυτή.

 

βασικα πολυ κακο για το τιποτα.....100 χρονια ....μιξερας πρωτη φορα ακουω και βλεπω αυτα που θες να κανεις.. ;D ;D

 

Για αρχη κοψε τα ΠΑΝΤΑ (στο master bus)  κατω απο τους 30-40 για να καθαρισει το mix και μετα προχωρα παραδοσιακα με το αυτι.

 

Και φυσικα ΔΕΝ μιξαρεις .....μπασο μιξαρεις ΚΟΜΜΑΤΙ οποτε μη χανεις πολυτιμο χρονο για να ...ακουσεις καθαρα την Ε......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

γενικώς το κοιτάω επειδή παρατηρώ μια "μουντίλα" στην Ε και γενικά σαν να βρωμίζει λίγο (συχνοτικά εννοώ). Ο σκοπός μου είναι να μετρήσω με κάποιο τρόπο την μπότα του ντράμερ  και να κόψω όλες τις δικές μου συχνότητες κάτω από αυτή.

Φαντάζομαι το Spectrum Analyzer είναι το εργαλείο που χρειάζομαι αλλά πρέπει να διαβάσω το πως γίνεται.

 

Διάβασε κι αυτό.

 

https://ledgernote.com/columns/mixing-mastering/mixing-bass-and-kick-for-low-end-balance/

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα τι ρωτας (δεν ειμαι και σιγουρος  ;D) αν γραφεις κονεκτ σωστα,αν γραφεις με μικροφωνο λαθος.

 

η αλήθεια είναι ότι μπορεί να μην το εξηγώ σωστά (έτσι τουλάχιστον όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου), οπότε θα προσπαθήσω να το εξηγήσω λίγο.

Το στούντιο είναι μόνο για πρόβες, δεν κάνουμε εγγραφή εκεί. Ωστόσο, συχνοτικά νομίζω είναι λίγο μπερδεμένω. Προφανώς και παίζουν και άλλα ρόλο (πχ κιθάρες) αλλά πάμε βήμα βήμα να το ξεμπερδέψω...!

 

Αυτό το "κόψε τα πάντα στο master bus" εννοείς στην κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "κόψε τα πάντα στο master bus" εννοείς στην κονσόλα?

 

στο master bus του DAW

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου