Προς το περιεχόμενο

Στο Nord Lead 2x παραμορφώθηκαν όλοι οι ήχοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θέλω να ρωτήσω τους χρήστες του Nord Lead 2x εαν έχουν ποτέ αντιμετωπίσει ποτέ το παρακάτω πρόβλημα. Έχω αγοράσει εδώ και 1 χρόνο μεταχειρισμένο το παραπάνω πλήκτρο και ενώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα,ξαφνικά στην προχθεσινή πρόβα παραμορφώθηκαν όλοι οι ήχοι και ακούγονται όπως στο παρακάτω βίντεο που παραθέτω!Έχω ψάξει όλα τα forums της nord αλλά κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ αυτό το πρόβλημα. Και ο τεχνικός που το πήγα δεν μπόρεσε να καταλάβει τι φταίει. Έκανα factory reset αλλά δεν άλλαξε κάτι!Στην ουσία ο ήχος ακούγεται σαν να έχουν παραμορφωθεί υπερβολικά οι ήχοι από κάποια παράμετρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

https://www.youtube.com/watch?v=kO8m5ptQTxM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και ο τεχνικός που το πήγα δεν μπόρεσε να καταλάβει τι φταίει.

Να φανταστώ ότι το πήγες σε τεχνικό εκτός Νάκα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται!Σήμερα θα πάω και σε έναν 2ο που μου πρότειναν αλλά και ο πρώτος δεν μου έδωσε και πολλές ελπίδες σε περίπτωση που δεν πιάσει το factory reset.Το περίεργο είναι ότι δεν είχε ξαναδεί ποτέ αντίστοιχο πρόβλημα σε κάποιο πλήκτρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι εννοείται!

Το καταλάβαμε.

 

Σήμερα θα πάω και σε έναν 2ο

Ας ελπίσουμε αυτός να ξέρει.

 

Το περίεργο είναι ότι δεν είχε ξαναδεί ποτέ αντίστοιχο πρόβλημα σε κάποιο πλήκτρο!

Μάλιστα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλού κακού κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αφού προηγουμένως δημιουργήσεις αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σου.

Ίσως αυτό επαναφέρει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΙΧΝΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ :

1. Δοκίμασε μήπως κάποιο πλήκτρο που ρυθμίζει continuous controller έχει μείνει "πατημένο κάτω"...

2. Στείλε midi in από κάπου αλλού (εννοώ άλλον midi controller) στο nord και δες πώς ακούγονται οι ήχοι σε αυτήν την περίπτωση... Αν δεν έχεις άλλο midi controller, απλά δημιούργησε μόνος σου μερικές νότες στο DAW και στείλτες στο Nord να δεις...

3. Στείλε το midi του Nord μέσω midi out σε κάποιο daw και τσέκαρε τι μηνύματα έχει λάβει (αφού βγάλεις πιθανά midi φίλτρα)...

4. Τσέκαρε μήπως υπάρχουν διάφορα είδη εργοστασιακού reset (π.χ. "cold", "hard", "firmware" κλπ.κλπ.)

5. Εάν ξέρεις τον αριθμό του continuous controller που φαίνεται να έχει δημιουργήσει το πρόβλημα, στείλε από DAW μηνύματα που να τον κάνουν 0 ή 127 για να δεις αν αλλάζει ο ήχος (χμ, δοκίμασε και το 64 καλού κακού...)

 

Για να γίνω πιο κατανοητός, ιδού ένα παράδειγμα : σε ένα από τα δικά μου synth, μια ρόδα (modulation wheel) μερικές φορές στέλνει μηνύματα midi στο άσχετο (χωρίς να την κινώ με το χέρι δηλαδή). Όταν κάνω midi recording με DAW (και δεν έχω το αντίστοιχο midi φίλτρο ενεργοποιημένο) το daw μου δείχνει τα μηνύματα αυτά (έτσι κατάλαβα και το πρόβλημα).

Να προσθέσω ότι αυτό το synth είναι σχετικά παλιό..

 

Όταν λέω DAW εννοώ εφαρμογές σαν Sonar, Cubase, Logic κλπ.

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θέλω να ρωτήσω τους χρήστες του Nord Lead 2x εαν έχουν ποτέ αντιμετωπίσει ποτέ το παρακάτω πρόβλημα. Έχω αγοράσει εδώ και 1 χρόνο μεταχειρισμένο το παραπάνω πλήκτρο και ενώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα,ξαφνικά στην προχθεσινή πρόβα παραμορφώθηκαν όλοι οι ήχοι και ακούγονται όπως στο παρακάτω βίντεο που παραθέτω!Έχω ψάξει όλα τα forums της nord αλλά κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ αυτό το πρόβλημα. Και ο τεχνικός που το πήγα δεν μπόρεσε να καταλάβει τι φταίει. Έκανα factory reset αλλά δεν άλλαξε κάτι!Στην ουσία ο ήχος ακούγεται σαν να έχουν παραμορφωθεί υπερβολικά οι ήχοι από κάποια παράμετρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου