Προς το περιεχόμενο

Κάλυμμα για midi keyboard


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ήθελα να κάνω μια σφυγομέτρηση  ;D και να ρωτήσω (δεδομένου ότι έχω ήδη και ένα χαλασμένο ηλεκτρ. πιάνο), τί καλύμματα βάζετε στα midi keyboards για να μην πιάνουν σκόνη;

Παίρνετε αυτά του εμπορίου (που είναι και ακριβούτσικα βλέπω) ή κάτι αυτοσχέδιο;

 

Τι ύφασμα είναι κατάλληλο για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προστασία από σκόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω σε όλα σχεδόν καλύμματα.

Από midi keyboard (που λες) , στο synth, σε κονσόλες....κ.λ.π.

 

Είχα πάρει 3 μέτρα ύφασμα * της αρεσκείας μου, μέτρησα την κάθε συσκευή , πήγα στον ράφτη μου και τα έκοψα (και τα γάζωσα)  ακριβώς,

 

Μετά πήγα σε έναν τύπο που έκανε prints με σίδερο, και χτύπησα πάνω σε όλα το logo του studio μου.

 

 

Edit:

*  Καλά μην φανταστείς δεν πήρα και κάνα κασμίρ dormeuil  ;D ;D  (εκεί το μέτρο πάει παραπάνω από το Midi keyboard)  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σκόνη βάζω διάφανο πλαστικό κάλυμμα (πάμφθηνο στο εμπόριο) - όχι πολύ βαρύ όμως - και είναι όλα ΟΚ...

Βέβαια θέλει κόψιμο αφού το αγοράσεις, αλλά είναι πάρα πολύ εύκολο...

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σκόνη βάζω διάφανο πλαστικό κάλυμμα (πάμφθηνο στο εμπόριο) - όχι πολύ βαρύ όμως - και είναι όλα ΟΚ...

Βέβαια θέλει κόψιμο αφού το αγοράσεις, αλλά είναι πάρα πολύ εύκολο...

 

Σαν αυτό που βάζουν στα τραπέζια δηλ. πάνω από τραπεζομάντηλο;

https://www.e-jumbo.gr/kouzina/lefka-eidi-kouzinas/trapezomantila/clear-prostasias/trapezomantilo-plastiko-diafano-130x180_270074/

 

Σκέφτομαι μήπως ήταν καλή και διάφανη μεμβράνη σιλικόνης που κολλάει στα πληκτρολόγια, αλλά δε νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλη για 88 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς διάφανο και όχι πολύ βαρύ (όχι πολύ παχύ δηλαδή).

Ναι, υπάρχει και στα σούπερμαρκετ και σαν κάλυμμα για τραπεζομάντηλα, αλλά π.χ. στο Πράκτικερ το πουλάνε σαν κάλυμμα γενικής χρήσης.

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω καλύματα εταιριών original (korg & roland) και ήταν αρκετά ακριβά από μπουτίκ εξωτερικού αλλά ταίριαζαν ακριβώς στις διαστάσεις των συνθ.

 

υπάρχουν και φτηνότερα μάρκας που σφίγγουν με λάστιχο σχεδόν όλα τα μαγαζιά με πληκτροφόρα διαθέτουν. τώρα και αυτό το φτηνό να βάλεις τη δουλειά θα την κάνει.

 

πάντα σκεπασμένα και στο σπίτι αλλά ειδικά έξω σε μαγαζιά όταν τα άφηνα εκεί παλιότερα για λάιβ πάντως στα midi παίζει ρόλο και η φούσκα στο πλήκτρο και οι διακόπτες γενικά με τον καιρό θέλουν αλλαγή από κάτω τα pads δεν είναι μόνο θέμα σκόνης.

 

σίγουρα το κάλυμα βοηθάει σε κάθε περίπτωση

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σ'ένα ξένο φόρουμ, κάποιος έπαιρνε ύφασμα από ψεύτικο μετάξι, κάτι τέτοιο.

 

Το θέμα είναι ότι το έχω στο σαλόνι με τον υπολογιστή, και θα ήθελα να φαίνεται και αισθητικά ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ό,τι ύφασμα και να επιλέξεις, δεν θα επιβαρύνει αυτό που θα σκεπάσει (από σκόνη/ καπνίλα θα τα προφυλάξει) .

Διάλεξε ό,τι σου αρέσει στο μάτι, και σου κάνει στην τσέπη.

Πάρε μέτρα,βρες έναν ράφτη / μια μοδίστρα και θα στο κάνει με ελάχιστο κόστος.

 

Edit:

Αφού το θες και για σαλονι, π.χ. υπάρχει βελούδο με 6 ευρω το μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικά μετά από ψάξιμο, πήρα αυτό σε μαύρο (μπορείς να παραγγείλεις όποια διάσταση θες)

Narzuta ochronna na Keyboard BELTI kolory - szyty na wymiar!!!

 

Το περιμένω να μου έρθει τώρα, ελπίζω να είναι καλό.

Οκ, δε θα είναι εμφανίσημο (σαν διακοσμητικό ύφασμα δηλ.) αλλά τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του.

 

Το έβαλα εδώ μήπως θα ενδιαφερόταν κι άλλος.

Από το ebay το πήρα, αλλά έβαλα το παραπάνω λινκ που βρήκα (όπως φαίνεται μόνο στην Πολωνία πωλείται) επειδή έχει περισσότερες φωτό και δείχνει και περισσότερα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου