Προς το περιεχόμενο

Στήριγμα keyboard πάνω σε βάση Χ.


anaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

έχω ένα Keyboard 61 πλήκτρων και το έχω βάλει πάνω σε μία βάση τύπου Χ, μονή, την οποία έχω χαμηλώσει πολύ για να παίζει ο μικρός.

 

Παίζοντας (παίζει και λίγο άγρια…), πάει το keyboard μπρος πίσω γλιστρώντας πάνω στη βάση. Είναι θέμα χρόνου δηλαδή να πέσει πάνω του. Υπάρχει κάνα εξάρτημα – καμιά πατέντα να το σταθεροποιήσω ώστε να μην κουνιέται πάνω στη βάση; Η βάση δεν έχει κάποια τρύπα.

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχω ένα Keyboard 61 πλήκτρων και το έχω βάλει πάνω σε μία βάση τύπου Χ, μονή, την οποία έχω χαμηλώσει πολύ για να παίζει ο μικρός.

 

Παίζοντας (παίζει και λίγο άγρια…), πάει το keyboard μπρος πίσω γλιστρώντας πάνω στη βάση. Είναι θέμα χρόνου δηλαδή να πέσει πάνω του. Υπάρχει κάνα εξάρτημα – καμιά πατέντα να το σταθεροποιήσω ώστε να μην κουνιέται πάνω στη βάση; Η βάση δεν έχει κάποια τρύπα.

 

Ευχαριστώ.

 

 

ποιο keyboard έχεις?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M-Audio ProKeys Sono 61

 

Σε αυτό, αυτό που σκέφτηκα δεν πιάνει.

 

Το άλλο που σκέφτομαι θέλει τρυπήματα, βιδώματα και θα επέμβεις στο "κήτος" του οργάνου. Δεν ξέρω αν έχεις τη διάθεση

Και με σφιγκτήρες ξύλου μπορεί να γίνει αλλά θέλει πατέντα για να μην γδάρεις η σπάσεις το όργανο.

 

Aμα επενδύσεις με λάστιχο την βάση γύρω γύρω (εκεί που ακουμπάει), επίσης δεν θα γλυστράει. Πάρε π.χ.  μια σαμπρέλα, κόψτη ανάλογα και ντύσε έτσι ώστε να φαίνεται ωραία.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks…

Νόμιζα ότι θα υπήρχε κάποια πιο straightforward λύση. Π.χ. να υπήρχαν στην αγορά  σφιγκτηράκια τα οποία θα έπιαναν πάνω στην βάση, σε 4 σημεία, μπρος και πίσω από το όργανο με κάτι μαλακό στο σημείο επαφής με το όργανο.

 

Η επένδυση με λάστιχο φαίνεται καλή ιδέα για να μη γλυστράει άλλα μπορεί και πάλι να πέσει.

 

Θα την ψάξω και με σφιγκτήρες ξύλου…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks…

Νόμιζα ότι θα υπήρχε κάποια πιο straightforward λύση. Π.χ. να υπήρχαν στην αγορά  σφιγκτηράκια τα οποία θα έπιαναν πάνω στην βάση, σε 4 σημεία, μπρος και πίσω από το όργανο με κάτι μαλακό στο σημείο επαφής με το όργανο.

 

Η επένδυση με λάστιχο φαίνεται καλή ιδέα για να μη γλυστράει άλλα μπορεί και πάλι να πέσει.

 

Θα την ψάξω και με σφιγκτήρες ξύλου…

 

 

επειδή είναι μικρός πρόσεχε τι θα βάλεις, τι θα εξέχει και να το επενδύσεις ανάλογα μην τραυματιστεί.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι… ακριβώς αυτό σκέφτηκα. Ότι με σφιγκτήρες θα χτυπήσει το χεράκι του. Δε βρήκα όμως και κάνα σφιγκτήρα που να μου κάνει.

Θα προχωρήσω σίγουρα με το ντύσιμο με λάστιχο.

Μήπως να πάω σε άλλη βάση; Παίζει καμία που να έχει πάνω της καμιά πατέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά Yamaha/Casio (μπορεί και σε άλλες μάρκες entry level) υπάρχουν τρύπες στο κάτω μέρος του keyboard και βίδες για σταθεροποίηση αλλά θέλουν δική τους βάση να ταιριάζουν οι τρύπες, είναι ιδανικές για μικρά παιδιά. Εδώ δεν προτείνεται να τρυπήσεις γιατί μπορεί να βρεις πλακέτα.

 

Εκτός πατέντας υπάρχουν άκρες από βάση αν ταιριάζει η διατομή μπορεί να λειτουργήσει σαν στοπ και λάστιχα υπάρχουν έτοιμα ειδικά αντιολισθητικά για τις βάσεις αυτές αλλά πρέπει να ψάξεις να βρεις σαν ανταλλακτικό και δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά.

 

Δες εδώ τις άκρες :https://www.amazon.com/Quik-QL742-Keyboard-Stand-Black/dp/B008FJXGKO/ref=sr_1_26?s=musical-instruments&ie=UTF8&qid=1505469659&sr=1-26&keywords=keyboard+stand

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκρατς (velcro) καλής πχιότητας σε 1-2 σημεία στο κάτω μέρος του Keyboard, η άλλη πλευρά του σκρατς κολλημένη σε μια σανίδα στις διαστάσεις του keyboard ή λίγο μεγαλύτερη. Βίδωμα-σταθεροποίηση της σανίδας στη βάση με μεταλλικά ημικυκλικά πιαστράκια (κάτι θα βρεις στο praktiker λογικά). Πιάσιμο του keyboard στη σανίδα με το σκρατς.

 

Edit: αν η σανίδα είναι μαχόγκανυ θα είναι καλό και για μέταλ :))

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με άκρες (για να προσαρμόσω στη βάση μου ) έκανα ένα ψάξιμο στο internet και δε βρήκα κάτι.

Η ιδέα με το βέλκρο και τη σανίδα φαίνεται μια χαρά.

Νομίζω ότι η ιδέα του βέλκρο ίσως να δουλέψει και χωρίς τη σανίδα: τύλιγμα βέλκρο στη βάση, εκεί που ακουμπά το keyboard και λωρίδες του αντίθετου βέλκρο κολλημένες στο Keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου