Προς το περιεχόμενο

Ηχορύπανση από αυτοκίνητο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νόιζ

 

Σπαστικό θέμα και μου'χει γυρίσει το μάτι. Έχω έναν βραβευμένο μαλ... εδώ στην γειτονιά που έχει χόμπυ να κάθεται στο χρέπι του και να βάζει ΤΕΡΜΑ την μουσική του. Κι άντε, αν άκουγα όποιου είδους μουσική θα τ'άφηνα να πάει στον διάολο αλλά ακούω μόνο έναν βόμβο απ'τα subwoofer του και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

 

Υπάρχει κάτι ΝΟΜΙΚΑ που μπορεί να γίνει (LK λαμβάνει;). Γιατί όσες φορές κι αν έχω βγει να φωνάξω να κάνω να ράνω, κλάιν μάιν, πέρα βρέχει. Απορώ πως οι υπόλοιποι γείτονες δεν έχουν πει/κάνει κάτι, αλλά πιθανότατα να είπαν και να βρήκαν τον ίδιο τοίχο μ'εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

από την σελίδα της ελασ

 

Ποιες είναι οι ώρες κοινής ησυχίας και τι να κάνω σε περίπτωση που παραβιάζονται;

Σύμφωνα με τη Αστυνομική Διάταξη 3 του 1996 οι ώρες μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας είναι οι ακόλουθες:

 

Κατά τη θερινή περίοδο από 15:00 έως 17:30 και από 23:00 έως 07:00.

Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30.

 

Θερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου.

Χειμερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα, από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.

Οι παραβάτες των διατάξεων της εν λόγω Αστυνομικής Διάταξης, διώκονται σε βαθμό πταίσματος. Προς τούτο οι πολίτες δύνανται να απευθύνονται στην Αστυνομία για βεβαίωση της παράβασης, καθώς και να υποβάλλουν Έγκληση σε βάρος των παραβατών.

 

οπότε αν δεν είναι σε ώρες κοινής ησυχίας δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα. αν είναι πρέπει να γίνει αυτόφωρη διαδικασία και να γίνει μύνηση στο αρμόδιο αστ τμήμα ???

 

ο Λάκης βέβαια είναι πιο αρμόδιος....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε γι'αυτοκίνητο όμως νομίζω πως ο ΚΟΚ είναι το σωστότερο ανάγνωσμα, ο οποίος λέει τα εξής:

 

"Οι οδηγοί οδικών οχημάτων υποχρεούνται να μην παρενοχλούν τους άλλους χρήστες της οδού, τους παρόδιους και τους διαμένοντες επί της οδού,

προκαλώντας, μεταξύ άλλων, θόρυβο από τη χρήση ηχητικού συστήματος ή από οποιαδήποτε άλλη πηγή, σκόνη, καπνό ή ρίψη υγρών, όποτε είναι αυτό δυνατόν να αποφεύγεται. Οι παραβάτες τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ, εκτός αυτών που προκαλούν θόρυβο από τη χρήση ηχητικών συστημάτων, οι οποίοι τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ και με επιτόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης για τριάντα (30) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα."

 

Απ'όσο έχω ψάξει, το όριο είναι γύρω στα 70db, πράγμα που με τ'αυτιά μου δεν μπορώ να καταλάβω αν υπερβαίνει ο τύπος, δεδομένου πως ακούγεται ΜΟΝΟ ένα μπουμ-μπουμ κι ο βόμβος. Απ'την άλλη, 70db θόρυβος είναι ουσιαστικά ένα παλιό μοτέρ σε στροφές αυτοκινητόδρομου, οπότε υποθέτω δεν είναι και μεγάλος άθλος να το ξεπεράσεις. Εκτός αυτού, ο τύπος είναι απλά παρκαρισμένος και κάθεται και ακούει μόνος του και σπάει τα... της γειτονιάς.

 

Απ'την άλλη, πολύ αμφιβάλλω αν οποιοσδήποτε αστυνομικός έρθει με ντεσιμπελόμετρο για να γράψει έναν τυπά. Πιθανότατα καμιά παρατήρηση θα του κάνει και το πέρα βρέχει θα συνεχίσει. Πόσο μάλλον δε όταν μιλάμε για επαρχιακή πόλη που οι περισσότεροι είναι στο κλάιν μάιν το ίδιο!

Χώρια δε που αν όντως τον σταματούσε τροχαίος θα τον έγραφε πιθανότατα για 200 άλλα πράγματα αλλά δεν φαίνεται πως εφαρμόζεται και πολύ ο νόμος στο γιουνανιστάν.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ εγώ πιστεύω ότι πάλι έχει να κάνει με τις ώρες κοινής ησυχίας καθώς πάει αναφορικά με το που ενοχλει.

 

αν δηλ εσύ είσαι μέσα στο σπίτι μπορεί να γίνει μύνηση διότι ενοχλείσαι εσύ που είσαι μέσα, αν είσαι έξω στο πάρκο δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι ακόμη και σε ώρες κοινής ησυχίας.... πρέπει να είναι κάποιος που είναι μέσα σε κτήριο, κατάστημα κτλ

 

αυτό με τον κοκ νομίζω ισχύει μόνο για εθνική-επαρχιακή οδό κτλ δηλ αν είσαι εν κινήσει κ εσύ κ πρέπει να υπάρχει εκείνη την ώρα μπροστά τροχαίος να βεβαιώσει παράβαση

 

δεν ξέρω σκέψεις κάνω....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σπίτι μιλάμε σίγουρα, εφόσον είναι στα 20-30 μέτρα που παρκάρει και κάθεται κι ακούει τέρμα, το θέμα που κολλάω κι εγώ είναι κατά πόσον ο ΚΟΚ αναφέρεται σε φάσεις εν κινήσει, γιατί, technically, ο τύπος είναι παρκαρισμένος όταν ενοχλεί. Ή τουλάχιστον είναι περισσότερη ώρα παρκαρισμένος παρά εν κινήσει κάτα την διαδικασία... ενόχλησης!  ;D

Όπως και να'χει, είναι πολλές οι φορές που γίνεται και κατά την διάρκεια ωρών κοινής ησυχίας, είτε μεσημέρι είτε βράδυ, οπότε κι εκεί καλυμμένοι είμαστε πιστεύω.

 

Βέβαια μια έξτρα απορία την έχω για το κατά πόσον κάποιος, όσο πιτσιρικάς και να'ναι, μπορεί να'ναι τόσο γάιδαρος (για να μην πω κάτι άλλο) ώστε να μην καταλαβαίνει πως ΕΝΟΧΛΕΙ. Γιατί είναι παραπάνω από προφανές-αυτονόητο το γεγονός!

 

Και ξαναλέω πως δεν θα με πείραζε -τόσο- αν ήταν απλά δυνατή μουσική, είναι το ότι ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΗ. Απορώ πως διάολο οδηγάνε έτσι!  >:(

 

 

-snip-

 

quote-the-reason-there-are-so-many-stupid-people-is-because-it-s-illegal-to-kill-them-john-wayne-140-3-0380.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μια έξτρα απορία την έχω για το κατά πόσον κάποιος, όσο πιτσιρικάς και να'ναι, μπορεί να'ναι τόσο γάιδαρος (για να μην πω κάτι άλλο) ώστε να μην καταλαβαίνει πως ΕΝΟΧΛΕΙ. Γιατί είναι παραπάνω από προφανές-αυτονόητο το γεγονός!

 

 

Πολλες ΑΓΝΩΣΤΕΣ στο 70% των locals λεξεις χρησιμοποιεις φιλωΟυς....μηπως εισαι κανα διεφΘιντΙρειο του 30% ?  ;D

 

Σε λιγο θα μας πεις και για ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ,ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΑΡΙΘΜΟΥΣ..... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σπίτι μιλάμε σίγουρα, εφόσον είναι στα 20-30 μέτρα που παρκάρει και κάθεται κι ακούει τέρμα, το θέμα που κολλάω κι εγώ είναι κατά πόσον ο ΚΟΚ αναφέρεται σε φάσεις εν κινήσει, γιατί, technically, ο τύπος είναι παρκαρισμένος όταν ενοχλεί. Ή τουλάχιστον είναι περισσότερη ώρα παρκαρισμένος παρά εν κινήσει κάτα την διαδικασία... ενόχλησης!  ;D

Όπως και να'χει, είναι πολλές οι φορές που γίνεται και κατά την διάρκεια ωρών κοινής ησυχίας, είτε μεσημέρι είτε βράδυ, οπότε κι εκεί καλυμμένοι είμαστε πιστεύω.

 

Βέβαια μια έξτρα απορία την έχω για το κατά πόσον κάποιος, όσο πιτσιρικάς και να'ναι, μπορεί να'ναι τόσο γάιδαρος (για να μην πω κάτι άλλο) ώστε να μην καταλαβαίνει πως ΕΝΟΧΛΕΙ. Γιατί είναι παραπάνω από προφανές-αυτονόητο το γεγονός!

 

Και ξαναλέω πως δεν θα με πείραζε -τόσο- αν ήταν απλά δυνατή μουσική, είναι το ότι ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΗ. Απορώ πως διάολο οδηγάνε έτσι!  >:(

 

 

quote-the-reason-there-are-so-many-stupid-people-is-because-it-s-illegal-to-kill-them-john-wayne-140-3-0380.jpg

 

Άποψη μου για να μην σκας .... Καλεις την Άμεση Δράση (στο 100 )  εξηγείς όσο πιο σύντομα και περιεκτικά στον τηλεφωνητη αυτά που διαπιστώνεις και άσε αυτούς να αξιολογήσουν τι αδίκημα διαπράττει .

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

th?id=OIP.v-VyAggaHrHcmNqQZgH36gEsEp&pid=15.1

 

Εγώ ανάλογα προβλήματα τα έλυσα εξωδικαστικά.

Ένας ακόμα με βλέπει και τρέχει μετά από τόσα χρόνια.

I am the LAW and my fists are the ORDER!!!!!!

 

χαχαχαχαχαχχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψη μου για να μην σκας .... Καλεις την Άμεση Δράση (στο 100 )  εξηγείς όσο πιο σύντομα και περιεκτικά στον τηλεφωνητη αυτά που διαπιστώνεις και άσε αυτούς να αξιολογήσουν τι αδίκημα διαπράττει .

 

Την τελευταία φορά που το'κανα για ένα παρατημένο στο μπαλκόνι για μια βδομάδα κουτάβι που ούρλιαζε και φυσικά πεινούσε-διψούσε, πήρα την εξής απάντηση:

"πάρε στο αστυνομικό τμήμα Χαλκίδας." Και μου'κλεισαν το τηλέφωνο στα μούτρα πριν προλάβω να πω οτιδήποτε άλλο.

 

 

Εγώ ανάλογα προβλήματα τα έλυσα εξωδικαστικά.

Ένας ακόμα με βλέπει και τρέχει μετά από τόσα χρόνια.

I am the LAW and my fists are the ORDER!!!!!!

 

χαχαχαχαχαχχαχα

 

Την έχω πάθει κάπως έτσι στο παρελθόν, δυστυχώς δεν με παίρνει να κάνω τον Dredd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου