Προς το περιεχόμενο

Ηχορύπανση από αυτοκίνητο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Την έχω πάθει κάπως έτσι στο παρελθόν, δυστυχώς δεν με παίρνει να κάνω τον Dredd.

 

E, θέλει τρόπο, να αξιολογείς την κατάσταση και να πράττεις ανάλογα χωρίς υπερβολές.

Θέλει κοντρόλ αυτή η λύση.

Είπαμε, μην τον σκοτώσουμε κιόλας.

 

Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα που τον οδηγεί σε αυτή τη συμπεριφορά.

Μπορεί να είναι ψυχασθενής, αλκοολικός.

 

Πήγαινε βήμα βήμα, ξεκίνα να του μιλήσεις κάνοντάς του συστάσεις, άμα δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας θα πρέπει να βρεις και άλλους μάρτυρες από τη γειτονιά για συστηματική ενόχληση, διατάραξη της οικογενειακής γαλήνης και τέτοια και να του κάνετε μια μήνυση.

 

Αλλά εγώ δεν μπορώ, με τέτοια εξοργίζομαι και πάω και τα τελειώνω.

Δεν πάει να μου κάνει ότι θέλει.

 

Θα του πω άμα μου κάνεις μήνυση κάθε μέρα μέχρι να εκδικαστεί θα σε δέρνω, θα πάω στο εφετείο, θα πάρω αναβολές και τι θα μου ρίξουν. Ε, ενταξει, άμα του κάνεις βαριές σωματικές βλάβες η του αφήσεις κανα κουσούρι...........................

 

Ε, θέλει λίγο προσοχή χαχαχαχχαχαχαχαχααχαχα

 

Εγώ το κάνω αλλά κακώς το συστήνω. Το ξέρω πως δεν είναι λύση αλλά το κάνω γιατί δεν μπορώ, είναι θέμα χαρακτήρα.

 

Εγώ δηλαδή γιατί προσέχω με το αυτοκίνητό μου να μην κλείνω πάρκινγκ, διαβάσεις, να καβαλάω πεζοδρόμια.

 

Γιατί δεν κάνω φασαρία τόσα χρόνια ακόμα και αν παίζω μουσικη?

Γιατί προσέχω να μην κοπανάω για να μην ενοχλώ τους απο κάτω που έχουν μωρό.

 

Και τα έκανα και απο μικρός, μπορεί να έκανα άλλες βλακείες, αλλά αυτά τα πρόσεχα, είχα μια συνείδηση.

 

Και θα κάτσω εγώ να με βασανίζει το κάθε αδύναμο ανθρωπάκι?

 

Έτσι ένας στο χωριό βασάνιζε μια ολόκληρη γειτονιά και τον έκανα εγώ αρνάκι.

 

Μου λέει ένας γείτονας, κάνεις κοινωνικό καλό.

Και του την είπα, εσεις που σας βασανίζει χρόνια κάθε μέρα δεν μαζευτήκατε να τον βάλετε στη θέση του μια μέρα, φοβόσασταν τις απειλές του.

Εγώ του είπα αφού τον έκανα ρεμπέτη, εδω ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΟΥΜΑΝΤΟ και λέω πως θα είσαι φρόνιμος και ΚΟΤΑ από εδώ και μπρός.

 

Με σύγχιζαν πάντα τέτοιες καταστάσεις.

Και δεν μπορώ να μείνω άπραγος με οποιοδήποτε κόστος γιατί είμαι ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ χαχαχαχαχαχαχα

 

Τέλος πάντων φίλε, εύχομαι να βρεις τον καλύτερο τρόπο για να τελειώσει το θέμα σου γιατί οι συνέπειες στη ζωή σου δεν είναι και λίγες, είναι ψυχοφθόρο να συμβαίνουν τέτοια πράγματα και τα θύματα τέτοιων καθυστερημένων, ηλιθίων ή και ανθρώπων που έχουν κάποιο θέμα στην τελική που τους προκαλεί τη συμπεριφορά και υπάρχει μια δικαιολογία τέλος πάντων μπορεί και να αρρωστήσουν από μια τέτοια κατάσταση, νιώθουν μόνοι, ανυπεράσπιστοι, αδικία, απόγνωση και κατάθλιψη και άλλα που μπορεί να επηρεάσουν και την σωματική τους υγεία μέχρι να επιλυθούν.

 

Καλό κουράγιο.

Και μόνο που το μοιράστηκες μαζί μας είναι μια μορφή αποφόρτισης και συμπάσχουμε.......

Υπομονή.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκτός αυτού, ο τύπος είναι απλά παρκαρισμένος και κάθεται και ακούει μόνος του και σπάει τα... της γειτονιάς.

 

 

Μήπως, λέω μήπως, δεν πιάνεις το μήνυμα; Μήπως πρέπει να κατέβεις με ένα μπουκέτο λουλούδια ή έστω, ένα κουτί σοκολατάκια;

 

;D ;D ;D :-* :-* :-* :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως είπαν και οι παραπάνω, φώναξε την αστυνομία.

Ναι,σε πρώτη φάση παρατήρηση θα του κάνουν, αλλα συνήθως αρκεί.

Είχα έναν φοιτητή από πάνω μου.

Καθα βράδυ μεχρι τις 04:00-05:00  ΦΑΣΑΡΙΑ.

Πήγα 3 φόρες.

Τις 2 πρώτες με το καλό.

Την 3 με τσαμπουκά.

Με έγραψε στα @@ του.

Την 4 φορά.,ευτυχώς,  φώναξα την αστυνομία.

Λεω ευτυχώς. ..για 2 λογους.

1ον γιατί ετσι σταμάτησε  (ψαρωσε) και

2ον διότι αν ανέβαινα εγω θα του έκανα εκείνη τη στιγμη ζημιά.

ΔΕΝ έχει σχεση ο ΚΟΚ...μην ασχολείσαι. ...κάλεσε το 100.

 

Υ.Γ. Υπάρχει και η λύση των ασφαλιστικών μέτρων, αλλα δεν χρειάζεται να μπεις σε έξοδα. ..stick with the police.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το "βάζω μουσική και θα ακούσετε όλοι" με τον τρόπο που περιγράφει ο OP δεν είναι μια απλή γαϊδουριά, είναι μια βαθιά αντικοινωνική συμπεριφορά, κατά βάση ένα territorial pissing.

Τέτοιου είδους φαινόμενα απαιτούν επιθετική αντιμετώπιση: να του εξηγείς άμεσα ότι αυτό δεν είναι ανεκτό, ότι ενοχλεί, να καλείς την αστυνομία, να καταθέτεις μήνυση κλπ. Είναι ενέργειες που αν πάρουμε το ρίσκο, τον κόπο και το χρόνο να τις εξασκήσουμε θα ζήσουμε κάποια στιγμή σε μια καλύτερη χώρα.

Αυτό θα έκανα σήμερα αν είχα τέτοιο πρόβλημα.

 

Όταν το αντιμετώπισα πριν 10 χρόνια έκανα το λάθος του να επιβάλλω εγώ την τάξη. "Κέρδισα" την κόντρα και τον ψευτοτσαμπουκά αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος.

Σε έναν στην Κρήτη που έπλενε και κέρωνε το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου (με τις ώρες) ακούγοντας σκύλο, έχω βγάλει ενισχυτή και έχω παίξει μεταλο-riff . Τον εξαφάνισα.

Στον άλλον που έβαζε Βασίλη Καρρά στο από κάτω σπίτι όταν έμενα σε διαμέρισμα (πάλι στην Κρήτη)  έβαζα 2 PA ηχεία που είχα τότε σε έναν mosfet ενισχυτή 2X400 και τραγουδούσα από πάνω (έκανα και αφιερώσεις).

 

Τώρα δεν κάνω τέτοια.

Τις προάλλες ένας ήταν έξω από το σπίτι και κόρναρε. Βγήκα και είδα ότι είναι ο γείτονας που μένει 20 μέτρα παρακάτω. Τον πλησιάζω, του χτυπάω το τζάμι, το κατεβάζει, του λέω "παρακαλώ, με φωνάξατε?". Λέει "όχι εσάς, τη γυναίκα μου".  Του λέω "και που να το ξέρουμε, όλοι εμείς, να βάλετε κόρνα να φωνάζει Μαρια ή να χτυπάτε το κουδούνι σας να το ακούει μόνο η γυναίκα σας". Ντράπηκε, δεν τον έχω ξανακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μια εταιρία με τον cosκάτωπαύλαdr για να αντιμετωπίζετε τέτοια περιστατικά. Θα χεστείτε στο τάληρο  :police:

 

αυτό που είπε ο Χάρης. Πολύ ωραίο. Τα πε όλα.

 

  Αλλά δυστυχώς είναι πολύ οι παράγοντες.

Υπάρχει μια ανομοιομορφία στις επιλογές αντιμετώπισης στη χώρα μας που έχει παράγοντες και τοπικούς ανάλογα με την δυναμική των αρχών αλλά και ενίοτε περιοχές με ιδιότυπο κατεστημένο.

 

Ένα παράδειγμα είναι της μιας αδελφής μου που δεν θα το αναλύσω, θα πω μόνο πως απλά με την νομική οδό υπάρχει λύση αλλά λόγω περιοχής θα δεχτεί αντίποινα από συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα, το ίδιο και αν πάω να κάνω εγώ τσαμπουκά, δεν γίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση για πάρα πολλούς λόγους και επειδή το βιώνει έναν χρόνο τώρα, δυστυχώς έβαλε για πώληση το σπίτι και σκοπεύει μετακομίσει αλλού, αν καταφέρει να το πουλήσει γιατί λόγω της εν γένει διαμορφωμένης κατάστασης στην αγορά ακινήτων, είναι πολύ δύσκολο.

 

Η κατάσταση έχει διαταράξει δικαιολογημένα την ψυχική της υγεία, είναι σε απόγνωση.

Είναι τρομερό Είναι για γέλια και για κλάματα χαχαχαχαχχα

αχαχαχαχαχα

 

Και καμιά φορά την παίρνω τηλ. και την πειράζω. 

Σου δίνω 8000 ευρώ για το σπίτι της λέω, ή μην μιλάς γιατί θα σας κάψουν ζωντανούς εκεί πέρα και με βρίζει.  χαχαχαχαχαχαχ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε κατι να μου προτεινετε κι εμενα σχετικα με το απεναντι μινι μαρκετ που με εχει ζαλισει με τα ψυγεια του δεκτες οι προτασεις.Δεν ξερω κι αν ειναι παρανομο. Δεν ειναι οτι δεν αντεχεται αλλα πιο πολυ οτι βαραει πανω απο τις μισες ωρες της ημερας.

 

Τωρα φιλε που ανοιξες το θεμα δυσκολα πιστευω θα βρεις ακρη πολιτισμενα - δυστυχως.

Αξιζει ομως να προσπαθησεις και σιγουρα καλυτερο απο το να μην κανεις τιποτα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ιστορία με την ηχορύπανση, έχει - κατά τη γνώμη μου - πολλές ομοιότητες με το ζήτημα της κακοποίησης ζώων. Ενώ όλοι ξέρουν ότι είναι λάθος, σχεδόν όλοι νομίζουν ότι δεν μπορούν να βρουν το δίκηο τους. Μάλιστα, σε πολλές περιοχές της χώρας εξακολουθούν να θεωρούν κατόρθωμα να κρεμάσουν ένα γατί από ένα δένδρο π.χ.

 

Χάρη στην επιμονή εκατοντάδων ανθρώπων, όπως θα έχετε προσέξει, η συγκεκριμένη συμπεριφορά έχει πλέον ποινικοποιηθεί πλήρως και τα πρόστιμα που τρώνε κατακέφαλα διάφοροι αλήτες, είναι βέβαιο ότι θα αλλάξουν ακόμη περισσότερο την κατάσταση.

 

Αν "κυνηγάμε" την ηχορύπανση και τους αυτουργούς της σε κάθε ευκαιρία, μία μέρα - όχι πολύ μακρυά - θα διαμορφωθεί η κοινή συνείδηση ότι το να ηχορυπαίνεις είναι απαράδεκτο.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του κάνει σύσταση μια φορά η αστυνομία πιστεύω θα φοβηθεί και δεν θα ξαναβάλει, απλά πρέπει να υπάρξει αυτή η πρώτη φορά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου