Προς το περιεχόμενο

Ηχορύπανση από αυτοκίνητο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν εχεις πληρη γνωση των ιδιαιτεροτητων της καθε γειτονιας δυσκολο να πεις , επισης δεν διαβασα ολες τις διευκρινησεις ,

 

πρωτο σταδιο θεωρω οτι ειναι η συσταση στον ιδιο ,

 

δευτερο σταδιο , μαζι με αλλους γειτονες που ενοχλουνται αναφορα στην αστυνομια

 

και τριτο σταδιο , η ευρεση ενος αντιστοιχου ηχητικου συστηματος το οποιο θα παιζει αλλο ειδους μουσικη . Συνηθως οι τυποι αυτοι παιζουν 'beat' ρυθμους , εδω σαν αντιμετρο θα αντιπαραβαλεις αισθαντικες μπαλλαντες απο thrash/ death μπαντες παλαιοτερες κατα προτιμηση με φωνητικα απευθειας απο  αποχετευτικα συστηματα .  Οταν δεν μπορεις να αντιμετωπισεις μια ομαδα , της χαλας το παιχνιδι .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...εδω σαν αντιμετρο θα αντιπαραβαλεις αισθαντικες μπαλλαντες απο thrash/ death μπαντες παλαιοτερες κατα προτιμηση με φωνητικα απευθειας απο  αποχετευτικα συστηματα ...

 

Δισκογραφία Watain και στο τσακίρ κέφι Bulldozer από τις πρώιμες demo δουλειές τους.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι όταν δεν πιάνει ο ευθύς τρόπος, θα ήταν καλό να χρησιμοποιηθούν πλάγιοι τρόποι.

 

Παράδειγμα προς τον Ξι Μινόρε.

 

Όποτε έρχεται και παρκάρει με μουσική τέρμα, θα κατεβαίνεις και θα του πιάνεις κουβέντα για την μουσική.

Σίγουρα ξέρεις περισσότερα.

 

Την πρώτη φορά θα του πεις φιλικά πόσο σου αρέσει η μουσική, πώς τα μπάσα είναι υπερτονισμένα στις τάδε συχνότητες, με αποτέλεσμα να λασπώνει ο ήχος, πόσο κομπρεσαρισμένα ακούγεται, και ότι ακόμα και ο ίδιος δεν μπορεί να απολαύσει το κομμάτι έτσι.

Ξεκίνα να του λες για EQ, καθώς επίσης και για μουσικά στοιχεία μέσα στο κομμάτι (πχ ωραία τα πλήκτρα εδώ).

 

Αν το κάνεις καναδυό φορές, θα πάει αλλού, κάπου που να τον αφήνουν να ακούσει χωρίς να του πρήζουν τα καρύδια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν εχετε κατι να μου προτεινετε κι εμενα σχετικα με το απεναντι μινι μαρκετ που με εχει ζαλισει με τα ψυγεια του δεκτες οι προτασεις.Δεν ξερω κι αν ειναι παρανομο. Δεν ειναι οτι δεν αντεχεται αλλα πιο πολυ οτι βαραει πανω απο τις μισες ωρες της ημερας.

 

Τωρα φιλε που ανοιξες το θεμα δυσκολα πιστευω θα βρεις ακρη πολιτισμενα - δυστυχως.

Αξιζει ομως να προσπαθησεις και σιγουρα καλυτερο απο το να μην κανεις τιποτα!!!!

Υπάρχουν προδιαγραφές που πρέπει να τηρεί ο τύπος για τα ψυγεία του, ώστε να μην ενοχλούν τα μοτερ τους. Αυτά κατα την εγκατάσταση φυσικά, όταν παίρνει τις άδειες... Βέβαια όταν εγω κάλεσα την αστυνομία για παρόμοιο θέμα, τα "παιδιά" με έδωσαν ως "ο περίεργος απο πάνω" κι έτσι αποκτήσαμε σοβαρότερο πρόβλημα.

 

Δυστυχώς είναι δύσκολο να τηρούνται τα αυτονόητα στην χώρα μας, ακόμα και αν είναι εξόφθαλμα παράτυπα. Γι αυτό στην Ελλαδίτσα μας όσο δεν έχεις άμεσο πρόβλημα απο συμπολίτη ή την ευρύτερη κοινωνία, είσαι μια χαρά.

Αν όχι... βλέπε αδελφή το cos_dr π.χ. τον ήπιες. Και αν θες να το λύσεις ειρηνικά, απλά μετακομίζεις για να βρείς την ψυχική σου ηρεμία. Γιατί στην κόντρα πρέπει να είσαι... βαθια χωμένος κι εσύ στο πως γυρνούν τα γρανάζια.

Είναι "Ου Μπλέξεις" η κατάσταση. Εχω φτιάξει και την ταιριαστή σημαία.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι "Ου Μπλέξεις" η κατάσταση. Εχω φτιάξει και την ταιριαστή σημαία.

 

Έτσι είναι.

 

Έμενα στον πρώτο όροφο.

Είχαμε από κάτω μας καφέ - μπαρ το οποίο το ΠΣ γινόταν κανονικά λαιβάδικο.  Πιάνο, κιθάρα, μικροφωνική και έντεχνο κέφι. Με κόσμο να χορεύει, να φωνάζει, να τραγουδάει, να χειροκροτάει.

 

Μια με το καλό, δύο με το καλό, "δεν βγαίνουμε την εβδομάδα", "θα προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο σιγά", "θα βάλουμε μόνωση", ε δεν γινόταν άλλο.

 

Τρία διαφορετικά ΠΣ τηλέφωνο αστυνομία. "Θα στείλουμε περιπολικό". Τρεις φορές δεν ήρθε κανείς. Βέβαια μετά αν πήγαινα και του κατέβαζα την τζαμαρία, θα έφταιγα εγώ...

 

Τελικά, έκλεισε.

ΠΣΟΦΟΣ!!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο δικό μου σύστημα αξιών, και με όποια νομική παιδεία έχω (αν έχω), δύο πράγματα με ενοχλούν όσο τίποτα άλλο….και θα ήθελα να είναι κακουργήματα.

 

Η φασαρία και η οδική συμπεριφορά.

 

Τέλος…..που μου κάνουν κακούργημα το να μην πληρώνεις την εφορία, και ό άλλος περνάει με κόκκινο ή δεν σε αφήνει να κοιμηθείς όλη νύχτα…..και δεν τρέχει τσάι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι.

 

Έμενα στον πρώτο όροφο.

Είχαμε από κάτω μας καφέ - μπαρ το οποίο το ΠΣ γινόταν κανονικά λαιβάδικο.  Πιάνο, κιθάρα, μικροφωνική και έντεχνο κέφι. Με κόσμο να χορεύει, να φωνάζει, να τραγουδάει, να χειροκροτάει.

 

Μια με το καλό, δύο με το καλό, "δεν βγαίνουμε την εβδομάδα", "θα προσπαθήσουμε να κάνουμε πιο σιγά", "θα βάλουμε μόνωση", ε δεν γινόταν άλλο.

 

Τρία διαφορετικά ΠΣ τηλέφωνο αστυνομία. "Θα στείλουμε περιπολικό". Τρεις φορές δεν ήρθε κανείς. Βέβαια μετά αν πήγαινα και του κατέβαζα την τζαμαρία, θα έφταιγα εγώ...

 

Τελικά, έκλεισε.

ΠΣΟΦΟΣ!!!!

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση κι εγώ. Ένα χρόνο κράτησε το πανηγύρι, κι ευτυχώς το καλοκαίρι έκλεισε. Μου είχαν σπάσει τόσο τα νεύρα που έπαιρνα την αστυνομία κάθε Π-Σ δύο με τρεις φορές, και φυσικά ελάχιστες εμφανίστηκε. Η μοναδική λύση που βρήκα και προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι ωτοασπίδες σιλικόνης τρεις με τεσσερις φορές την εβδομάδα μέχρι να ηρεμούν τα νεύρα, διότι εάν περιμένεις να λειτουργήσει τίποτα σε αυτή τη χώρα....άστα.

 

Η αστυνομία μου έλεγε πως πρέπει να υποβάλλω μήνυση επώνυμα (που φυσικά δεν θα έκανα για να μην μπλέξω με τον κάθε νυχτόβιο). Υποτίθεται μου έλεγαν πως γίνεται μήνυση αυτεπάγγελτα μετά την τρίτη καταγγελία και το κατάστημα σφραγίζεται, αλλά φυσικά ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο μετά από καμιά εκατοστή καταγγελίες που έκανα.

 

Καλή τύχη εύχομαι στον op και καλή υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι "Ου Μπλέξεις" η κατάσταση. Εχω φτιάξει και την ταιριαστή σημαία.

Και για να μη νομίζετε πως κάνω πλάκα... κάθισα κάποια στιγμη και προσπάθησα να "φιλοτεχνήσω" την απόγνωση μου. Συνημμένη.

 

Υ.Γ. Λάκη να την υποστείλω;

 

Υ.Γ.1 Μετά απο ώριμη σκέψη πέντε λεπτών, την κατέβασα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου