Προς το περιεχόμενο

Reverb στην ηχογραφηση φωνης


Vasilis Psarakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...εχω την focusrite 2i2 καρτα ηχου,και δουλευω το adobe audition cc 2015.

Εχω επεισης την κονσολα behringer QX 1002 usb η οποια εχει επανω εφεε(reverb).

Την καρτα την συνδεω στην κονσολα και κατα την ηχογραφηση φωνης τραγουδαω με

reverd που βοηθαει αλλα γραφεται στο προγραμμα χωρις reverd.Oλα ως εδω καλα, κανω την δουλεια μου. Απο ενα φιλο ειδα που πηρε μια καρτα της Steinberg και περνει

το reverb απο ενα πανελ της καρτας (οχι απο πλαγκινς).Τετοιο πανελ βγαζουν ολες

οι καρτες ηχου, που ρυθμιζεις πριν την ηχογραφηση.Εχει τετοιο πανελ η focusrite

για να βγαλω την κονσολα εξω...Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η Focusrite δεν έχει βάθος όπως ξέρεις, οπότε δεν μπορείς να ακους βάθος κατα την ηχογράφηση. Εκτός και αν προσθέσεις απο το audition. Ισως να έχεις μια μικρή καθυστέρηση αλλά σε συνδυασμό με το direct monitor της κάρτας θα πρέπει να είναι ΟΚ. Δοκίμασε το.

 

Αν όμως θέλεις να τα κάνεις απλά και γρήγορα, κράτα την QX 1002 usb που στα κάνει όλα, είναι τσάμπα και είναι και κάρτα ήχου. Αν την συνδέσεις με USB στον υπολογιστή σου, θα σου περισσεύει η Focusrite. Αφου δεν την χρησιμοποιείς για τους προενισχυτές μικροφώνου, απλά σου περισσεύει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα εγραφα με την κονσολα, αλλα γραφοταν και το reverb κατα την η χογραφηση, πραγμα που δεν το ηθελα.Μετα πηρα την καρτα οπου την εξοδο της καρτας την δινω  σε line in του μικροφωνου της

κονσολας για να περνω το reverb χωρις να γραφεται στο προγραμμα.Και ετσι γινεται δουλεια, αλλα το

θεμα μου ηταν το πανελ που βγαζει η καρτα για ρυθμιση πριν την ηχογραφηση.Επειδη ακουσα πως ολες οι καρτες βγαζουν πανελ.Του φιλου μου κατα την εγκατασταση των οδηγων βγαζει εικονιδειο

στην επιφανεια εργασιας.Δοκιμασα να παρω reverb απο το audition αλλα εχει μικρη καθυστερηση που ενοχλει πολυ .Ευχαριστω για τον χρονο σου...καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου