Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες Μουσικού Εξοπλισμού και Διαπραγματεύσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πεις σ' αυτόν που βάζει δυνατά μουσική να σου πουλήσει το δικό του.

Και δυνατό ηχοσύστημα έχει, και θα γλιτώσεις από την φασαρία.

 

Έστρωσε η κατάσταση.  ;)

 

Αλλά ναι, αν μου περίσσευαν θα τ'αγόραζα μόνο για να το κάψω μπροστά του. Ηλίααα, ρίχτου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Συγχαρητήρια για το πόνημά σου. Έχω πετύχει αγγελίες σου στα social media και -χωρίς να ξέρω ποιος είσαι- σου έστειλα συγχαρητήρια. Για να μην πω ότι κάθε φορά που "ανεβάζεις" αγγελία κάτι σκιρτάει μέσα μου από το παλιό κα(λ/κ)ό GAS μου, κι ας μην χρειάζομαι κάτι. Τόσο σημαντική είναι η παρουσίαση.

 

Να πω κι εγώ γι' αυτό το βραχνά των αγγελιονόμων/Ρομπέν των αγγελιών που γυρολογούν και "σωφρονίζουν" τους απανταχού πωλητές μουσικού εξοπλισμού.

 

Ο τρόπος που ο κόσμος διαπραγματεύεται τις τιμές και γενικά ο τρόπος που μιλά/γράφει/οδηγά αντικατοπτρίζει και την κατάσταση που επικρατεί στη ρημαδοχώρα. Εγώ λοιπόν σηκώνω το μεσαίο δάχτυλο σε αυτούς που ευαγγελίζονται το "ελληνικό δαιμόνιο" ως διεθνές προτέρημα, ενώ στην ουσία είναι κουτοπονηριά, αξεστιά και καταφερτζηλίκι. Επίσης, απορώ πώς μας βγήκε το όνομα ως λαού που τα πάει καλά με το εμπόριο.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως προταση ανταλλαγης eric johnson με γωνιακο καναπε ,δε νομιζω να σας εχουν κανει

 

Moυ έχουν κάνει προταση ανταλλαγής με "επαγγελματικο" ::) Air Condition ;D και ενώ μάλιστα η αγγελία μου έκλεινε με την πρόταση(με κεφαλαία γράμματα μάλιστα) ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μνημόνια και οι Γερμανοί φταίνε για αυτήν την κατάσταση,πριν ημαστουντασανε Ελβετία.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μνημόνια και οι Γερμανοί φταίνε για αυτήν την κατάσταση,πριν ημαστουντασανε Ελβετία.

 

Ο σόιμπλες φτέει για ώλα

 

Έχοντας την εμπειρια του noiz,insomnia,car.gr,κ.λ.π. και τα τελευταία χρόνια απο τα αντίστοιχα γερμανικά,εχω να πω ότι υπάρχουν μεγαλες διαφορές στη συνδιαλλαγή.

 

Αν πουλάς Γερμανία,δέχεσαι αιτήματα για καλυτερη τιμή-συγκρίσεις με την τρέχουσα αγορα,αλλά με μια πολιτισμενη επιχειρηματολία.

Αν αγοράζεις(από Γερμανό),η περιγραφή και οι φωτογραφίες αντιστοιχουν 100% στην πραγματικότητα και μαζι με το προιόν παίζει να λάβεις και κανένα ημερολόγιο συμβάντων ;D,την original σακουλα από το Musikstore,κ.λ.π.

 

Φυσικά μου λείπουν κάτι:"Φιλαράκο τώρα πάω για μπάνιο,αλλά θα βαλω την κιθάρα στο πορτ μπαγκαζ,μπορούμε οταν γυρίζω από Σούνιο να συναντηθουμε καπου στην Ποσειδώνος,εχω έναν Marshall MS2 να ακούσεις την κιθάρα καμπάνα" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανταλλαγή Gibson Les Paul R8 - R9 με γκαρσονιέρα στα Πατήσια είναι μια χαρά deal 

 

ούτε ΕΝΦΙΑ και αηδίες και παίρνεις μια υπέροχη κιθάρα  ;D

 

Στο μόνο που διαφωνώ με το κείμενο είναι για στο καπάρωμα . Είμαι αρνητικός , δεν προτίθεμαι να δώσω ποτέ χρήματα σε άγνωστο για να μου "κρατήσει" εξοπλισμό

 

Εντιτ : Το δικό μου highlight είναι ανταλλαγή με σκουτεράκι . Αν οδηγούσα δίκυκλα θα το σκεφτόμουν

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ρωτήστε, προτείνετε, αντιπροτείνετε. ΠΑΝΤΑ ευγενικά.

Μην ντρέπεστε, δικά σας είναι τα λεφτά.

Αν βέβαια ο πωλητής πει «that’s it και πόντο δεν κουνιέμαι από αυτά» καλό είναι να πάρετε την απόφασή σας και να απαλλάξετε και τους δυο από μία εμπειρία που ξεκινά να γίνεται δυσάρεστη...

 

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που το αντικείμενο έχει κοστολογηθεί σωστά και το να μη δέχεται προτάσεις ο πωλητής δεν κάνει ούτε τον ίδιο ούτε τη κατάσταση δυσάρεστη. Τη λογική κοστολογώ υψηλότερα για να πάρω στο τέλος αυτό που θέλω προσωπικά δεν την εφαρμόζω και ακριβώς επειδή όλοι έχουμε internet βρίσκω προσβλητικό τη χαμηλότερη προσφορά σε ήδη καλή τιμή. Έχω ακούσει προσφορές που με κάνουν να αναρωτιέμαι αν κάποιοι γνωρίζουν τη διαφορά του ιδιώτη από τον επαγγελματία. Ο ιδιώτης συνήθως δεν έχει κέρδος, το θέμα γι αυτόν είναι πόσα λιγότερα χρήματα θα χάσει από τη πώληση που κάνει. Είναι άλλο πράγμα να κάνουμε προσφορά σε ιδιώτη και άλλο σε πωλητή καταστήματος που το θέμα για αυτόν είναι πόσο κέρδος θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ωραίο κείμενο αλλά είναι γραμμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να δείχνει ότι ο πωλητής είναι πάντα ο σωστός και ο αγοραστής ο κακός που δε συμπεριφέρεται σωστά, ζητάει ότι να ναι κλπ κλπ.

  Εκτός από ένα μικρό σημείο προς το τέλος που προσπαθείς να εξισώσεις αγοραστή με πωλητή αλλά δεν είναι αρκετό καθώς η γενική αίσθηση του κειμένου είναι ότι ο πωλητής είναι το καλό παιδί που τα τραβάει όλα.

  Σίγουρα πολλοί που ασχολούνται με αγοραπωλησίες μέσω αγγελιών έχουν πέσει σε πωλητή, που αφού έχει γίνει η σχετική διαπραγμάτευση και συμφωνηθεί η τιμή, το αντικείμενο προς πώληση να είναι κάπως "διαφορετικό", ας το πούμε έτσι, σε σχέση με αυτό που παρουσιαζόταν στο κείμενο και στις φωτό της αγγελίας.

  Και φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και πολλές άλλες ιστοριούλες να διηγηθεί ο καθένας μας που αφορούν και τις 2 πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κείμενο αλλά είναι γραμμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να δείχνει ότι ο πωλητής είναι πάντα ο σωστός και ο αγοραστής ο κακός που δε συμπεριφέρεται σωστά, ζητάει ότι να ναι κλπ κλπ.

 

Δεν είχα καμία πρόθεση για άσπρο- μαύρο, καλός - κακός, εμείς - αυτοί καθότι δεν με απασχολούν παρόμοια μανιχαϊστικά διλλήματα

 

Όντως αρκετοί συμφορουμίτες (και κάποιοι γνωστοί μου) παίζουν το "παιχνίδι" για την κάβλα και για να κονομίσουν κανα φράγκο ειδικά τώρα που η αγορά σέρνεται.

Δεν μου αρέσει ιδεολογικά αλλά δεν είναι μεμπτό και δικαίωμά τους. Ελεύθερο εμπόριο.

 

Το ζήτημα είναι ότι η πρόθεση θέσης ή ακόμα και η ίδια τελική θέση του Πωλητή είναι γνωστή εξ' αρχής.

Πάνω σε αυτήν ο Αγοραστής κάνει τις επιλογές του. Αν θα προσεγγίσει ή θα απορρίψει.

Αν προσεγγίσει, πρέπει να κάνει αυτά που είπαμε.

Δεν θέλει, με γεια του με χαρά του.

Η θέση του Πωλητή, κουτσή , στραβή είναι αυτή που είναι εκτός και αν προσαρμόστηκε στις διαπραγματεύσεις.

Στο μόνο που μπορεί να "εγκαλέσεις" τον Πωλητή, είναι αν λέει ψέματα (με σκοπό την εξαπάτηση και όχι λόγω απώλεια μνήμης)

 

Συγχαρητήρια για το πόνημά σου. Έχω πετύχει αγγελίες σου στα social media και -χωρίς να ξέρω ποιος είσαι- σου έστειλα συγχαρητήρια. Για να μην πω ότι κάθε φορά που "ανεβάζεις" αγγελία κάτι σκιρτάει μέσα μου από το παλιό κα(λ/κ)ό GAS μου, κι ας μην χρειάζομαι κάτι. Τόσο σημαντική είναι η παρουσίαση.

Σε ευχαριστώ πολύ. Το εκτιμώ.

 

Ο τρόπος που ο κόσμος διαπραγματεύεται τις τιμές και γενικά ο τρόπος που μιλά/γράφει/οδηγά αντικατοπτρίζει και την κατάσταση που επικρατεί στη ρημαδοχώρα. Εγώ λοιπόν σηκώνω το μεσαίο δάχτυλο σε αυτούς που ευαγγελίζονται το "ελληνικό δαιμόνιο" ως διεθνές προτέρημα, ενώ στην ουσία είναι κουτοπονηριά, αξεστιά και καταφερτζηλίκι. Επίσης, απορώ πώς μας βγήκε το όνομα ως λαού που τα πάει καλά με το εμπόριο.

Ναι, αυτό. Ακριβώς.

Απλώς δεν ήθελα να πάρει μπρος ο Superfunk.  ;D

 

Βέβαια και κατά βάση έμποροι ήμασταν και καλοί σε αυτό που κάναμε.

Αυτό άλλαξε.

Δεν θα ανοίξω κουβέντα για το πως και το γιατί όμως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα γενικά, αλλα η φράση " κατι καλυτερο γινεται" δεν μου κακοφαίνεται καθόλου. Σαφώς και μπορεί να τεκμηριωθεί από τον υποψήφιο αγοραστή ο λόγος για τον οποίον πιστεύει πως μπορεί να υπάρξει μία ελαφρά μείωση της τιμής, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις, προς αποφυγήν χρονοβόρου διαλόγου , μπορεί απλά να προηγηθεί αυτή η φράση. Και μου την έχουν πει σε αγγελία μου  , και την είχα πει κ εγώ  και δεν τη θεωρώ δείγμα "εξυπνάδας", εκτός εαν η τιμή είναι φουλ ξεφτίλα και είναι φως φανάρι πως ο υποψήφιος αγοραστής ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα.

 

Το παν για εμένα είναι να υπάρχει μία καλή πρόθεση και από τις δυο τις πλευρές. Έτσι ο,τι φαουλ ατάκα και να ειπωθεί δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις γιατι είναι ξεκάθαρο πως υπάρχουν καλές προθέσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου