Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες Μουσικού Εξοπλισμού και Διαπραγματεύσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεχτηκα προσφορα για κιθαρα (στην αγγελια ειχα γραψει με κεφαλαια ΟΧΙ ΠΑΖΑΡΙΑ ΟΧΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ) ανταλλαγη με ενα ποδηλατο...και ενας αλλος φιλος μου προτεινε ανταλαγη με  ενα πλυντηριο whirlpool!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνώ σε όλα γενικά, αλλα η φράση " κατι καλυτερο γινεται" δεν μου κακοφαίνεται καθόλου. Σαφώς.....

Αγγελία: Χαρίζεται το ταδε

 

-Έλα φίλε με ενδιαφέρει η αγγελία σου

-Καλησπέρα και σε σένα. Πότε θέλεις να έρθεις να το πάρεις?

-Μήπως γίνεται κάτι καλύτερο?

-Τι εννοείς, αφού χαρίζεται δεν πωλείται

-Ε, να μου το φέρεις μέχρι το σπίτι μου

 

(Ο παραπάνω είναι φανταστικός διάλογος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D  ε ειπαμε, οχι κ ετσι . Γι αυτο αλλωστε ανεφερα προηγουμενως κ το παρακατω

 

εκτός εαν η τιμή είναι φουλ ξεφτίλα και είναι φως φανάρι πως ο υποψήφιος αγοραστής ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδής άμα είχα μια R9 και άλλες δύο κιθάρες, θα είχα τώρα διαμέρισμα, με γωνιακό καναπέ και πλυντήριο ....

Τι μένει?

 

"Κιθάρες δύο (2) για ανταλλαγή με ψυγειοκαταψύκτη Miele σε άριστη κατάσταση, και φούρνο/εστίες Neff επίσης σε άριστη κατάσταση.

Δεν θέλω μετρητά"

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ στη ζωή μου παζάρι ως αγοραστής. ΠΟΤΕ.

Πάρα πολλές φορές μου έχουν κάνει μείωση τιμής από μόνοι τους ,ενός προϊόντος ή μιας υπηρεσίας, και όλοι με την ίδια αιτιολογία : «…έτσι, από εμένα, γιατί δεν κάνεις παζάρια».

 

Δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ στη ζωή μου παζάρι ως πωλητής (προϊόντος ή υπηρεσίας). ΠΟΤΕ.

Όταν τους λέω π.χ 100,00 € και μου λένε το κλασσικό «καμία καλλίτερη τιμή γίνεται» , τους απαντάω το επίσης κλασσικό : «ναι, γίνεται €, 120,00» ;D ;D ;D  .Δεν με νοιάζει άς χάσω την πώληση ή τη  δουλειά.

 

Σιχαίνομαι τους ανθρώπους που κάνουν παζάρια, και η εμπειρία μου λέει ότι τα κάνουν όσοι έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν στην κανονική τιμή…απλά είναι μίζεροι…από την κούνια τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τους λέω π.χ 100,00 € και μου λένε το κλασσικό «καμία καλλίτερη τιμή γίνεται» , τους απαντάω το επίσης κλασσικό : «ναι, γίνεται €, 120,00» ;D ;D ;D  .Δεν με νοιάζει άς χάσω την πώληση ή τη  δουλειά.

 

Η ανάδειξή σου σε ημίθεο, ολοκληρώθηκε.

Προχώρα στην επόμενη πίστα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σιχαίνομαι τους ανθρώπους που κάνουν παζάρια, και η εμπειρία μου λέει ότι τα κάνουν όσοι έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν στην κανονική τιμή…απλά είναι μίζεροι…από την κούνια τους.

 

Απολυτη αποψη. Σε καποιες κοινωνιες (π.χ Αραβες) το παζαρι ειναι must. Επισης στο real estate πρεπει να εισαι χαζος και να μη κανεις παζαρι (π.χ αγορα σπιτιού). Τωρα υπαρχουν και οι "μιζεροι" που απλα θελουν να κοψουν 3 ευρω απο ενα πεταλακί που πωλείται προς 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτη αποψη. Σε καποιες κοινωνιες (π.χ Αραβες) το παζαρι ειναι must. Επισης στο real estate πρεπει να εισαι χαζος και να μη κανεις παζαρι (π.χ αγορα σπιτιού). Τωρα υπαρχουν και οι "μιζεροι" που απλα θελουν να κοψουν 3 ευρω απο ενα πεταλακί που πωλείται προς 22.

 

Το αντίθετο της απόλυτης άποψης, είναι η σχετική άποψη. Υποθέτω πως στο ερώτημα "θέλω να είμαι Άραβας ή ημίθεος" ο LK έχει προ-πολλού απαντήσει.

 

Έχει πάντως έλθει άνθρωπος στο σπίτι, για να αγοράσει κάποιο πακέτο αντικειμένων με προ-συμφωνημένη τιμή 1200 ευρώ. Βγάζει και αφήνει στο τραπέζι τα 1100 και προσποιείται πως έχει ξεχάσει τα άλλα 100 και πρέπει να πάει στο αυτοκίνητο να τα φέρει.

 

Εκεί σε θέλω, με 11 κατοστάρικα μετρητά μπροστά σου, να του λες "κοίταξε, αν άλλαξες γνώμη, μπορούμε να ακυρώσουμε τη συμφωνία, ακόμη και τώρα". Και πράγματι, αυτό έκανα. Αιφνιδίως, βρήκε το κατοστάρικο στην άλλη του τσέπη.

 

;)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει παιζει και η ψυχολογια.

 

1. Τον κοβεις το κατα ποσο αυτος τρελενεται για το αντικειμενο, ή

2. ψυχολογεις εσυ σαν πωλητης το κατα πόσο κόβεσαι για να το δώσεις.

 

100 ευρω δεν ειναι λιγα. Μπορει να ειναι λιγοτερο απο το 10%, αλλα ειναι 100 ευρω.

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου